Vali Gökmen Çiçek: “Ağırnas, önümüzdeki bahar bambaşka olacak”

Vali Gökmen Çiçek: “Ağırnas, önümüzdeki bahar bambaşka olacak”
Kayseri’de Ağırnas’ta bulunan Yeraltı Şehri’ni gezerek inceleme ve değerlendirmelerde bulunan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Ağırnas’ın Sokaklarında yürüdüğünüzde sanki tarihin içerisinden birisi karşınıza çıkacakmış gibi hissediyorsunuz. Yerleşke, halâ korunmuş vaziyetiyle karşımızda duruyor. Buranın daha fazla insan tarafından görülmesi, tanınması gereklidir. Yeraltı tünellerine inanılmaz bir atmosfer hakim, gezdiğinizde resmen tarihin içerisinde yolculuk ettiğinizi hissettiriyor. Valilik olarak da bundan sonraki tanıtım ve restorasyon çalışmalarımız Ağırnas’la ilgili olacak. Bu bölgeyi Türkiye’de görmeyen kalmasın istiyoruz, Ağırnas Yeraltı Şehri’nin hak ettiği değeri görmesi için var gücümüzle çalışacağız. Ağırnas, önümüzdeki baharda bambaşka olacak” dedi.

Vali Gökmen Çiçek, Ağırnas’taki Yeraltı Şehri’ni gezerek inceleme ve değerlendirmelerde bulundu.

‘AĞIRNAS HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRECEK’

Ağırnas’ın Kayseri’nin en önemli tarihi noktalarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Vali Çiçek, “Ağırnas’ın Sokaklarında yürüdüğünüzde sanki tarihin içerisinden birisi karşınıza çıkacakmış gibi hissediyorsunuz. Yerleşke, halâ korunmuş vaziyetiyle karşımızda duruyor. Buranın daha fazla insan tarafından görülmesi, tanınması gereklidir. Ayrıca Mustafa beye de buranın büyük bir kısmını restore ettirdiği için çok teşekkür ederiz, buranın turizme kazandırılması için büyük bir emek sarf edilmiş. Yeraltı tünellerine inanılmaz bir atmosfer hakim, gezdiğinizde resmen tarihin içerisinde yolculuk ettiğinizi hissettiriyor. Valilik ve belediyeler olarak; buranın tanıtımına önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum, Mustafa bey bir yandan çalışmalarına devam ederken Valilik olarak da bundan sonraki tanıtım ve restorasyon çalışmalarımız Ağırnas’la ilgili olacak. Bu bölgeyi Türkiye’de görmeyen kalmasın istiyoruz, kaldı ki birkaç ev ileride bizleri Mimar Sinan Evi de karşılıyor. Ağırnas Yeraltı Şehri’nin hak ettiği değeri görmesi için var gücümüzle çalışacağız. Ağırnas, önümüzdeki baharda bambaşka olacak” şeklinde konuştu.

Ağırnas’ın Yeraltı Şehri’ndeki restorasyon çalışmalarını yürüten iş insanı Mustafa Halıcıoğlu; “Burası aslen bizim baba ocağımızdı, yandaki evlerle birlikte burayı restore ederek gelecek nesile tarihi bir eserimizi aktarmak istedik. Yaptığımız emeklerin takdirini kazanınca da mutlu oluyoruz tabii ki” şeklinde konuştu ve Ağırnas Yeraltı Şehri’nin turizme kazandırılmasında çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

PAYLAŞ
GÖNDER
Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli” “Kaybedecek tek bir günümüz yok” Asrın felaketinin yıldönümünde anma programı gerçekleşti Kayseri nüfusu 1 milyon 445 bin 683 kişi oldu
×