Reklamı Kapat

Yahyalı ‘1. Elma ve Turizm Festivali'ne hazırlanıyor

Yahyalı ‘1. Elma ve Turizm Festivali'ne hazırlanıyor
Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya ve Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, 23 Eylül'de ilk kez gerçekleştirilecek olan "1. Elma ve Turizm Festivali"nin detaylarını düzenlenen toplantı ile kamuoyu ile paylaştı.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıda konuşan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, “23 Eylül Cuma günü 1.'sini düzenleyeceğimiz Elma ve Turizm Festivali'ne herkesi bekliyoruz. Festival konusunda çok büyük istekler vardı biz de kırmadık ve lüzumu olduğuna inandığımız için inşallah böyle bir şeye imza atmış olacağız. Özellikle söylüyorum, malumunuz elmanın diyarı, elmanın merkezi Kayserimiz, Türkiye sıralamasında ilk 5 içerisinde. Toplam tutar da 3,5 milyon ton elma üretimimiz var Türkiye olarak ama Türkiye'nin yüzde 3,5'luk kısmını biz Yahyalı olarak arz etmiş oluyoruz. 2 tane değerimiz ön planda. Şelaleler diyarıyız ve elma diyarıyız. Dolayısıyla ikisini de birleştirerek 1. Elma ve Turizm Festivali adı altında bir festivali düzenlemiş olacağız. Konserimize büyük katılım bekliyoruz. Sanatçımız Ahmet Şafak bey ve kendi değerimiz olan Tuğba Çimencan sahne alacak.” dedi.

Yahyalı İlçe Kaymakamı Mehmet Kaya ise ilçede bulunan turizm değerlerini gün yüzüne çıkaracaklarını belirterek, "Yaklaşık 20 gündür Yahyalı'da görev yapıyorum. Bölgeyi tanımaya gayret gösteriyoruz fakat Yahyalı'da yaşadığım her gün yeni bir şeyle karşılaşıyorum ve her gün hayretler içerisinde kaldığımı ifade etmek istiyorum. Kayseri genelinde valimiz Gökmen Çiçek'in başlatmış olduğu bir turizm atağı var. Koramaz Vadisi'yle, Sultan Hanı'yla, İncesu'daki Kervan Sarayı'mızla ve özellikle Soğanlı Vadisi ile şu an ulusal basında çok gündemde. Sayın valimiz de oraya önem veriyor ve şelaleler diyarı diye bildiğimiz Yahyalı'da. Erciyes Kayserimizin gözbebeği fakat Erciyes'in yanında diğer turizm destinasyonları da oluşturma adına sayın valimizin talimatları oldu ve tüm ilçeler şu anda çalışmalarını yapmaktadır. Yahyalı'nın inanılmaz bir turizm potansiyeli var. Dünyanın en büyük 2. şelalesi olan Kapuzbaşı Şelalesi Yahyalı'da bulunmaktadır. Yerli elmamız var Yahyalı Elması diye bildiğimiz. Gerçekten dünyanın en tatlı elması olabilir. Bu yılki beklentimiz 100 bin tonun üzerinde. Çiftçilerimizin de bu noktada çalışmaları devam etmektedir ve mevcut bulunan tarım sahalarını, elma sahalarını da arttıracaklarını biliyoruz” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
×