Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç, Melik Mehmet Gazi'yi Kabri Başında Dualarla Andı

Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç, Melik Mehmet Gazi'yi Kabri Başında Dualarla Andı
Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Danişmendli Hükümdarı Melik Mehmet Gazi’yi, kendisinin yaptırdığı Cami-i Kebir (Ulu Cami) yanındaki kabri başında andı. Ayrıntılar Kayserinethaber'in Kayseri haberlerinde.

Başkan Büyükkılıç, Vali Çiçek ile birlikte, Melik Mehmet Gazi’yi Anma Programı kapsamında Cami-i Kebir’de kıldıkları Cuma namazının ardından caminin yanı başında bulunan Danişmendli Hükümdarı Melik Mehmet Gazi Türbesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Büyükkılıç ve Çiçek’e, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm, ilçe belediye başkanları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ve Kayseri Vakıflar Bölge Müdürü Murat Seçilir eşlik etti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Gökmen Çiçek ile birlikte Kayseri’nin bir Müslüman şehri olarak yeniden dirilişini başlatan Danişmendli Hükümdarı Melik Mehmet Gazi’yi, kendisinin yaptırdığı Cami-i Kebir (Ulu Cami) yanındaki kabri başında Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla andı.

Başkan Büyükkılıç, Danişmendli Hükümdarı Melik Mehmet Gazi’nin kabri başında Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunurken İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun da Melik Mehmet Gazi ile ilgili bilgiler verdi.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulanan Başkan Büyükkılıç, Cami-i Kebir’in manevi iklimine değinerek, “Burada Cuma namazını eda etmenin ayrı bir manevi iklimi oluşuyor. Melik Mehmet Gazi Hazretlerinin yaptırmış olduğu, Danişmendliler döneminde yapılan en güzel çalışmalar. Selçuklu’nun başkenti olması için de Melik Mehmet Gazi Hazretlerinin yapmış olduğu çalışmaları da biliyoruz. Adeta buranın İslamlaşmasında, Türk-İslam kültürüyle oluşmasında çok büyük katkısı olan şehrimizin banisi, kurucusu komutanımıza Melik Mehmet Gazi Hazretlerini bir kez daha dualarımızla andık” diye konuştu.

Büyükkılıç, kadim kentin bir açık hava müzesi niteliğinde olduğuna da işaret ederek, “Kayseri bir Selçuklu şehri, buradaki tarihi dokuyu incelediğinizde Selçuklu açısından bir açık hava müzesi niteliğinde. Hunat Hatun Külliyesi olsun, Gevher Nesibe Sultan Şifahanesi olsun, Cami-i Kebir Külliyesi olsun, Han Camii olsun, Hacı Kılıç Camii olsun saymakla bitmez. Tekrar rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

Cami-i Kebir avlusunda Kayserililerle sohbet eden Başkan Büyükkılıç, vatandaşların talep ve temennilerini de dinleyerek, Cami-i Kebir'in bir külliye olduğunu ve çevrede yapılacak düzenleme ile ilgili projenin hazır olduğunu belirtti. Büyükkılıç, etap etap çalışmaların gerçekleştirileceğini söyledi.

Büyükkılıç, vatandaşlara helva ikramında da bulundu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli” “Kaybedecek tek bir günümüz yok” Asrın felaketinin yıldönümünde anma programı gerçekleşti Kayseri nüfusu 1 milyon 445 bin 683 kişi oldu
×