Reklamı Kapat

Yeniden Refah Partisi'nden 'AYM' çıkışı: Gereği yapılsın!

Yeniden Refah Partisi'nden 'AYM' çıkışı: Gereği yapılsın!
Yeniden Refah Partisi tarafından yapılan açıklamada, "Anayasa’yı korumakla görevli bir kurumun üyesinin Anayasa’yı askıya almak manasına gelen 'darbe iması'nda bulunması asla kabul edilemez. Açıklamanın sahibi olan üye hakkında hukuki olarak gereğinin yapılmasını bekliyoruz." denildi. Yeniden Refah Partisi, kamuoyunda büyük tepki çeken Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın 'darbe iması' içeren "Işıklar yanıyor" paylaşımına yönelik sert bir açıklamada bulundu.

''Darbe iması kesinlikle kabul edilemez''

Kurumun ağırlığına ve ciddiyetine gölge düştüğü ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi''nin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğluhakkında hak ihlali kararı vermesi sonrası AYM Üyesi Engin Yıldırım''ın sosyal medya hesabından AYM binasının fotoğrafını paylaşarak “Işıklar yanıyor” ifadelerini kullanması Anayasa Mahkemesi kurumunun ağırlığına ve ciddiyetine önemli ölçüde gölge düşürmüştür. Amacını aşan cümleler olmaktan çok, millet iradesini hiçe saymaya yönelik beklentileri ima etme olasılığı yüksek olan bu söylemleri, kesinlikle kabul edilemez ifadeler olarak değerlendiriyoruz.

Millet iradesine zarar verecek her türlü söylemin karşısındayız

Yeniden Refah Partisi olarak biz devletimizin tüzel kişiliğine, Anayasal ve demokratik kurumlarına, millet iradesine zarar verecek her türlü eylem, söylem  ve imaların kesinlikle karşısında olduğumuzu ve her daim karşısında olacağımızı  ifade etmek isteriz.

Açıklama sahibi hakkında gereği yapılmalıdır

Her ne kadar AYM açıklamasında, “Anayasa Mahkemesi’nin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır.” denilmiş olsa da, Anayasa’yı korumakla görevli bir kurumun üyesinin Anayasa’yı askıya almak manasına gelen “darbe iması”nda bulunması asla kabul edilemez. Anayasa Mahkememizi, üzerine düşmüş olan zannın ortadan kalkması ve güvenin yeniden tesis edilmesi bakımından, bundan böyle bu tür hukuk ve demokrasi dışı gelişmelere karşı önlem almaya ve talihsiz açıklamanın sahibi olan üye hakkında hukuki olarak gereğinin yapılmasını bekliyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz."

PAYLAŞ
GÖNDER
MHP Melikgazi İlçe Başkanlığı'ndan 'Askıda Tablet' projesi Başkanlardan Çopuroğlu’na ‘Hayırlı Olsun’ ziyareti Ataş: "18 yılda Türk tarımı bitme noktasına gelmiştir" Başkan Çopuroğlu mazbatasını aldı Ataş, intihar ve cinayetleri meclis gündemine taşıdı Erdoğan, “Biz güçlü durdukça Türkiye de güçlü duracaktır” “Avrupa Müslümanlara açtığı cephe ile aslında kendi sonunu hazırlıyor” Şaban Çopuroğlu yeniden Başkan Kadir Has Stadı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazır MHP İl Başkanı Tok, "Bozkurt bizim, otağ bizim, Erciyes bizim" SP’li Aktaş: Maske denetimi kadar İşsiz insan denetimi yapsa idiniz intiharlar artmazdı” BOZKURT SELAMINA ÜLKÜCÜ'LERDEN BÜYÜK TEPKİ MHP KAYSERİ İL TEŞKİLATI ‘ASKIDA EKMEK KAMPANYASI’NI BAŞLATTI EKREM ŞAHİN GÖREVE İADE EDİLDİ Kazım Yücel: “Sadece seçim zamanı değil, hep vatandaşın içindeyiz” İYİ Parti Lideri Akşener yarın Kayseri'ye geliyor Kayseri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Kadir Has Stadyumu'nda ağırlayacak ARIK KAYSERİ’NİN KABUSUNU MECLİSE TAŞIDI İYİ PARTİLİ KAZIM YÜCEL: YAKUT MAHALLESİNE ACİLEN PAZAR YERİ YAPILMALI İYİ PARTİLİ ATAŞ, YEREL BASININ SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI Yeniden Refah Partisi'nden 'AYM' çıkışı: Gereği yapılsın! SP’li Aktaş’tan, Melikgazi Belediye Başkanı Palancıoğlu’na eleştiri bombardımanı CHP MİLLETVEKİLİ ARIK’TAN BÜYÜKŞEHİRİN ZAM KARARINA TEPKİ İYİ PARTİLİ ATAŞ, İŞÇİLERİN SESİ OLDU “ZENGİN-FAKİR AYIRIMINI REDDEDİYORUZ”
×