Vatandaşlar geçmişin izlerini antikacıda buluyor

Vatandaşlar geçmişin izlerini antikacıda buluyor
Kayseri’de antikacılık işiyle uğraşan ve dükkanında Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine kadar birbirinden eşsiz parçaları bulunduran antikacı Osman Koçak, “Kayseri’de bu ürünlere fazla ilgisi olanlar yok ama ürünler eski olduğu için bağ evi olan müşteriler evlerine şark köşesi yaptırıyor” dedi.

Kayseri’de geçmişten günümüze kadar gelen, tarihi Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine kadar uzanan antikalarıyla dükkanında satış yapan Antikacı Osman Koçak, yaptığı mesleğin tarihimizi ve kültürümüzü yansıttığını belirterek ebeveynlere çocuklarına bu işi öğreterek sevdirmeleri gerektiğini söyledi. Antikacı Koçak, antikacılık mesleğine merakının 50 yıldır olduğunu ancak 8 yıldır bu işi yaptığını aktararak, “Asıl mesleğim fotoğrafçılıktı, antika malzemelerin fotoğraflarını çekerek başladım ve bende bir hobi oluştu. Dükkanımızda eski zamanlardan kalma telefonlar, daktilolar, hesap makineleri, şömine saatleri, Hollanda saatleri, pikaplar, radyolar, teypler, dipolar, masa saatleri, duvar saatleri ve aynalarımız, taş aynalarımız, halılar, kilimler, fotoğraf makineleri, gümüş köstekler, gümüş kol saatleri, gümüş ayanlar, kırmıkçı dediğimiz süt kabı gibi çeşitlerimiz var. Bu ürünlerin hangi yıllara dayandığı belli değildir, çoğu ürün Selçuklu’dan başlayıp, Osmanlı’ya, Osmanlı’dan, Cumhuriyet dönemlerinden günümüze kadar devam eden ürünlerdir. Genellikle ağırlıklı olarak günümüze gelen ürünlerimiz pikaplar ve radyolardır” şeklinde konuştu.

‘VATANDAŞLAR EVLERİNE BU ÜRÜNLERLE ŞARK KÖŞESİ YAPIYOR’

En çok satışlarını otellere, mahalli müzelere ve antikaları seven vatandaşlara yaptığını söyleyen antikacı Koçak, antikaların teminini eski evlerden yaptıklarını aktardı. Koçak, “Taş otellere ve butik otellere ürün veriyoruz. En çok rağbet göre ürünler arasında bakırlar, yazılı bakırlar, halı, kilim, radyo, pikap, plak ve kasetler bulunuyor. Kayseri’de bu ürünlere fazla ilgisi olanlar yok ama ürünler eski olduğu için bağ evi olan müşteriler evlerine şark köşesi yaptırıyor. Çocuklarını ve ailelerini getirip kendileri düzüyorlar evlerine Ürünlerin temini eski evlerden geliyor, biz dışarı mezatlara giderek Konya, Bursa, Nevşehir, Niğde ve Ürgüp’teki antikacılardan hem alıyoruz hem de satıyoruz. Köylere gidip köylerden temin ediyoruz. Dükkanımıza Müzeciler de geliyor. Biz tarihi müzecilere değil, mahalli müzelere ürün veriyoruz. Vatandaşlara olan mesajım ise, çocuklarına bu işi sevdirmeleri, maddi yönden de güzel bir iş, tarihimizi ve kültürümüzü yaşatsınlar” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri OSB’de Yagˆmur Suyu Bertaraf Kapasitesi 2 Katına C¸ıkarıldı Mimar Sinan 436. ölüm yıl dönümünde anılıyor 15 Temmuz Şehitleri: Kübra Doğanay ve Cennet Yiğit Kayseri protokolü şehit mezarlıklarını ziyaret etti 15 Temmuz Şehidi Kübra Doğanay’ın annesi Hikmet Doğanay: “Gururumuz acımızı bastırıyor” Kayseri OSB’de 21. Olağan Mali Genel Kurul Gerçekleştirildi Büyükşehir’den 15 Temmuz’a özel 'Milletin Zaferi' bisiklet turu 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK TRENİ YOLA ÇIKIYOR Erva Spor Okulları’nın 35’incisi açıldı ‘Boyçelik Erva Spor Okulları’ 15 Temmuz Şehidi Cennet Yiğit’in hatıraları baba evinde ‘Anı Evi’ olarak yaşatılıyor Valilikte üç Aile Sağlığı Merkezi protokolü imzalandı TÜRKİYE’NİN UZAYDAKİ GARANTİSİ TÜRKSAT 6A TÜRKSAT 6A’DA GERİ SAYIM BAŞLADI YOLLARDA AKILLI ULAŞIM DEVRİMİ Milli maç, bayrak satışlarını artırdı Vatandaşlar geçmişin izlerini antikacıda buluyor Vali Gökmen Çiçek’le vatandaştan ‘yürekleri rahatlatan’ diyalog Yeni Ufuklar Derneği, Kayseri ve mülteci sorunu hakkında kamuoyu duyurusu yayınladı Erciyes A.Ş., Erciyes Dağı Bilim Okulu'nda 26 ilden öğrencileri zirvede buluşturdu Kayseri’de 3 kaymakamın görev yeri değişti Milli maç için düzenlenen dev ekran etkinlikleri iptal edildi Bakan Yerlikaya: “Provakatif paylaşım yapanlara göz açtırmayacağız” Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Milletvekili Baki Ersoy mahalleliyi dinledi TÜRKSAT 6A AMERİKA’DA Kayseri Kariyer Merkezi, 1 ayda 305 kişiye iş imkânı sağladı
×