Yahyalı ‘1. Elma ve Turizm Festivali'ne hazırlanıyor

Yahyalı ‘1. Elma ve Turizm Festivali'ne hazırlanıyor
Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya ve Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, 23 Eylül'de ilk kez gerçekleştirilecek olan "1. Elma ve Turizm Festivali"nin detaylarını düzenlenen toplantı ile kamuoyu ile paylaştı.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıda konuşan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, “23 Eylül Cuma günü 1.'sini düzenleyeceğimiz Elma ve Turizm Festivali'ne herkesi bekliyoruz. Festival konusunda çok büyük istekler vardı biz de kırmadık ve lüzumu olduğuna inandığımız için inşallah böyle bir şeye imza atmış olacağız. Özellikle söylüyorum, malumunuz elmanın diyarı, elmanın merkezi Kayserimiz, Türkiye sıralamasında ilk 5 içerisinde. Toplam tutar da 3,5 milyon ton elma üretimimiz var Türkiye olarak ama Türkiye'nin yüzde 3,5'luk kısmını biz Yahyalı olarak arz etmiş oluyoruz. 2 tane değerimiz ön planda. Şelaleler diyarıyız ve elma diyarıyız. Dolayısıyla ikisini de birleştirerek 1. Elma ve Turizm Festivali adı altında bir festivali düzenlemiş olacağız. Konserimize büyük katılım bekliyoruz. Sanatçımız Ahmet Şafak bey ve kendi değerimiz olan Tuğba Çimencan sahne alacak.” dedi.

Yahyalı İlçe Kaymakamı Mehmet Kaya ise ilçede bulunan turizm değerlerini gün yüzüne çıkaracaklarını belirterek, "Yaklaşık 20 gündür Yahyalı'da görev yapıyorum. Bölgeyi tanımaya gayret gösteriyoruz fakat Yahyalı'da yaşadığım her gün yeni bir şeyle karşılaşıyorum ve her gün hayretler içerisinde kaldığımı ifade etmek istiyorum. Kayseri genelinde valimiz Gökmen Çiçek'in başlatmış olduğu bir turizm atağı var. Koramaz Vadisi'yle, Sultan Hanı'yla, İncesu'daki Kervan Sarayı'mızla ve özellikle Soğanlı Vadisi ile şu an ulusal basında çok gündemde. Sayın valimiz de oraya önem veriyor ve şelaleler diyarı diye bildiğimiz Yahyalı'da. Erciyes Kayserimizin gözbebeği fakat Erciyes'in yanında diğer turizm destinasyonları da oluşturma adına sayın valimizin talimatları oldu ve tüm ilçeler şu anda çalışmalarını yapmaktadır. Yahyalı'nın inanılmaz bir turizm potansiyeli var. Dünyanın en büyük 2. şelalesi olan Kapuzbaşı Şelalesi Yahyalı'da bulunmaktadır. Yerli elmamız var Yahyalı Elması diye bildiğimiz. Gerçekten dünyanın en tatlı elması olabilir. Bu yılki beklentimiz 100 bin tonun üzerinde. Çiftçilerimizin de bu noktada çalışmaları devam etmektedir ve mevcut bulunan tarım sahalarını, elma sahalarını da arttıracaklarını biliyoruz” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Büyükşehir'den İnsan ve Çevreye Zararsız, Yerli Biyoteknolojik ve Organik Gübre Kırsal mahalledeki öğrenciler şehri tanıyor Talas’ta Acil Afet Sosyal Yaşam Merkezi kuruluyor KASKİ’den 14 mahalle için su kesintisi uyarısı Kocasinan, kendi asfalt malzemesini üretecek Talas Belediyesi bin 500 çiftçinin toprak analizini yapacak Talas’ta kurban hazırlıkları erken başladı Talas kadın kooperatifleri de ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ etkinliğinde yerini aldı Sarız'da Kurudere Mahallesi’ne imam evi temeli atıldı “Allah, Yalçın başkanımızın yokluğunu vermesin” Büyükşehir''den "Dolandırıcılık" Uyarısı..., KAYMEK "Sanat Örgüsü" El Sanatları Sergisi Açıldı Develi belediyesi ve Kayseri Üniversitesi’nden organik tarıma destek İncesu Belediyesi morg ve gasilhane yapacak Kocasinan Teknoloji Festivali açıldı Kızılay Talas Şubesi’nin yeni hizmet binası açıldı Kayserililer, Yollarda KayBis ile Pedallıyor Büyükkılıç'tan Bekir Yıldız Bulvarı Esnafına Ziyaret Bayramhacı Mahallesi sit alanı ilan edildi Talas Belediyesi'nden kırsaldaki öğrencilere müze sürprizi Kayseri’de ilk ve tek olan asfalt freze aracı ile ilk asfalt kazıldı Talas Belediyesi’nde ‘Olay Yeri İnceleme’ sloganı ile tespit çalışmaları devam ediyor Büyükşehir, Mimarsinan OSB Kavşağı ile Refüjleri Ağaç Taşıma Yöntemi ile Ağaçlandırıyor Talas’ta ‘2022-2023 yılı Çiftçi Eğitim Programı’ tamamlandı Büyükşehir'den Doğalgaz Çalışmalarında Zarar Gören Yollarda Sıcak Asfalt Çalışması
×