Reklamı Kapat

Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır? Hangi Mantarlar Zehirlidir?

Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır? Hangi Mantarlar Zehirlidir?
Hangi tür mantarlar zehirlidir? Bir mantarın zehirli olup olmadığı nasıl anlaşılır? Zehirli mantar öldürür mü? Mantarın zehirli olup olmadığını anlamanın yollarını sizin için derledik...

Doğayla iç içe olduğumuz şu günlerde, çalılarda ve ağaç diplerinde yetişen mantarlar dikkatimizi çekiyor. Ancak dikkatsiz bir şekilde tüketilen mantarlar, zehirlenmelere yol açabiliyor. Özellikle Karadeniz ve Ege Bölgesi'nde sık sık görülen mantar zehirlenmelerinin temeli bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.

Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?

Mantarın zehirli olup olmadığını belirleyen net bir kriter yok. Ülkemizin her köşesinden toplanan mantarlar, laboratuvar ortamında incelendikten sonra zehirli olup olmadığı belirleniyor. Yani, mantar konusunda tecrübeli ve bilgili olmayan kişilerin zehirli mantarları tespit edebilmesi çok zor. Ancak dikkat çekici renge sahip olan mantarların geneli zehirli oluyor. Mantarları tanımak uzmanlık ve bilgi gerektiriyor.

Türkiye'de Kaç Çeşit Zehirli Mantar Var?

Ülkemizde yaklaşık 2 bin beş yüz farklı mantar türü mevcuttur. Bu türlerden 100 tanesi zehirli, ortalama 10 tanesi ise öldürücüdür. Eğer mantarlar hakkında uzmanlığınız yoksa, bu mantarlara doğada rastlayabilir ve zehirli olduğunu anlamayabilirsiniz. Zehirli mantarların 1 adedi bile zehirlenmeye yetecek kadar güçlüdür. Özellikle ölümcül mantar türleri, çok tehlikelidir. Ölümcül mantar tüketildikten sonra tıbbi olarak yapılabilecek fazla bir şey yoktur.

Hangi tür Mantarlar Zehirlidir?

Daha önce dediğimiz gibi Türkiye'de yaklaşık 100 farklı zehirli mantar türü mevcuttur. Gelin mantarı ve sinek mantarı olarak bilinen kırmızı şapkalı ve beyaz benekli mantar, zehirlidir. Ülkemizde yetişen zehirli mantarlardan biri de kuzugöbeği ebesi mantarıdır. Şapkası kahverengi-kırmızı tonları arasında olan bu mantar, düzensiz ve kıvrımlı bir şekle sahiptir. Özellikle iğne yapraklı ormanlarda ve dağlık arazilerde görülür.

Ülkemizde en çok zehirlenmeye yol açan mantarlardan biri de köygöçüren mantarıdır. Evcikkıran ismiyle de bilinen bu mantar, yenilebilir mantarlara çok benzediği için karıştırılabilir. Yaşamının ilk döneminde şapkası zeytin sarısı, zeytin yeşili ve parlak haki renklerindedir. İlerleyen zamanlarda büyür ve şapkasının rengi açılmaya başlar. Büyüdükçe uçuk zeytin yeşili ve beyaz rengine dönmeye başlar.

Mantarlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar nelerdir?

Mantar zehirlenmelerinin birçoğu doğru bilinen yanlışlardan kaynaklanıyor. 'Mantar koparıldığında zehirliyse içi mavileşmeye başlar, gümüş kaşık ile birlikte pişirilen mantar zehirliyse gümüş kaşık kararmaya başlar, salyangozlar zehirli mantarları yemez, böceklerin yediği mantarlar zehirsizdir, çayırda ve ağaç üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir, mantarın yakınında demir varsa o mantar zehirlidir, mantarı sirkeli ya da tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini alır, mantara zehrini yılanlar verir, kurutulmuş mantarlar zehirli değildir, mantarı pişirmek zehirliliğini ortadan kaldırır.' Toplum içinde sık sık duyduğumuz bu görüşlerin hepsi yanlıştır. Mantarın zehirli olup olmadığı ancak uzmanlar tarafından anlaşılabilir.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kiracıoğlu: "Utanmadan sıkılmadan nasıl bu kadar yalan söyleyebiliyorsunuz?" Bakan Koca: Virüs gençler üzerinden yayılıyor Kayserispor'un Konyaspor maçı hakemi açıklandı Kazım Yücel: Gerçek Demokrasi Özgür Basınla Mümkündür Büyükşehir’den 6 Kırsal Bölgede Yol Çalışması Meğer OSB Vakfı OSB'nin değilmiş!.. İNCETOPRAK, “BASIN ÇALIŞANLARIMIZ VATANDAŞLARIMIZIN GÖZÜ VE KULAĞIDIR” AK Parti'de gündem: EYT Uluslararası Roket Mühendisliği Yarışması’na ERÜ’lü Öğrenciler Katılacak Başkan Büyükkılıç’ın yatırım hızına bütçe yetişmiyor KASKİ’den alternatif yollar için alt yapı atağı MSB açıkladı: 2 terörist etkisiz hale getirildi “DEVİR TESLİM SALONU DEVŞİRME BİR SALONDUR” Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşı 2022'de kaç asgari ücret olacak? KAYMEK, Mostar'da minik gönüllere dokundu ERÜ’de “Çocuk İstismarıyla Mücadelede Eğitim Kurumlarının Rolü” Konulu Eğitim Semineri Düzenlendi Kışın az yakıt tüketmek istiyorsanız bunları yapın!.. Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Uzlaşma Başladı Başkan Çolakbayrakdar, “Hizmetlerimizle yeni bir şehir kuruyoruz” Kayseri OSB’de Devir Teslim Töreni gerçekleştirildi Kiracıoğlu: “Dubai projesinden patladılar” OSB'nin resmen görevden alınan başkanı Nursaçan kendini savunacak Adalet Bakanı Gül, Büyükşehir’i ziyaret etti, Büyükkılıç’tan övgüyle bahsetti KAYSERİ, BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ İLE ZİRVEDE O şehir depremle sarsıldı!..
×