Yeni Ufuklar Derneği, Kayseri ve mülteci sorunu hakkında kamuoyu duyurusu yayınladı

Yeni Ufuklar Derneği, Kayseri ve mülteci sorunu hakkında kamuoyu duyurusu yayınladı
Yeni Ufuklar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Kayseri’de Eskişehir Bağları Danişmentgazi Mahallesi’nde Suriye uyruklu I.A.’nın Suriye uyruklu kız çocuğunu istismar etmesi sonrası gelişen olaylar ve 2011’den itibaren ülkede devam eden mülteci sorunu hakkında Kamuoyu duyurusu yayınladı. duyuruda en uygun çözüm yolunun Suriyeliler'in ülkelerine dönmelerinin en uygun çözüm yolu olduğuna dikkat çekildi.

Yeni Ufuklar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Kayseri’de Eskişehir Bağları Danişmentgazi Mahallesi’nde Suriye uyruklu I.A.’nın Suriye uyruklu kız çocuğunu istismar etmesi sonrası gelişen olaylar ve 2011’den itibaren ülkede devam eden mülteci sorunu hakkında Kamuoyu duyurusu yayınladı.
Duyuruda Kayseri’de meydana gelen olaylar ve Suriyeli mültecilerin yanı sıra Afganistan, Irak, Afrika gibi ülkelerden göç edenlerin yarattığı mülteci sorununa değinilirken aynı zamanda Suriyeliler'in ülkelerine dönmelerinin en uygun çözüm yolu olduğuna dikkat çekildi.
Dernek tarafından Yapılan açıklamada “ 2011’de Suriye’de baş gösteren olayların ardından milyonlarca Suriye vatandaşı sınırlarımıza dayandı ve maalesef kontrolsüzce ülkemize geçti. Bugün, sayıları kesin olarak tespit edilemeyen Suriyeli ülkemizde mülteci olarak yaşamaktadır. Zaman geçtikçe Suriyeli mülteciler, toplum hayatının her alanında görünmeye, hatta ciddi sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlara yol açmaya başladı. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz, sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirdi.
Suriyeli mültecilere, Afganistanlı, İranlı, Afrikalı kaçak ve mülteciler de katıldı. Bu durum kamuoyumuzda Türkiye’nin göç ve iltica yoluyla işgal edildiği, nüfus yapısının değiştirilmeye çalışıldığı yorumlarına yol açtı.
Mültecilerin kontrol dışı kalması, suç oranını artırdı. Karşılıklı anlaşmazlıklara ve sürtüşmelere sebep oldu. Özellikle Suriyelilerin belli bölgelerde yoğunlaşması, şehirlerimizin bazı yerlerini adeta kurtarılmış bölgelere dönüştürdü.
Son olarak Kayseri’de Melikgazi ilçesi Danişmentgazi mahallesinde Suriyeli bir ahlaksızın yine Suriye uyruklu bir ailenin beş yaşındaki kız çocuğunu taciz etmesi ve güvenlik görevlilerimizin suçluyu tutuklamak istemesi üzerine patlak veren olaylar, toplumda büyük bir infiale sebebiyet verdi. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Milletvekili Baki Ersoy’un çabalarıyla olayların büyümesi engellendi. Ancak bu sefer de sosyal medya üzerinden karşılıklı tahrikler başladı. İlginç bir şekilde Suriye’nin kuzeyinde Mehmetçiğin kontrol altında tuttuğu bölgelerde kalkışmalar baş gösterdi. Türk askerî tesislerine saldırılar başladı. Bölgeye takviye kuvvetler gönderildi.
Görüldüğü gibi, kamuoyumuzun konuyla ilgili hassasiyeti kullanılarak ülkemizin içinde ve sınır ötesinde Mehmetçiğimize yönelik kumpas kurulmakta, kargaşa yaratılarak sorunlar büyütülmeye, çatışma zemini oluşturulmaya çalışılmaktadır.
Tabii ki ülkemize ve geleceğimize sahip çıkacağız, her türlü ahlaksızlığa ve yanlışa da karşı duracağız, ancak iyi niyetimizin, ülke sevgimizin kullanılarak karmaşa yaratılmasına, yurdumuza ve devletimize tuzak kurulmasına da müsaade etmeyeceğiz.
En uygun çözüm, ülkeler arası karşılıklı görüşmeler yoluyla kavga ve çatışmaya gerek kalmadan barış içinde Suriyelilerin ülkelerine dönmeleridir. Bin yıllık Türkiye tarihinde buna benzer pek çok sınavdan geçtik. Hepsini de aklımız, sabrımız ve çelik irademizle aştık, bunu da aşacağız.” denildi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri OSB’de Yagˆmur Suyu Bertaraf Kapasitesi 2 Katına C¸ıkarıldı Mimar Sinan 436. ölüm yıl dönümünde anılıyor 15 Temmuz Şehitleri: Kübra Doğanay ve Cennet Yiğit Kayseri protokolü şehit mezarlıklarını ziyaret etti 15 Temmuz Şehidi Kübra Doğanay’ın annesi Hikmet Doğanay: “Gururumuz acımızı bastırıyor” Kayseri OSB’de 21. Olağan Mali Genel Kurul Gerçekleştirildi Büyükşehir’den 15 Temmuz’a özel 'Milletin Zaferi' bisiklet turu 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK TRENİ YOLA ÇIKIYOR Erva Spor Okulları’nın 35’incisi açıldı ‘Boyçelik Erva Spor Okulları’ 15 Temmuz Şehidi Cennet Yiğit’in hatıraları baba evinde ‘Anı Evi’ olarak yaşatılıyor Valilikte üç Aile Sağlığı Merkezi protokolü imzalandı TÜRKİYE’NİN UZAYDAKİ GARANTİSİ TÜRKSAT 6A TÜRKSAT 6A’DA GERİ SAYIM BAŞLADI YOLLARDA AKILLI ULAŞIM DEVRİMİ Milli maç, bayrak satışlarını artırdı Vatandaşlar geçmişin izlerini antikacıda buluyor Vali Gökmen Çiçek’le vatandaştan ‘yürekleri rahatlatan’ diyalog Yeni Ufuklar Derneği, Kayseri ve mülteci sorunu hakkında kamuoyu duyurusu yayınladı Erciyes A.Ş., Erciyes Dağı Bilim Okulu'nda 26 ilden öğrencileri zirvede buluşturdu Kayseri’de 3 kaymakamın görev yeri değişti Milli maç için düzenlenen dev ekran etkinlikleri iptal edildi Bakan Yerlikaya: “Provakatif paylaşım yapanlara göz açtırmayacağız” Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Milletvekili Baki Ersoy mahalleliyi dinledi TÜRKSAT 6A AMERİKA’DA Kayseri Kariyer Merkezi, 1 ayda 305 kişiye iş imkânı sağladı
×