YÜCEL: YEM İTHAL EDİYORSAK BU BİZİM AYIBIMIZ

YÜCEL: YEM İTHAL EDİYORSAK BU BİZİM AYIBIMIZ
İyi Partili Kazım Yücel, vatandaşın sesi olmaya devam ediyor. Yücel, bu kez besicilerin sıkıntılarını Talas Belediye Meclisi İyi Parti Gurup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy ile birlikte dinledi. Kayseri'ye Et ve Süt Kurumunun mutlaka getirilmesi çağrısını yineleyen Yücel, "Bu kadar arazi varken biz Türkiye olarak yem ithal ediyorsak bu bizim ayıbımızdır" dedi.

Hükümetin tarım ve hayvancılık politikasını eleştiren Yücel, iktidarın et ithal ederek de besicinin hakkına girdiğini belirtti.
BESİCİLERİ DİNLEDİ
İyi Partili Kazım Yücel ve Talas Belediye Meclisi İyi Parti Gurup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, sorunları yerinde tespit ediyor. Yücel ve Çalıksoy, kapı kapı dolaşıyor ve sorunları dinliyor. Yücel ve Çalıksoy''un bu kez adresi besi çiftlikleri oldu.
ÇİFTÇİNİN BORCUNU SİLSİNLER
Ziyaret esnasında besiciler Kazım Yücel ve Mustafa Çalıksoy''a dert yandı. Artan girdi maliyetleri nedeniyle hayvancılığın durma noktasına geldiğini belirten besiciler, desteklemelerin de yetersiz olduğunu anlattılar. Bir kuzunun doğar doğmaz besiciye 500 TL masrafının olduğunu belirten besiciler; yem, elektrik,su, çoban gibi masraflarında artığını buna rağmen besicilerin hayvanlardan zarar ettiğini belirttiler. Besiciler, iktidara yakın büyük şirketlerin yüklü miktardaki borçlarının silindiğini ancak besicilerin küçücük borçları nedeniyle hacizle karşı karşıya kaldıklarını belirttiler. Besiciler, asıl borçlarının silinmesi gereken kesiminin kendileri olduğunu belirttiler.
YEM İTHAL EDİYORSAK BU BİZİM AYIBIMIZ
Besicileri dinleyen İyi Partili Kazım Yücel, AKP iktidarının tarım ve hayvancılığı bitirdiğini söyledi. Yücel, bu kadar verimli arazilerin bomboş durduğunu buna karşın ise Türkiye''nin yurt dışından yem ithal ettiğini hatırlattı. Yücel, "Bu kadar araziye rağmen ve çiftçimizin desteklenmemesi nedeniyle Türkiye yurt dışından yem ithal ediyor. Bu Türkiye''nin ayıbıdır" dedi.
ET İTHAL EDEREK BESİCİNİN HAKKINA GİRİYORLAR
Yücel, et üretimine de değindi. Hükümetin besicileri korumak yerine besiciliği bitirmeye yönelik politikalar izlediğini belirti. Kayseri özelinde örnek veren Yücel, kente "Et ve Süt Kurumunun" getirilmesini istedi. Et üreticilerine garanti verilmesi gerektiğini belirten, farklı ülkelerden et alarak fiyat dengesi kurmaya çalışan hükümetin besicinin hakkına girdiğini belirti. Yurt dışından alınan etlerin de helal mi haram mı olduğunun bilinmediğini belirten Yücel, besicilerin vergisiz bir şekilde ithal edilen etler ve bu yönde gerçekleştirilen politikalar nedeniyle bitme noktasına geldiğini belirtti.
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNDU
Yücel, tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntıları anlattıktan sonra çözüm önerilerini de sundu. Yücel, "Tarımda dışa bağımlılığı engellemek için mutlaka sulu tarım geliştirilmeli. Vatandaşın tarlasına su ulaştırılmalı. Su ve elektrik fiyatları çiftçiden yüzde 50 indirimli alınmalı. Katma değeri yüksek ürünler özendirilmeli. Özendirilen ürünlere devlet desteği ve alım garantisini verilmeli. İthal kartı kullanılarak çiftçiler zor durumda bırakılmamalı. Verimli toprakların mutlaka işlenmesi sağlanmalı. Hayvancılıkta ise et üretiminin devam ettirilmesi için girdi maliyetleri düşürülmeli. Hayvancılıkla uğraşanların su, elektrik, vergi gibi giderlerinde indirimler yapılmalı. Onların önlerindeki engeller kaldırılmalı. Tarım ve Hayvancılıkta güçlü kooperatiflerin ortaya çıkması sağlanmalı ve üreticilere alım garantisi verilmeli" dedi.
KOOPERATİFLER GÜÇLENMELİ
Talas Belediye Meclisi İyi Parti Gurup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy da, Türkiye''nin tarım ve hayvancılıkta bitme noktasına geldiğini söyledi. Çalıksoy, üreticinin para kazanamadığını ve her geçen yıl üretimin azaldığını belirti. Çalıksoy, üretimin sürekliliğinin sağlanabilmesi için kooperatiflerin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kazım Yücel’den gündem tespiti: İş yok, aş yok, yurt yok, zam çok CHP Milletvekili Arık’tan CHP’yi Hedef alan MHP’ye tepki: “Koltuk için ülkeyi ateşe attınız!” Özhaseki, "AK Belediyelerimiz sonuna kadar öğrencilerimize yardımcı olacaklar" Başkan Çolakbayrakdar’ın dönüşümle kazandirdiği okul projesinde sona gelindi Özdemir: "CHP, açık bir milli güvenlik tehdidi haline dönüşmüştür" Devlet Bahçeli’den, CHP ve İYİ Parti’nin HDP çıkışına sert yanıt Saadet Partisi İl Başkanı Büyükşehir'in zam kararını eleştirdi YRP İl Başkanı Önder Narin’den teşekkür mesajı DEVA Partisi’nde deprem!.. "EYT sorununu çözeceğiz" Türkiye’de kaç siyasi parti var? Kazım Yücel: Okullar eğitim ve öğretime hazır değil Narin: “CHP bu milleti ve cumhuriyet ruhunu anlayamayacak” Erbakan: “Seçim barajı sıfıra kadar indirilmeli” Kazım Yücel manzarayı gözler önüne serdi ve yetkililere çağrı yaptı “Suda KASKİ vurgunu!” Fatih Erbakan: 'Kaliteli nesiller yetiştirmek hayati öneme sahip' Ataman: Yeni eğitim-öğretim yılı hayırlı uğurlu olsun Özhaseki: “Ülkemizde özgürlük ortamını AK Parti olarak biz sağladık” Karayel: "Afganistan’dan veya başka yerden daha fazla mülteci istemediğimizi ifade ettik" Kazım Yücel: Etin ve yemin ithal edilmesi ülkemiz için büyük utanç Milletvekili İsmail Özdemir'den MHP İl Başkanı İncetoprak'a tebrik AK Parti'den MHP İl Başkanı İncetoprak'a hayırlı olsun ziyareti MHP'de İncetoprak'ın yönetimi belli oldu SP teşkilatı Tomarza’da vatandaşlarla buluştu
×