Türk Sağlık-Sen Ebeler Haftasını kutladı, sorunlara çözüm talep etti

Türk Sağlık-Sen Ebeler Haftasını kutladı, sorunlara çözüm talep etti
Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal ve beraberindeki sağlık çalışanları basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanı Ünal tarafından okunan açıklamada, “Bugün 21-28 Nisan Ebeler Haftası olması nedeniyle Ebe arkadaşlarımızın  özel günlerini kutlamak, bu vesileyle sorunlarını, taleplerini dile getirmek için basın açıklaması yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız.” denildi.

Ünal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Konuşmama başlamadan önce ilimizde 20 Nisan 2022 tarihinde Mustafa Kızıklı ASM ‘de görev yapan  üyelerimiz Aile Hekimi Dr. Tuba KARAUZ ve Ebe Fatma BOZBIYIK’a yapılan şiddeti esefle kınıyor biran önce gerekli önlemlerin alınarak, sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması ve uygulanmasını talep ediyor, kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Önemli gün ve haftaların tam anlamıyla kutlanmasının, sağlık çalışanlarının taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz.

Ne yazık ki sağlık çalışanları pandemi sürecince en çok çalışan ve en fazla gelir kaybına uğrayan meslek grubu oldular.

Adaletsiz ek ödeme, yok olup giden döner sermaye ile ekonomilerinde çok ciddi kayıplar yaşadılar.

Alkışların yerine hakların verilmesi gerektiğini ısrarla vurgulamamıza rağmen sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmadı.

Tüm bunların üstüne toplu sözleşmede 2 yıl için imza atılan zam oranının 3 ayda tüm ekonomik değerin yitirmesi de eklenince bu durumun mutlaka düzeltilmesi, kayıpların telafi edilmesi gerekliliği ortadadır.

Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanları için ücret politikasında yeni bir tavra ihtiyaç olduğunu ifade ediyoruz. Tek ödeme şeklinde maaşlara zam yapılmasını istiyoruz.

Ücretlerin reel olarak artması için ek zammın yanı sıra refah payı ve enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi, 3600 ek göstergenin tüm memurları kapsayacak şekilde hayata geçmelidir.

Ekonomik hakların yanı sıra sosyal haklarda iyileştirmeler yapılmalıdır. Vekil ebe hemşire, sözleşmeli ebe gibi istihdam modelleri terk edilmeli ve kamuda bu istihdam modelleri ile görev yapan tüm çalışanlar kadrolu memur olmalıdırlar.

Anne ve bebek sağlığı hizmetini yürüten ebe arkadaşlarımızın kreş mağduriyeti sonlandırılmalı,  aile yaşamlarını etkileyen çalışma şartları düzeltilmelidir.

Sağlık çalışanlarının, ebe arkadaşlarımızın özveri ile yürüttükleri sağlık hizmetinin karşılığında onlara mali, özlük ve sosyal haklar açısından daha iyi şartlar mutlaka sağlanmalıdır. Kamuda görev yapan 55 Bin ebe arkadaşımız bunu fazlasıyla hak etmektedirler.

Biz öneriler sunuyoruz, çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz.

 “Ebe arkadaşlarımızın tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.” diyoruz. 

Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz. 

Katılımlarınızdan dolayı siz saygıdeğer basın mensuplarına ve sağlık çalışanı arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. “

PAYLAŞ
GÖNDER
×