Metin KÖSEDAĞ

Metin KÖSEDAĞ

Yılın Yerel Gazetesi: KAYSERİ ANADOLU HABER

MALUMUNUZ ülke medyasının içinde bulunduğu durum ortada.
Özellikle yazılı basının durumu her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor.
Tabi ki devlet “medyayı ayakta tutabilmek” için değişik çareler üretmeye çalışıyor.
Yerel medyanın desteklenmesi konusundan tutun da, sosyal medyanın bir “nizam-intizam” altına alınması için çalışmalar yapılıyor, yapılacak da…
Çünkü; medya sektörü yüzde 30’lara varan rakamlarla “ülkenin en büyük işsiz ordusunu” barındırıyor.
Dolayısıyla yeni yapılacak düzenlemelerde geç kalınmaması gerekiyor.
***
Gelelim asıl konumuza.
Geçen hafta gazetemiz adına önemli bir haftayı geride bıraktık.
1965’ten bu yana yayınlanan Kayseri Anadolu Haber Gazetesi, 5. Anadolu Medya Yayıncıları Derneği tarafından düzenlenen 5. Anadolu Medya Ödülleri’nde ‘Yılın Yerel Gazetesi’ ödülünü almaya layık görüldü.
Gazetemizi temsilen, Ankara’da düzenlenen ödül töreninde, ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldım.
Bizlerle birlikte en az “yarım asırlık emeği” bu ödüle layık görenlere teşekkür ediyorum.
Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan olmak üzere tüm yönetimine de, kusursuz bir ödül töreninde, kusurlarımıza rağmen ödül almamıza fırsat sundukları için şükranlarımızı sunuyorum.
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi’nin tarihine bakacak olursak; 1953 yılının 9 Kasım günü ‘Anadolu’ adıyla yayımlanan ve sahibinin Memduh Muhassıloğlu olduğu bilinen bir gazete, daha sonra Yeğenağa’ların isim hakkını alması ile (böyle tahmin ediliyor), 1965 yılının 17 Ağustos’unda bir Salı yine ‘Anadolu’ adıyla yayımlandı. 1953 yılında yayımlanan ilk Anadolu gazetesinin, 1955 yılına kadar olan nüshalarına İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nden ulaşabildik, ancak bu gazetenin yayın aralığına dair herhangi bir arşiv kaydını bulamadık. Daha sonra Yeğenağa’lar dönemindeki ‘Anadolu’ gazetesi ile ‘Kayseri’ gazetesinin birleşmesi sonucu da, şimdiki adımızla ‘Kayseri Anadolu Haber’ gazetesi olarak okurlarımızla buluşmaya devam ettik. Gazetenin bizlere intikal yılı ise 2006.
İlk ‘Anadolu’ gazetesinin yayımlandığı 1953’ten bu yana da 67 yıl, Yeğenağa’ların ‘Anadolu’ gazetesinden sonra da 55 yıl geride kalmış. 55 ya da 67, bunun önemi yok. En nihayetinde yarım asırı aşkındır yayın yapan bir gazete var elimizde.
“Kurumlar kalıcı, insanlar geçicidir” diye bir söz var. Gazetenin el değiştirdiği, çalışanlarının çokça değiştiği oldu bu zaman zarfında ama kurum nezdinde gazete yaşamaya devam etti.
Kayseri’nin ve Türkiye’deki bazı olayların en az yarım asırlık şahidi oldu.
Bu süre zarfında sallantılar da yaşadı, çok iyi zamanlar da geçirdi.
Ama bir şekilde, mesleği olabilecek şartlarda iyi icra etmek üzere nüshalar bıraktı arşiv kayıtlarına.
İşte bu ödüller, o geçen zamanların; o geçen zamanlarda matbaacısından dizgicisine, yazarından muhabirine türlü türlü beyinlerin, ellerin emeğine saygı bab’ında önemli bizim için.
Dolayısıyla bu ödülü Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan kendi adıma değil, emeklerini esirgemeyen yüzlerce emek sahibi adına aldım.
Ayrıca, “ödülü muhteşem bir şekilde sahiplenen mevcut çalışma arkadaşlarımız” ile ödül töreninde şahsımı yalnız bırakmayan; başta Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Başkan Vekili Ümit Oktay Ensari, Başkan Yardımcısı Doğan Havur ve Faruk Aydemir’e, tören sonrasında tebrikleriyle desteklerini hissettiren tüm dost, akraba ve tanıdıklarıma; haberleri ile aldığımız ödülün sevincini katmerleyen meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.
“Gazetecilik dayanışma işidir”, bu dayanışmada bizi yalnız bırakmadığınız için sağolun, var olun…
Ve en önemli teşekkür şüphesiz ki, baş tacımız okurlarımızın.
“Yarım asırı aşkındır” yanımızda duran okurlarımıza da bu sayede teşekkür etmeyi borç biliriz.
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi olarak, bundan sonra da çizgimizi bozmadan ve güncel gelişmeleri yakından izlemeye gayret ederek siz değerli okurlarımızın sesi olmaya devam edeceğimize söz veriyoruz…

PAYLAŞ
×