Rifat KURAL

Rifat KURAL

rskural@hotmail.com

19 Mayıs 1919...

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Atatürk, Millî Mücadele zamanında Türk milletini ileri götürecek ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların, genç fikirler olduğunu görmüştü. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Atatürk'ün gençliğe emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti tıpkı kurtuluş mücadelesinde oludğu gibi bugün de büyük bir mücadele içinde bulunmaktadır. Türk gençliği 19 Mayıs'ı bir bayram olarak kutlamakta ve şunu çok iyi bilmektedir ki, ülkesine ve milletine karşı duranlara, elde ettiği kazanımları ile edindiği bilimle karşı durmayı bir görev edinmiştir.

19 Mayıs 1919 tarihi milletimiz ve gençlerimz için çok önemli anlamlarla yüklüdür.

19 Mayıs 1919, Türk Milleti'nin, esaret mi? Ölümüne hürriyet mi? tercihindeki en önemli dönüm noktalarından birisidir.
19 Mayıs 1919 tarihi, bir büyük milletin çoluğuyla çocuğuyla genciyle yaşlısıyda sözümona "medeniyet"in kendisine karşı giriştiği, kan ve gözyaşı ile bezenmiş savaşa karşı verilecek karşılığın, dik duruşun, can siperhane karşı koyuşun adıdır.
19 Mayıs tarihi, üzerinden 100 yıl geçmiş bile olsa, o günkü emellerinden vazgeçmediklerini bugün de göstermekten geri durmayanlara karşı, 100 yıldır verilen savaşın bugünkü adıdır.
19 Mayıs 1919, tarih boyunca boyunduruk altına girmeyen Türk milletinin, hürriyete olan inancının ilelebet süreceğinin adıdır.
19 Mayıs tarihi, gençlerimizin milletimizi ve devletimizi sonsuza kadar savunacağının sözüdür.

PAYLAŞ
×