Erkinbeğ Uygurtürk

Erkinbeğ Uygurtürk

Korona Günlerinde Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Büyükkılıç neler yapıyor?

Kocasinan Belediyesi ve Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ile başladığım Belediyelerin Koronavirüs günlerden yaptığı çalışmalar ile ilgili yazıma Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Memduh Büyükkılıç ile devam ediyorum.

Başkan Memduh Büyükkılıç konusu bu aralar biraz hassas gibi. Nedeni ise özellikle sosyal medya üzerinden Memduh Başkan ile bir takım algı kampanyaları başlamış gözüküyor. Bu süreci (Korona tedbirleri)  iyi yönetemediği, belediye olarak gerekli adımları atmadığı falan filan gibi sözler dönüp dolaşıyor.

***

Büyükşehir Belediyesinin yaptı çalışmalara gelmeden önce Memduh Başkan ile ilgili birkaç satırda olsa yazmak isterim. Melikgazi Belediye Başkanlığı döneminden beri oldukça başarılı bir grafik çizen Memduh Başkan bu başarısını Büyükşehirde de gösteriyor. İlk seçildiği günden bugüne kadar şehrin turizm başta olmak üzere birçok alanda önemli çalışmalarına imza attı ve atmaya devam ediyor. Samimi olarak hizmet etmeye çalıştığından bir şüphem yok. Eksikleri olabilir. Yapmaya fırsat yada imkan bulamadığı, ilerisi için planladığı projeler olabilir. Sonuçta oda bir insan. Biraz sabırlı olmak gerekiyor.

***

Tabi ki Memduh Başkanın çalışmalarını takdir edenlerin yanında eleştirenlerde olacak. 

Bizlerde zaman zaman eleştiriyoruz ve uyarıyoruz.  Bir örnek vermek gerekirse Mustafa Kemal Paşa Bulvarında eski Doğumevi önü ve Tarım İl Müdürlüğünün oraya yapılan yol çalışması çok mantıklı değil. İnsanlar evlerine ya da iş yerlerine gitmek için olmadık sıkıntılara giriyor. Esnaf çok büyük sıkıntıda. Başkanın bu yola bir çözüm bulması gerekiyor. Bu yolu planlayanların ne amaç güttüğünü de bir açıklarlarsa çok seviniriz. Acaba bizim görmediğim bir şey mi var?

***

Bunun yanında Kültür-Sanat etkinlikleri ve Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı ilgili eleştirilerde ayrı bir konu. Bu konuyla ilgili memleketimizdeki sıkıntılı süreç bittiğinde ayrıntılı bir yazı yazacağım.  Bu ve bunun eleştirilerde bulunuyoruz ve yanlış gördüğümüz ya da vatandaşımızın bize ulaştırdıkları konuları gündeme getirmeye de gayret gösteriyoruz.

Ama eleştireceğiz derken karalamaya çalışmak başka şey. Bu çizgiye dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.

***

Şimdi Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Memduh Büyükkılıç’ın Koronavirüs salgını ile mücadelesi konusuna gelelim.  Kayseri Büyükşehir Belediyesinin Türkiye’de sağlık çalışanlarına toplu taşımayı ücretsiz yapan ilk belediyeler arasında olduğunu, yaşlılara evinde hizmet vererek her gün onlara sıcak yemek dağıttığını, halkın yoğun kullandığı alanları sürekli dezenfekte ettiğini, ilçelerde bile bu çalışmaları yaptığını, vatandaşların su borçlarını 3 ay ertelediğini, her gün 10 bine yakın maske üreterek vatandaşa ücretsiz dağıttığını, zabıta ekipleri ile denetimler yaparak fırsatçılara izin vermediği gibi bir çok çalışmayı yaptığını hatırlatayım istedim.

***

Aşağıda ilgililerden temin ettiğim ve Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmaların özeti var. Burada hepsine yer veremediğim için özet yapmak zorunda kaldım. Dileyen yazımın devamında ayrıntılı bir şekilde okuyabilir. Bir sonraki yazımda Melikgazi Belediyesi ve Başkan Mustafa Palancıoğlu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Size iyi okumalar Sağlıcakla kalın.

Büyükşehir Belediyesinin Koronavirüs Günlerinde yaptığı çalışmaların bazıları:

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’IN TALİMATIYLA TÜM ALANLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR: Kayseri Büyükşehir Belediyesi, virüs ve mikroplara karşı düzenli olarak yürüttüğü temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarını tüm dünyada paniğe neden olan korana virüsünün ardından vatandaşların yoğun bir şekilde kullandığı tüm alanlara yaydı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatıyla tüm alanlar tepeden tırnağa dezenfekte edildi.

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINDA DETAYLI TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON: Kayseri Büyükşehir Belediyesi, virüs ve mikroplara karşı vatandaşların hijyen seviyesi yüksek araçlarda seyahat edilmesi için her türlü önlemi aldı. Ulaşım A.Ş tarafından yapılan detaylı temizliklerde günlük ortalama on binlerce yolcu taşıyan otobüslerin içi, dışı, camlar, sürücü kabini, tutamaklar, yolcu koltuk tutamakları, yerler, tavan, dış tavan ve dip köşe temizliği olmak üzere her nokta 70 personel tarafından temizlendi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN SU BORÇLARI ve KESİNTİLERİNE 3 AY ERTELEME KARARI: Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını ile mücadele çalışmalarına destek olmak amacıyla Kayseri’de 3 ay boyunca su borçlarının askıya alınarak su kesintisi yapılmayacağını açıkladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLÇELERİ DE DEZENFEKTE EDİYOR: Koronavirüs salgını nedeniyle kent merkezinde halka açık tüm alanlarda temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarını sürdüren Kayseri Büyükşehir Belediyesi, bu yöndeki çalışmalarına ilçeleri de ekledi. Büyükşehir ekipleri Tomarza ilçesinde temizlik ve dezenfeksiyon çalışması yürüttü.

BÜYÜKŞEHİR ZABITASI’NDAN ARALIKSIZ DENETİM: Kayseri Büyükşehir Belediyesi tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgınını fırsata çevirmek isteyenlere karşı etkin bir mücadele yürüttü, vatandaşın yanında haksız kazanç peşinde koşanların karşısında oldu.

HER ALANDA ETKİLİ DEZENFEKTE: Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, koronavirüsün ilimizde ve ülkemizde etkisini azaltmak amacıyla çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirtti. Başkan Büyükkılıç, geniş bir alanda yaptıkları dezenfekte çalışmalarını umreden gelenlerin geçici barınma merkezi olan Hunat Hatun Yurdu’nda da gerçekleştirdiklerini ve dezenfekte işlemlerinde ULV cihazı ile pulverizitörler kullandıklarını kaydetti.

ÖĞRENCİLERE ABONMAN KOLAYLIĞI: Kayseri Büyükşehir Belediyesi, okulların tatil edilmesi nedeniyle abonman kartlarını kullanamayan öğrenciler için kolaylık sağladı. Öğrencilerin eğitime ara verilmesi nedeniyle kullanamadıkları kart biniş bakiyeleri eğitim başladığında yeniden yüklenecek.   

PAYLAŞ
×