Ülke genelinde 1 milyon 38 bin 192 öğrenci LGS’ye girdi

Ülke genelinde 1 milyon 38 bin 192 öğrenci LGS’ye girdi
Bu yıl ülke genelinde 1 milyon 38 bin 192 öğrenci başvurduğu LGS’nin (Liseler Arası Geçiş Sınavı) saat 9.30’da başlayan birinci oturumunda öğrencilere sözel alanda sorular sorulurken, 11.30’da başlayan ikinci oturumunda ise matematik ve fen bilimleri gibi sayısal alanlarda sorular soruldu. Öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi için 45 dakikalık süre verildi.

Bu yıl ülke genelinde 1 milyon 38 bin 192 öğrencinin başvurduğu LGS’nin (Liseler Arası Geçiş Sınavı) birinci oturumu saat 9.30’da başladı. İki oturumdan oluşan sınavın birinci oturumu 10.45’te sona erdi. 11.30’da başlayan ikinci oturum ise saat 12.50’de sona erecek.
Merkezi sınav, yurt içinde 973 sınav merkezinde 3 bin 891 okuldaki 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 sınav merkezindeki 35 salonda gerçekleştiriliyor.
İki oturum arasındaki 45 dakikada ise öğrenciler ihtiyaçlarını giderebilecek.
Sınav hazırlığı bu yıl 1 milyon 38 bin 192 öğrenci dikkate alınarak yapıldı. Görme engelli 82, az gören 292 öğrenciye yönelik gerekli tedbirler alındı. Öte yandan 187 öğrenci özel durumları nedeniyle evde veya hastanede sınava girdi.
Sınavın 09.30’da başlayan ilk oturumunda sözel alanlardan sorular sorulurken, öğrencilere Türkçe, İnkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden 50 soru soruldu ve 75 dakikalık yanıtlama süresi verildi.
11.30’da başlayacak olan ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinde 40 soru yöneltilecek ve öğrencilere 80 dakika yanıtlama süresi verilecek.
Katılımın zorunlu olmadığı LGS merkezi sınavına girmeyen öğrenciler yerel yerleştirmeyle liselere yerleştirilecek.
Geçen yıl Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle LGS merkezi sınavında öğrencilere sadece birinci dönem konularından soru sorulmuştu ancak bu yıl 8. sınıf sınav tarihine göre işlenen tüm konular sınav kapsamına dahil edildi.

PAYLAŞ
GÖNDER
ERÜ’nün 2024 Yılı Etki Sıralamasındaki Başarısı ERÜ Turizm Fakültesi 15. Dönem Mezunlarını Verdi 9’uncu sınıf öğrencileri projeleriyle psikoloji dalında Türkiye ikincisi oldu Ülke genelinde 1 milyon 38 bin 192 öğrenci LGS’ye girdi Kayseri Üniversitesi Danışma Kurulu Toplandı NNYÜ Öğrenci Kulüplerinden “May Fest” Etkinliği ERÜ’de “ERÜSMÜS+ Kültür Buluşması” Düzenlendi NNYÜ Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerinde devir-teslim KAYÜ Aşçılık Programı Öğrencileri Başarıya Doymuyor Erciyes Üniversitesi'nden uluslararası yabancı dil eğitimi konferansı ERÜ'lü Öğretim Üyesi Karaboğa, Yükseköğretim Kurulu Üyeliği'ne atandı NNYÜ’de “Önlük Giyme ve Işık Alma” Heyecanı Kayseri Üniversitesi’nde “Güçlü Birey, Sağlıklı Aile ve Gelişen Toplum” Konulu Çalıştay Düzenlendi ERÜ Güzel Sanatlar Bölümü’nden Resim Şöleni! Kayseri Üniversitesi, Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği’ne Üye Oldu Türkiye Yüzyılı,Maarif modeli bilgilendirme toplantısı ERÜ, THE Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında İlk 500 Üniversite Arasında ERÜ, THE 2024 Asya Üniversiteleri Sıralamasında İlk 500’de NNYÜ’de Ulusal Sağlık Bilimleri Kongresi Yapıldı ERÜ Patent Tescil Başvurusu’nda İlk 4’te Yerini Aldı 18. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Kayseri Bölge Yarışması Sergi Açılışı gerçekleştirildi Kayseri Üniversitesi, İşgücü Piyasalarında İhtiyaç Duyulan Alanlarda Eğitim Veriyor KAYÜ Rektörü, Çok Kitap Okuyan Öğrencileri Ödüllendirdi “Kayseri’de tekli eğitime geçilmesi için en az 15 okula daha ihtiyaç var” ‘Okul Öncesi Eğitimin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
×