Tükenmişlik sendromu nedir ve tedavisi var mıdır?

Tükenmişlik sendromu nedir ve tedavisi var mıdır?
Zihinsel ve fiziksel tükenme, isteksizlik durumu olarak da tarif edilen tükenmişlik sendromu, herkesin yaşayabileceği bir durum haline geldi. İş hayatında karşılaşılan zorluklar ve çocukların kendini aile içinde kabul ettirememesi kişinin tükenmişlik sendromuna girmesine sebep olabiliyor.

Tükenmişlik sendromunun, iş hayatıyla ortaya çıkan bir olgu olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Emrah Yakut, bunun ev hanımlarında ve hatta çocuklarda da sıklıkla görüldüğünü ifade etti. Yakut, “Tükenmişlik sendromu görülen kişiler kendilerine yüksek başarı standartları koyuyor ve gerçekleşmediğinde ise büyük bir umutsuzluğa düşüyorlar. Kendilerini başarısız görüyorlar. İş hayatında çok çaba sarf etmesi ve emek vermesine rağmen sonuç alamayan ve çabalamayı bırakan kişiler genelde tükenmişlik sendromuna giriyor. Ev hanımları da çocuk bakımı ve genel yaşantısıyla ilgili sosyal çevreden uzaklaşabiliyor. Bu da onları isteksiz hale getirebiliyor” ifadelerini kullandı.

‘DEPRESYONDAN BİR ÖNCEKİ DURUM TÜKENMİŞLİK SENDORUMU’DUR’

Tükenmişlik sendromunun depresyondan bir önceki evre olduğunu belirten Uzman Psikolog Emrah Yakut, bu durumun destek alınmaması halinde insanı depresyon ve kaygı bozukluğuna sürükleyebileceğini vurguladı. Tükenmişlik sendromunun erken yaş çocuklarda da görülebildiğini anlatan Yakut, kendisini ailesine kabul ettiremeyen çocukların bu sendroma girdiğini kaydetti.

TEDAVİ SÜRECİ VE İLERLEME

Tükenmişlik sendromunun tedavisinin terapi desteğiyle olabildiğini anlatan Psikolog Yakut, bu kişinin hoşlandığı aktivitelere yönlendirilmesi ve kendisi ile sosyal çevresine zaman ayırmasını telkin etmek gerektiğini söyledi. Yakut, kişinin zevk aldığı etkinliklerle meşgul olmasının tükenmişlik sendromu seviyesini düşürdüğünü ifade etti.

PAYLAŞ
GÖNDER
KANKA Hastanesinde çocuklar akülü araçlarla geziyor BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN TUZ’DAN UZAK DURUN “Deprem sonrası yaşanan travmalar bağırsak problemlerine yol açabilir” “Deprem sebebiyle oluşan kaygı bozukluğu, daha önce var olan kalp problemini ortaya çıkarabilir” İlaçla birlikte greyfurt tüketimine dikkat! Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği, deprem bölgesi Hatay’a gönderildi Sık kullanımda bakın başınıza ne geliyor? Sağlık Müdürü Erşan: "İldem’e yapılacak yeni hastane, bölgeyi rahatlatacak" Kayseri Şehir Hastanesi Obezite Merkezi’ne yoğun ilgi Tükenmişlik sendromu nedir ve tedavisi var mıdır? Bebek hasreti çeken çiftlerin özlemi tüp bebek tedavisiyle son buluyor KANKA ile 46 çocuk hayata tutundu Aldığı randevuya gitmeyenler, 15 gün yeni randevu alamayacak Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor Tırnak yeme alışkanlığının sebebi ve tedavi şekli 27 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak.. ERÜ Hastaneleri, SKS Değerlendirmesinden Başarıyla Geçti ERÜ Hastaneleri Uyku Bozuklukları Merkezi, TUTD Tarafından Reakredite Edildi ERÜ Rektörü Altun, Hasta Yakınları Misafirhanelerini Ziyaret Etti Kayseri Şehir Hastanesi’nde ‘Obezite Polikliniği’ açıldı Okullar açıldı, omurga sağlığına dikkat! İl Sağlık Müdürü Erşan, Pınarbaşı’nda Sağlık Tesislerini inceledi Enerji içecekleri kalp krizine sebep olabiliyor Doç.Dr. Ali İhsan Tekin Varis tedavisinde güncel yöntemleri anlattı! Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alacak
×