‘Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ Kayseri’de düzenlendi

‘Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ Kayseri’de düzenlendi
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracat Seferberliği Kayseri 2022 Zirvesi’ne katıldı. Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Köşe Yazarı Okan Müderrisoğlu ve Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Köşe Yazarı Dilek Güngör’ün sorularını yanıtladı.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Sabah Gazetesi işbirliği ile Kayseri’de bir otelde Türkiye İhracat Seferberliği Kayseri 2022 Zirvesi gerçekleştirildi. Programa, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanı sıra Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Grup Başkanvekili, Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Kayseri Milletvekilleri İsmail Tamer, İsmail Emrah Karayel, Hülya Nergis Atçı, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, ilçe belediye başkanları, rektörler, oda başkanları ve iş insanları katılım sağladı.

‘KAYSERİ TİCARETİN ŞEHRİDİR’

Programda konuşma yapan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Kayseri’ye geldiğim andan itibaren gördüğüm en belirgin husus, Kayseri’nin muazzam bir gelişme göstermiş olduğudur. ‘Kayseri ticaretin şehri diyoruz’ ancak sadece ticaretin şehri demek haksızlık olur. Çünkü Kayseri Anadolu’da ticaretin doğduğu şehirdir. Türkiye’nin ihracatında ve ekonomisinde lokomotif bir şehirdir” şeklinde konuştu.

‘KAYSERİMİZDEN 180 ÜLKEYE İHRACAT YAPILMAKTADIR’
Program kapsamında Kayseri ticaretinden bahseden Başkan Memduh Büyükkılıç ise, “Ticaret ve endüstri bizim adeta iliklerimize işlemiştir. Şehrimize yaklaşık 25 kilometre mesafede olan Kültepe olarak adlandırılan bölgedeki, Kaniş ve ticaret kervanlarının uğrak yeri olan Karum isimli höyükte, ticaretin, anlaşmalar bağlamında Kayseri’mizdeki bu bölgemizde yapıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye İhracatçılar Meclisi’mizin raporlarında her yıl derece yapmakta olan Kayseri’miz, bir önceki yıl ihracat rakamlarını katlamaktadır. Kayseri Sabancı ve Kadir Has aileleri gibi duayen isimler yetiştirmiş olan, ticaretin merkezinde yer alan şehir olmakla birlikte, 5 üniversite, 2 teknopark, 1 serbest bölge, 3 Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 4’üncü organizemiz yakında yer alacak, bu alanda bin 200 başvurunun olduğunu onurla paylaşmak isteriz. Kayserimizden 180 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Türkiye’nin cari açığına aylık yaklaşık 150 milyon dolar pozitif katkıda bulunuyoruz. Özellikle son dönemlerde yapılan yatırımlarla bu rakamların çok daha fazla artacağının farkındayız. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak bizler bu değerli ve güzel şehrimize layık olacak hizmetleri ve çalışmaları, 16 ilçe belediye başkanımızla, bakanlarımızla, milletvekillerimizle, hükümetimizle, en önemlisi Sayın Cumhurbaşkanımızla el ele sürdürmekteyiz. Bunun bereketini yaşayan Kayseri’de elbette belediyecilikte bir model oluşturmuş durumdayız. Bu da bize sorumluluğumuzun daha da artmasının önemini vurgulamaktadır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından zirvede, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu ile Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Dilek Güngör’ün moderatörlüğünde Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile birlikte özel oturum gerçekleştirildi. Oturumda, Bakan Muş, ticaret, sanayi ve ihracat konularında katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×