ÖZGEN EŞEL

ÖZGEN EŞEL

haber@kayserinethaber.com

ÇOCUĞUNUZ İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Küçük yaşta öğrenilen her şey ömrü boyunca kullanacağı davranış biçimini oluşturur. O yüzden sağlıklı beslenmeyi öğretmek ona yapacağınız en büyük iyiliklerden olacaktır. Onlara kilolu birey olmamaları gerektiğini, aşırı kilonun bazı hastalıklara yol açacağını güzel bir dille anlatırsanız hayatına ona göre yön verebilir.

ÇOÇUĞUNUZUN BESLENMESİMDEKİ EN ÖNEMLİ PAY ANNELERE AİT..

Bebek doğumundan 6. Aya kadar anne sütüyle beslenir. Daha sonra anne sütü ve ek gıdayla tanışır. Bu dönemde bebek tadım aşamasındadır. Yavaş yavaş katı gıdaya geçilir. Artık yiyebiliyor diye her besini vermemiz doğru değildir. O dönemlerde sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz ki ileriki yaşlarda sorunlarla karşılaşmayalım.

SÜT, MEYVE, KURUYEMİŞ GİBİ ARA ÖĞÜNLER SADECE SİZİN İÇİN DEĞİL ÇOCUĞUNUZ İÇİN DE ÖNEMLİ..

Çocuğunuzun beslenmesi günde 3 ana öğün ve 2 besleyici ara öğünden oluşmalı. Çocuğunuzun öğünlerini zamanında tüketmesi gerekiyor. Ara öğün atıştırmalıkları hem iştah yönetimi hem de kilo yönetimi için önemli. Gün içerisinde sabah, öğle arası ve öğleden sonra okul dönüşü olarak planlayabilirsiniz. Sağlıklı ara öğün atıştırmalıkları olarak süt, yoğurt, ayran, taze meyveler, kuru yemişler ya da ev yapımı sağlıklı kekler öneririm.

DEMİR, ÇİNKO, D VE A VİTAMİNLERİ OLMAZSA OLMAZ!

Çocuklarınızın beslenmesini, büyüme ve gelişmesinde önemli yere sahip olan demir, çinko, D ve A vitamini kaynakları ile destekleyin. Beslenmesi ile karşılayamadığınız durumlarda vitamin ve mineral desteklerine başvurun.

ÇOCUĞUNUZA EKMEK, MAKARNA GİBİ KARBONHİDRAT KAYNAKLARINI TÜKETTİRİN..

Çocukların büyüme ve gelişmelerinde ekmeğin yeri oldukça önemli. Çocuğunuz için tahılın tam halinin kullanıldığı unlardan hazırlanan ekmekleri tercih etmenizi öneririm. Çocuklarınız bulgur, esmer pirinç, makarna, patates, havuç gibi sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeli.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Çocuklar düzenli bir şekilde öğün tüketmeye alıştırılmalıdır.

Kahvaltı etme alışkanlığı mutlaka kazandırılmalıdır.

Günlük beslenmesi içerisinde besin çeşitliliği sağlanmalı, tüm besin gruplarına yer verilmelidir.

Hazır meyve suları, şekerli, kolalı, gazlı içeceklerden uzak tutmalı, yeterli su içme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Yemek, ödül ya da ceza olarak kullanılmamalı ve yemek yemesi konusunda çocuğa baskı yapılmamalıdır.

Televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek yenilmemelidir.

Süt ya da yoğurt-meyve, ekmek-peynir gibi sağlıklı ara öğünler oluşturulmalıdır.

Çocuğun, ilgisine ve yaşına uygun bir egzersiz programına katılması sağlanmalıdır.

Çocuklarda uyku çok önemlidir. Onların yeterli ve kaliteli uyumaları için gereken şartları oluşturmaya özen gösterilmelidir.

En önemlisi; ebeveynler olarak her konuda olduğu gibi çocuğa beslenme alışkanlıkları konusunda da örnek olunmalıdır. 5-12 yaş aralığı çocuk beslenmesi için en önemli anahtar kelime, besin çeşitliliğidir. Çocuklarınıza besin çeşitliliği sağlamanın yollarıni şöyle sıralayabilirzi.

Alışkın olduğu yemekler dışında önereceğiniz yeni yiyecekleri aç olduğunda vermeye çalışın.

Aynı anda birden fazla yeni yemek yerine, her seferinde bir tane yeni yemek sunun.

Yemeği eğlenceli hale getirin; yemeği oyun halinde sunarak, değişik sunumlarla şekil verebilirsiniz.

Yeni yiyecekleri en sevdiği yiyeceklerin yanında sunun.

Her şeyden önce onlara siz örnek olun. Unutmayın sizden ne görürlerse onu uygularlar. Siz besin seçiminizi sağlıklı besinlerden yana kullanın ki onlar da sizden gördüğünü uygulasınlar. Onlara sağlıklı beslenmenin ne demek olduğunu iyi anlatın.. Kim bilir ilerde bilinçli bir nesil olurlar ve obeziteden uzak bir dünyaları olur..

 

Sağlıklı Günler..

PAYLAŞ
×