ERCİYES’E GELEN YABANCI TURİSTİN YOLU HAMAMLARA DA DÜŞÜYOR…

ERCİYES’E GELEN YABANCI TURİSTİN YOLU HAMAMLARA DA DÜŞÜYOR…

Erciyes dağı her geçen gün yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor. Erciyes Master Planı’nın iyi şekilde uygulanması sadece Erciyes dağındaki işletmelere değil şehir merkezindeki işletmelere de olumlu katkılar sunuyor.


Özellikle yabancı turistlerin büyük bir merakla yollarının düştüğü bu işletmeler arasında, tarihi bakımdan da büyük öneme sahip olan hamamlar da yer alıyor. Kayseri’de hali hazırda Hunat, Selahattin ve Kadı Hamamı turistlere yönelik hizmet sunan tarihi hamamlar olarak karşımıza çıkıyor. Erciyes dağını ve turizmde gelinen nokta açısından yaptığı katkıları neredeyse 500 yıllık tarihi geçmişi bulunan Kadı Hamamı’nın işletmecisi Muharrem Bozkurt’la konuştuk.
Kadı Hamamı’nın geçmişinden bahseden Bozkurt, 1542 yılında Kadı Bedrettin Mahmut tarafından yaptırılan, Kayseri Melikgazi ilçesi Cami-i Kebir Mahallesi’nde bulunan hamamın yüzyıllardır ayakta olduğunu ve insanlara hizmet sunduğunu belirtti. Hamamın özelliklerini de kısaca anlatan Bozkurt, Erciyes Master Planı sonrasında turizm bakımından gelişen Erciyes dağının kendilerine de katkı sağladığını söyledi. Tur şirketlerinin belirli zamanlarda 10-15 kişilik yabancı turist kafilesini Kadı Hamamı’na getirdiklerini ifade eden Bozkurt, bundan dolayı çok memnun olduklarını da söylemeden geçemedi.
Turistlerin yalnızca hamamda yıkanmak için gelmediklerinin altını çizen Bozkurt, yabancı konukların Kadı Hamamı’nın fotoğraflarını çektiklerini ve detaylı şekilde incelediklerini ve hamamın tarihi özelliklerine ilişkin bilgi aktardıklarını söyledi.
Turistlerin ilgisinin kendilerini memnun ettiğini ancak bunun daha da gelişmesi gerektiğini belirten Bozkurt, yabancı turist sayısının daha çok artmasını beklediklerini ve ayrıca bu tür turistlere hitap eden işletmelerde yabancı dil bilen çalışanların sayısının artması gerektiğini ve bu konuda destek beklediklerini kaydetti.

PAYLAŞ
×