Vali Gökmen Çiçek: “Kayseri’de düzensiz göç ile mücadelemiz artarak devam ediyor”

Vali Gökmen Çiçek:  “Kayseri’de düzensiz göç ile mücadelemiz artarak devam ediyor”
Göç noktaları hakkında yapılan asılsız sosyal medya paylaşımlarının gerçekliğinin olmadığını belirten Vali Gökmen Çiçek; “Kayseri’de kurulan göç noktasında 5 dakikada yabancılara kimlik kartı veriliyor şeklinde bir açıklama yapıldı ancak bunun gerçekle hiçbir alakası yoktur. Gerçek dışı beyanlar ve yabancı düşmanlığını körükleyen, yabancı düşmanlığı üzerinden siyaset algısı oluşturmak için yapılan bu açıklamalar hem kurumlarımızı töhmet altında bırakmakta güvenlik güçlerimizi hem de göç personelimizi gerçekten üzmekte ve yaralamaktadır” dedi.

Ülkeye düzensiz giriş yapan kaçakların, göçmenlerin deport edilmesine yönelik İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nın başlatmış olduğu Mobil Göç Noktası uygulaması başladı. Uygulamayla ilgili Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Mobil Göç Noktası’nda açıklamalarda bulundu. Vali Çiçek, Mobil Göç Noktası’nın verdiği hizmeti ve işleyişten bahsetmesinin yanı sıra sosyal medyada bazı hesaplar tarafından ‘Mobil Göç Noktası’nın düzensiz göçmenlere kimlik çıkardığı’ iddiasını da yalanladı.


Mobil Göç Noktalarının işleyiş biçiminden bahseden Kayseri Valisi Gökmen Çiçek; “Göç İdaresi Başkanlığımız koordinesinde, ülkemizde düzensiz göç ile mücadeleye ilişkin yoğun bir çaba gösterilmektedir. Güvenlik kuvvetlerimiz ve göç idaresi personelimiz tüm ülkemizde büyük bir mücadele vermektedir. Bu mücadele hem alanda düzensiz göçmenlerin tespiti ve geri gönderme merkezlerine alınmaları buradan da yurt dışına deport edilme şeklinde devam edilmektedir. İllerimizde yapılan bu mücadeleye destek vermek amacıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından illerimize mobil göç noktası diye adlandırdığımız mobil göç aracı tahsis edilmiştir. Bu kapsamda ilimize de iki adet mobil göç aracı teslim edilmiş ve bir tanesinin de geleceği bildirilmiştir. Burada güvenlik güçlerimiz düzensiz göçmen olduğundan şüphelendikleri göçmenlerin kimliklerini sormakta kimliklerini ibra edemediklerini mobil göç aracına davet etmekte ve bu araç içerisinde göç personelimiz tarafından göç veri tabanı üzerinden biyometrik parmak izleri kontrolü yapılmaktadır. Bu kontrollerle yasal kalış hakkı olmadığı tespit edilen kişiler geri gönderme merkezine alınıp deport işlemleri için süreç başlatılmaktadır” dedi.

 

Göç noktalarının sayıları artacağını ve düzensiz göçmenlerle ilgili çalışmaların hızla devam edeceğini de belirten Kayseri Valisi Gökmen Çiçek;“İlimizde geçen iki haftalık süre içerisinde çok sayıda yabancı yurt dışına deport edilmiştir. İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya’nın talimatlarıyla emniyetimiz, jandarmamız ve göç personelimiz bu alanda gerçekten yoğun bir çaba sarf etmektedir. Öncesinde düzensiz bir göçmeni tespit edip göç müdürlüğümüze götürdüğümüzde kişinin turist olduğu anlaşıldığında bazı mahcubiyetlerimiz olmaktaydı şimdi ise burada direkt aracımıza davet edilerek yasal kalış hakkı olup olmadıkları burada tespit edilmektedir. Bu kadar yoğun mücadele edilirken yabancı düşmanlığı üzerinde siyasal algı oluşturmak isteyen bazı art niyetli kişiler tarafından bu çalışmalarla ilgi sosyal medyada birkaç gün önce bir paylaşım yapıldı. Bu paylaşımda Kayseri’de kurulan göç noktasında 5 dakikada yabancılara kimlik kartı veriliyor şeklinde bir açıklama yapıldı ancak bunun gerçekle hiçbir alakası yoktur. Bu açıklamadan sonra Göç İdaresi Başkanlığımız bu araçların düzensiz göçmenle mücadele kapsamında alındığını, kimlik kontrolleri yapıldığını ve burada düzensiz göçmen olanların deport işlemlerinin yapıldığını açıkladı. Bu gerçekler açıklandıktan sonra yine aynı hesaplardan şakamızı gerçek sandılar diye bir açıklama daha yapıldı. Gerçek dışı beyanlar ve yabancı düşmanlığını körükleyen, yabancı düşmanlığı üzerinden siyaset algısı oluşturmak için yapılan bu açıklamalar hem kurumlarımızı töhmet altında bırakmakta hem güvenlik güçlerimizi hem de göç personelimizi gerçekten üzmekte ve yaralamaktadır. Çok sayıda düzensiz göçmen yurt dışına gönderilmiştir ve gönderilmeye devam edecektir. Göç noktalarımızın sayısı artırılacak ve Kayseri’de bu çalışmalar hızla devam edecektir” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli” “Kaybedecek tek bir günümüz yok” Asrın felaketinin yıldönümünde anma programı gerçekleşti Kayseri nüfusu 1 milyon 445 bin 683 kişi oldu
×