Erkinbeğ Uygurtürk

Erkinbeğ Uygurtürk

Yerli Otomobil Nasıl Alınır?

Türkiye’nin yerli otomobili görücüye çıktı. Ancak şimdi akıllarda bir soru var. Vatandaş olarak bu araçtan bir tane alabilmek için ne yapmak gerekiyor?
Bursa'da kurulacak olan ve 4 bin 323 kişinin çalışacağı tesiste 5 ayrı modelde yıllık 175 bin adet üretilecek olan yerli otomobil görücüye çıktı. İlk otomobil girişiminden 60 yıl sonra tüm hakları Türkiye'ye ait yerli otomobil Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Gebze'de düzenlenen törenle tanıtıldı.
Tüm Türkiye’de coşkuyla ve beğeniyle karşılanan yerli otomobil için ilk ön siparişi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Tanıtım töreninden sonra da çeşitli kurum ve kuruluşlardan da siparişler adeta yağmaya başladı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ta üretilecek olan 38. Otomobile Kayseri’de olarak talip olduklarını açıklayarak, yerli üretime destek için her türlü alt yapı çalışmalarının yapılacağını söyledi.
Peki, bu sevinç ve siparişlerin arasında vatandaş olarak yerli otomobile sahip olmak için ne yapacağız. Bu sorunun cevabı henüz yok. Ama Türkiye’nin Otomobili Girişim Gurubu (TOGG ) ve diğer ilgili kuruluşlara birkaç önerimiz olacak.
Ancak, özellikle sosyal medyadan bununla ilgili çağrılar yapılmaya başlandı.
Kayseri’den de bu yönde çağrıda bulunanlar arasında en çok dikkat çeken isim ise Avukat Muzaffer Cengiz oldu.
Cengiz yaptığı açıklama ile yerli otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşların sesine kulak verilmesini isterken şu ifadelerde bulundu:
“Evet anlaşılıyor ki halkımız büyük bir heyecanla Türkiye’nin otomobilini benimsedi, kabullendi ve bir an önce onu almak istiyor, kavuşmak istiyor.
Öyleyse yetkililere bir iş düşüyor: Heyecan ve duygusallık tabii ki olacak ama bunun hukuki alt yapısı bir an önce hazırlanmalı ve devletin de ciddi desteği ve garantisi altında vatandaşlarımızın ön siparişlerinde hukuki bir formül bulunmalı.
Şakası yok insanlar ciddi ciddi şimdiden ön sipariş verip, yavaş yavaş arabanın parasını ödeyip, üretim ve satış başladığında da arabalarına kavuşmak istiyorlar.
Son günlerde buna benzer başka bir örnek olay yaşanıyor: Biliyorsunuz TOKİ 100.000 konut yapmak için yeni bir kampanya ve seferberlik başlattı. İnsanlarımız da buna canı gönülden destek verdiler ve 15 gün geçmeden ve başvurular için daha 15 gün süre kalmasına rağmen şimdiden 600.000 civarında müracaat oldu. TOKİ ve ilgili kuruluşlar bunun hukuki alt yapısını oluşturdular, devletin güvencesi altında vatandaş parasını yatırıyor, ileride evi çıktığında ona göre taksitler halinde iki, üç veya dört yılda parasını ödeyecek.
İşte bunun gibi Türkiye’nin yerli ve milli otomobili konusunda da bir hukuki altyapı oluşturulup, bir kampanya başlatılarak hem ön sipariş hem ön ödeme alınabilir. İnsanlara şimdiden taksitler halinde arabanın parasını ödeme imkanı sunulabilir.
Ama en önemlisi de her şey devlet ciddiyetinde, devlet garantisinde, devlet güvencesinde olmalı ve insanlar gerekli hukuki koruma altında bu kampanyaya katılabilmeli. İleride kesin siparişler verilirken, ön sipariş verip parasını yatıranlara bir takım avantajlar, ayrıcalıklar, kolaylıklar sağlanmalı. Vatandaşımız da hem devletine güvenmesinin hem bu kampanyayı desteklemesinin bir nevi mükafatını almalı; hem de ekonomik durumu birden bire bu arabanın parasını ödeyemeyecek olanlar da taksitler halinde arabayı satın alabilmeli” dedi.
Evet Avukat Muzaffer Cengiz’in dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Devlet yetkililerimiz, gelen bu talepler karşısında ciddi bir proje ortaya koyarak, yüzde yüz Türk malı olan otomobillerden vatandaşlarının da edinmesini kolaylaştırmalı ve şimdiden ön sipariş adı altında bir çalışma başlatmalı bencede.
Yoksa TOGG, 2021'de seri üretime başlamayı ve yerli otomobili 2022'in ilk yarısında yollara çıkarmayı hedefliyor. Çıkan ilk arabalarda kurum ve kuruluşlar tarafından alındığında vatandaşın heyecanla beklediği bu araçların sahibi olması için çok beklemesi gerekecek.

Vesselam.

PAYLAŞ
×