ÖZGEN EŞEL

ÖZGEN EŞEL

haber@kayserinethaber.com

ZAYIFLAMADA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Bazı insanlar fazla kilolarından şikayetçidir. Yaz geliyor 10 kilo vermeliyim, düğünüm var acil kilolarımdan kurtulmam gerek sözlerini çoğumuz duyarız. Bunun için şok diyetler, uzun süre aç kalmalar, mucize besin aramakla geçiyor günler..Oysaki kolay olanı zorlaştırıyoruz.  Bu işin en önemli püf noktalarının başında gelen şey sağlıklı beslenmek ve sabır..

AZ YENİRSE ZAYIFLANIR MI?

Hayır, aksine sağlığınızdan olabilirsiniz. Çünkü vücut belli bir enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji için de kalori yakar. Eğer vücut gerektiği kaloriyi alamazsa bazı sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

EKMEK KİLO ALDIRIR MI?

Ekmek porsiyon kontrolü yapıldığı sürece kilo aldırmaz. Eğer beslenmenizde ekmeği keserseniz ortaya  kalori açığı çıkabilir. Ayrıca ekmek yerine geçen besinler vardır. Bunlar makarna, pilav, leblebi gibi besinlerdir. Porsiyon kontrolü olduğu sürece ekmek , makarna  yiyebilirsiniz, kilo aldırmaz.  Eğer günlük almanız gereken kalorinin üzerine çıkarsanız kilo almanız kaçınılmazdır. Bu fazla enerjinin, ekmekten veya herhangi başka bir besinden gelmesi gerçeği değiştirmez. Ekmek, en temel enerji kaynaklarından biridir ve B grubu vitaminlerini içerir. Bu yüzden biz diyetisyenler ekmeği kesmeyi önermeyiz.

SU İÇMEK ZAYIFLATIR MI?

Suyun sağlıklı beslenmedeki yeri çok önemlidir. Su; sodyum, flor, potasyum, kalsiyum ve klor minerallerini sağlar, vücutta oluşan toksik maddelerin uzaklaşması için gereklidir. Kilo vermede ise vücudun ihtiyacı olan kalori, karbonhidrat, protein, vitamin ve diğer bazı mineralleri içermediği için tek başına zayıflamada etkisi yoktur. Sağlıklı birey için  gündeortalama 2 litre su içmek yeterlidir.

KEPEKLİ ÜRÜNLERİN KALORİSİ DAHA AZ MI?..

Hemen hemen hiçbir ürünün kepekli alternatifi, normal çeşidinden daha düşük enerji içermez. Bir ürünün kepekli olması; onun lif, yani posa içerdiğinin bir kanıtıdır. Şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğu, doygunluk ve tokluk hissi verdiği, bağırsak hareketini artırdığı için kepek kısmını da içeren tam tahıllı ürünler daha iyi seçenektir. Ama daha düşük enerjili değildir.

ESMER ŞEKER DE DE KALORİ VARDIR..

Bir gram esmer şeker 3,5 kaloriyken 1 gram beyaz şeker 4 kaloridir. Yani çayınıza 2 adet esmer küp şeker attığınızda 14 kalori, 2 küp beyaz şeker attığınızda 16 kalori alırsınız. Aşırı şeker tüketimi, kilo almaya ve karın bölgesinde yağlanmaya sebep olur.

DÜŞÜK KALORİLİ DİYETLER ÇÖZÜM DEĞİL..

Düşük kalorili diyetler kısa sürede kilo verdirse de  sadece su ve kas kaybına neden olur, yağ kaybı sağlamaz. Dolayısıyla kişi yüzünde bir incelme fark etse dahi özellikle karın ve basen kısmında incelme olmaz . Bu tür diyetler çok düşük olan karbonhidrat içerikleriyle su ve elektrolit dengesinde bozukluk, kalsiyum ve sodyum atımında artış, osteoporoz, hiperlipidemi ve gut gibi riskler taşır. Ayrıca, çok düşük kalorili diyetlerin birçok mikro besin öğesinden eksik olduğu düşünülürse ciddi vitamin-mineral kayıpları ve bunların doğuracağı sorunlar da unutulmamalıdır. Bu tür diyetler metabolik hızın düşmesine, böylece ağırlık kaybının zorlaşması, yavaşlaması, hatta durmasına neden olur.

ZAYIFLAMA HAPLARI, İÇECEKLERİ ASLA TERCİH ETMEYİN..

Piyasada satılan bazı toz karışım ve içeceklerin tıpkı yanlış uygulanan diyetlerde olduğu gibi vücut yağında kayıp sağlamadığı bilinmektedir. Bu gibi ürünler diüretik etkileriyle su kaybı gerçekleştirir, yani kaybedilen kilonun sahte olduğu söylenebilir. Aynı zamanda laksatif etkisiyle bağırsakları çok çalıştırarak yiyeceklerin kolay atımını sağlar. Bu içecekler bağırsağın kendi kendine çalıimasını durdurur. Bağırsak tembelliğine neden olur.

Bitkisel olduğu iddia edilen çeşitli haplar da son derece sakıncalıdır. Bazılarının vücut yağında azalmaya yardımcı olduğu söylenirken, bazılarınınsa tokluk hissi yaratarak besin alımını azalttığı bilinmektedir. Ancak besin alımının yanlış bir dengede azaltılmasıyla elde edilen sonuçlar ortadadır. Kalbe zararlı yan etkilerinin olduğu ve hatta ölümlere yol açtığı artık kanıtlanmış bir gerçektir.

Hiçbir besin tek başına mucize değildir. Porsiyon kontrolü olduğu sürece sağlıklı bir birey diyette herşeyi yiyebilir. Sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin..

Sağlıklı Günler..

 

PAYLAŞ
×