Asya Beyza ŞAHİN

Asya Beyza ŞAHİN

haber@kayserinethaber.com

Siyasilerin Üslubu Üzerine

Bir siyaset bilimi öğrencisi olarak haberleri sık sık takip ediyorum. Kabine toplantılarını dinliyorum liderlerin medya ile ilişkisi üzerinde röportajlarına bakıyorum vesaire  her defasında ilgimi çeken bir şey var bunu sizinle paylaşmak istedim. 

Hiç sordunuz mu bu üslup ne ayak? Mesela burada kurduğum kelime bile etik kuralları çerçevesinde değerlendirilemez. Ancak siyasetçiler bu üslubun da dışında birbirlerine hakaret yağmuru yağdırıyorlar. Sahi ben ne diyorsam bizi temsil edenler mecliste birbirlerini yumrukluyor. İşte tam olarak bahsettiğim şey bu. Örneğin ilinizdeki bir milletvekilinin konuşmalarına bakıyor musunuz? Sizi temsil edebiliyor mu yoksa tamamen part time parti elemanı mı :) 

Demokrasi dediğimiz kavram ne kadar inkar edilse de uygulanması en zor rejimdir. M.Ö Atina’ya baktığımızda ki siyaseti sadece erkeklerin yapabildiği bir konumda tutmalarına rağmen demokrasi içerisinde çatlaklıklar meydana geldi. 100.000 insanın bir araya gelerek yaptığı siyasette dahi çatlaklıklar varken siz 80 milyonun üzerindeki devletlerin demokrasi ile yönetildiğini ya da yönetilebileceğine inanıyorsunuz. Ben bunu söylediğim zaman bana demokrasi karşıtı diyorlar aslında çok aldırmıyorum çünkü bunu söyleyen insanların demokrasi rejimine dair bir şey bilmediklerini biliyorum. Hatta keşke sadece demokrasiye karşı bir şey bilmeseler en azından aşmamız gereken daha az engelimiz olurdu. Konumuzu çok saptırmadan devam edelim.

Bir siyasetçi bir siyasetçiyi kolaylıkla bel altından vurabiliyor. (Ki olması gereken kadın ya da erkek hiçbir mesleğin cinsiyetinin olmadığının toplum tarafından kabul edilmesidir.)

Üstelik parti içerisindeki kişiler de bunu destekliyor.

 Yani bir örnek verelim Ben çıkıp diyorum ki bir siyasetçiye “kadınsın haddini bil” benim partim içerisindeki kadın siyasetçiler benim karşımda duran bir siyasetçiyi cinsiyet bazlı aşağıladığım için benim sözlerimi eleştirmeleri gerekirken onu rencide etmemi  “işte bu, herkes yerini bilsin, helal başkanım” gibi söylemlerle destekliyorlar.

Anladınız mı :)

Bu yazıyı okuyan sevgili okuyucularımdan bundan sonraki milletvekillerinin ve siyasi liderlerin üslubuna dikkat etmesini istiyorum. Bakın bakalım neler söylüyorlar.

Sağlıcakla Kalın.

 

PAYLAŞ
×