Erkinbeğ Uygurtürk

Erkinbeğ Uygurtürk

Kayseri’de AK Parti, MHP, CHP Kongreleri ve Adaylar?

Yeni yıl ile birlikte siyasi partilerin kongre süreçleri hız kazanmaya başladı. Özellikle gözler iktidar partisi olan AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri teşkilatlarında.
Öncelikle Milliyetçi Hareket Partisi ile başlayalım. MHP İl Başkanı Serkan Tok, “Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle yaptığı toplantıda benim soruma istinaden yeniden aday olacağını açıklamıştı. Muhtemelen Serkan Tok, tek aday olarak kongreye girer ama il yönetimine muhalif ve küskün olanların bir hazırlık içinde olduğu söyleniyor. Ama benim kanaatim mevcut Başkan Tok’un karşısına kim çıkarsa çıksın kaybeder. MHP teşkilatı olarak Kayseri’de güzel çalışmalar yapıldı. İlçe ilçe adeta geziyorlar.  Delege nezdinde de bunun elbette bir karşılığı olacaktır. Bu arada MHP Kayseri teşkilatında kongre muhtemelen Mart ayında olacak. Tabiki genel merkezin kararıyla.
***
Ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisinde ise işler biraz karışık. Şuan iki aday var. Mevcut Başkan Ümit Özer ve daha önce il başkanlığı yapmış olan Mustafa Arslan.
Ümit Özer parti içinde şuan koltukta olması dolayısıyla daha etkin ve delege üzerinde baskın durumda. Milletvekili Çetin Arık’da kimseyi desteklemiyor gibi görünse de Ümit Özer’in yanında olduğu her halinden belli. Mustafa Aslan ise, Çetin Arık’a muhalif bir isim olarak ön plana çıkarken, delege olamayan eski Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Ümit Özer’e karşı Mustafa Aslan’ı destekliyor.
CHP’de Genel Merkezden gelecek talimat ile kongre yapacak ama, Şubat ayının ilk haftasında kongre olur gibi gözüküyor.
***
Şimdi gelelim iktidar partisi olan AK Parti’ye. AK Parti’de bir belirsizliktir aldı başını gidiyor. Kongre takvimi henüz net değil. Mevcut başkan Şaban Çopuroğlu aday olacak mı olmayacak mı kesin bir şey yok. Ama Çopuroğlu geçtiğimiz günlerde Kanal 38’de katıldığı programda “Aday değilim” açıklaması yapmış. Şimdi bu açıklamayı “Ben aday değilim, parti büyüklerimiz uygun görürse aday olurum” ya da “Bizde aday olmak gibi bir durum yok. Partimiz görev verirse kaçmayız” şeklinde de yorumlayabilirsiniz. Ama ortada bir gerçek var mevcut Başkan Şaban Çopuroğlu, Kayseri içinde ve parti genel merkezin de ön plana çıkan bir isim. Özellikle İncesu Belediye Başkanını AK Parti saflarına katma başarısını Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile birlikte göstermesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nezdinde büyük memnuniyet uyandırmış durumda. Hal böyle olunca önemli bir parti büyüğü ile yaptığım bir görüşmede de Şaban Çopuroğlu’nun tekrar İl Başkanı olacağı yönünde bir sohbet geçmişti.  Bu sohbete istinaden Çopuroğlu yeniden aday olacak diye düşünüyorum. Bugün bir toplantı yapılacak. Milletvekili Hülya Nergis, gazetecilerle bir araya gelecek. O toplantıda İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’na bu soru sorulur. Bakalım Başkan ne diyecek?
***
AK Parti kongresinden bahsetmişken AK Parti içinde Mahmut Cabat isminin yeniden gündeme gelmesi konusu önemli. Geçtiğimiz hafta bir gazetede küçük bir haber çıktı. “Mahmut Cabat AK Parti kongresinde aday olacak” şeklinde. Muhtemel ki AK Parti içinde de bir kesim farklı bir arayış içinde. Bu isim Mahmut Cabat olur ya da olmaz ama ortada farklı bir senaryonun döndüğü kesin. Bekleyip göreceğiz.
Bu arada AK Parti il kongresini yapmak için genel merkezden tarih bekliyor. Tabi öncelikle ilçe kongrelerini tamamlaması gerekecek ki onlarda baharla birlikte başlıyor. İl kongresine de bir değişiklik olmaz ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’da katılacakmış. Vesselam.

PAYLAŞ
×