Rifat KURAL

Rifat KURAL

rskural@hotmail.com

GÜN, KORONAVİRÜSLE TOPYEKÛN SAVAŞMA GÜNÜDÜR!..

Türkiye, koronavirüs denilen çaresiz hastalıkla mücadele konusunda önemli günler geçiriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu mücadelede en önemli aktör konumunda bulunuyor.

Gece geç saatlerde kendisini ekranlarda görmeye veya attığı twitleri takip etmeye alıştık. Ancak verdiği haberlerin kötü olmaması dileği de içimizden her daim geçiyor, onun cümleleri başladığında.

Dün gece yaptığı açıklama ile koronavirüs ile mücadelede ikinci acı haberi aldık. Yanı sıra vaka sayısında da hızlı olmasa da artış olduğu da bir gerçektir.

Bakan Koca topluma önemli mesajlar veriyor.  “2 ay dişinizi sıkın” diyor. “Sokakta dolaşmayın, evinizde kendinizi dinlenceye çekin” tavsiyesinde bulunuyor.

Bu tavsiyeleri; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ulusa sesleniş konuşmasında tekrarladı. İnsanımızın, bu durumu sanki bir tatilmiş, boş zamanı değerlendirme fırsatıymış gibi görme lüksü olamaz, olmamalıdır.

Kayseri’de hayat yavaş yavaş evlere doğru çekilmiş vaziyette görünüyor. Dün sağlık müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alınanların 49 kişi olduğunu hepimiz öğrendik.

Ayrıca, Umre başta olmak üzere Avrupa seyahatinden Kayseri’ye dönen insanlarımızın da bu süreçte topluma yardımcı olması ve kendilerini çok iyi şekilde izole etmeleri gerekiyor.

Kayseri’de önlemlerin alınmasında ve vatandaşın bilgilendirilmesi sürecinde,  Kayseri Valisi Sayın Şehmus Günaydın başta olmak üzere, İl Sağlık Müdürü Sayın Ali Ramazan Benli ve ekibinin mesai mefhumu gözetmeksizin çalışma yaptıklarını biliyorum.

Büyükşehir, Melikgazi, Kocasinan başta olmak üzere tüm ilçe belediyelerimiz de şehirde ortak kullanılan ne kadar alan varsa dezenfekte işlemlerini sürdürüyor.

Bu çabaların boşa çıkmaması için her bireyin sorumlu davranması gerekiyor. “Bana bir şey olmaz” dememek gerekiyor. Size bir şey olmayabilir ama taşıyıcı iseniz annenize, babanıza, dedenize veya komşunuza hastalık bulaştırabilirsiniz. Sonuçta ölümlere varabilecek kadar büyük yaralar açabilirsiniz.

Gün, gezip dolaşma eğlenme günü değil, gün sağlığımızı, ekonomik yapımızı koruma günüdür. Gün bir beraberlikteki kararlılığımızı dünyaya bir ke daha gösterme ve koronavirüs salgınıyla savaşta örnek olmaya devam etme günüdür.

Unutmayın!..

KORONAVİRÜS, ALACAĞIMIZ TEDBİRLERDEN GÜÇLÜ DEĞİLDİR.

PAYLAŞ
×