Reklamı Kapat
Metin KÖSEDAĞ

Metin KÖSEDAĞ

KAYSERİ’DE İKTİDAR KİM?

SON dönemlerde Kayseri’de ilginç durumlar yaşanıyor.
 
Öyle ki, her ne kadar “Biz Cumhur İttifakı” na bağlıyız denilse de iki tarafın hareket halleri bunun tam aksini söylüyor.
 
Kim bu taraflar; Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi.
 
Kayserispor genel kurulu öncesinde başlayan sürtüşme süreci de halen devam ediyor. Öyle ki yakın zamanda iki taraf birbirine “ateş etme” durumuna gelirse şaşırmayın. Milliyetçi Haraket Partisi’nde Mustafa Baki Ersoy başı çekiyor.
 
Ersoy, yeri gelince basın aracılığıyla, yeri gelince sosyal hesaplarından ağır göndermeler yaparak AK Partili Belediye Başkanları başta olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşu hedef alarak partisinin ittifak ortaklarını yerden yere vuruyor.
 
Geçmişte birlikte hareket ettiği Kayserispor Kulübü Başkanı Erol Bedir ile ise tamamen koptu.
 
Genel Kurul sürecinde başlayan ve daha sonra “yumuşama” eğilimine giden ilişkiler “Büyükşehir’deki Durum Tespit” toplantısından sonra yeniden gerildi.
 
"Bu suskunluk bir anlamda Milletvekili Baki Ersoy’un, MHP’lilerin, yani Cumhur İttifakı ortağının işine yarıyor."
 
Baki Ersoy’un kendine göre bazı haklı nedenleri olduğu gibi, bazen de “dolduruşa” geldiğini söylemeliyiz.
 
Kayserispor ile ilgili kimine göre haklı, kimine göre haksız, kimine göre de tutarsız biçimde sergilediği tavırlar dolduruşa geldiğinin göstergesi olarak değerlendirilebilir.
 
Ersoy’un dolduruşa gelip gelmediğini yalnızca tahmin edebiliriz, ancak net bildiğimiz bir şey var ki; o da Kayseri’de Cumhur İttifakı ortaklarının gerginlik yaşadığı.
 
Bu güne dek gizli süren gerginlik son zamanlarda özellikle Milletvekili Ersoy’un göndermeleri ile görünür olmaya başladı.
 
İlk gerginlik Kayserispor genel kurulu ve vefa gecesinde, ikincisi ise Emniyet Genel Müdür Yardımcılığına atanan İbrahim Kulular’ın vedasında yaşandı.
 
Gelinen noktada bazı sivil toplum kuruluşları, sanayicileri temsil eden oda ve birlikler de ‘tarafsızlığını (!)’ belli etmeye başladılar. Örneğin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahir Nursaçan, her konuda MHP ile yani Milletvekili Baki Ersoy ile hareket ettiğini göstermekten çekinmiyor.
 
Diğer taraftan AK Parti ise sürekli ‘suskun’ kalmayı tercih ediyor.
 
Ne belediye başkanları ne de İl Başkanı Şaban Çopuroğlu her hangi bir cevabi açıklamada bulunmuyor.
 
Aslında bu suskunluk bir anlamda Milletvekili Baki Ersoy’un, MHP’lilerin, yani Cumhur İttifakı ortağının işine yarıyor. Öyle ki, kamu kurum ve kuruluşlarında kadro alma konusundaki başarıları iktidar partisi gibi davrandıklarını gösteriyor.
 
AK Parti’de ise, parti parçalanıyor iddiaları da etkili midir bilinmez ama suskunluğun yanı sıra etliye sütlüye karışmama hali baskın görünüyor.
 
Sonuç olarak iki taraf da “Liderlerimizin talimatları neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz” cümlesini dillendirse de, alttan alta bir çekişme hüküm sürüyor.
 
Bakalım, gelecek günler Cumhur İttifakı bir yana “Kayseri’deki iktidar” konusunda neyi gösterecek; özellikle kurumlardaki kadrolaşma konusunda etkili MHP mi Kayseri’nin iktidarı olacak, yoksa şimdilik derin suskunluğa çekilmiş gibi görünen AK Parti mi!?...
 
GÜNÜN SÖZÜ
 
Menfaat üzerine dönen siyaset, canavardır. Bediüzzaman

PAYLAŞ
×