Reklamı Kapat

Tarihi medresenin durumu içler acısı

Tarihi medresenin durumu içler acısı
Selçuklu döneminin ilk medresesi olan Hoca Hasan Medresesi ilgisizlik nedeniyle harabeye döndü. Hacı Saki mahalle sakinleri, madde bağımlılarının meskeni haline gelen medresenin restore edilerek turizme kazandırılmasını istedi.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri’de bulunan ve en önemli tarihi eserlerden olan Hoca Hasan Medresesinin büyük bir bölümü ilgisizlik nedeniyle yıkıldı. Hoca Hasan tarafından 1193'te yaptırılan ve içinde cami, imaret ile hanın yer aldığı medresenin son dönemlerde madde bağımlıların meskeni haline gelmesi üzerine tarihi yapı demir parmaklılarla koruma altına alındı. Medresenin restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini söyleyen mahalle sakinleri “Selçuklu döneminin en eski ve ilk medresesi olan Hoca Hasan Medresesinin durumu içler açısı. Alkol içen, madde kullanan herkesin mekanı burası oldu. Bu tarihi yapının restore edilmesi turizme kazandırılması en büyük temennimiz” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Türkiye Adalet Akademisi’nin Tapu İptali ve Tescil Davaları meslek içi eğitimi Kayseri’de başladı Kayseri protokolü Erciyes jeotermal sondaj alanını inceledi Pınarbaşı Kaymakamlığına Mesut Bolat atandı Zirvede “Erciyes’in Gelecek Vizyonu” sunumu Şehit Polis memuru Murat Akpınar için mevlid okutuldu Yeni 'Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi' belli oldu Sarız’da Karabağ hassasiyeti Türkiye Muhtarlar Derneği Kayseri İl Başkanı Yakup Er, “Muhtarlar mahallenin abisi, ablası” Tomarza Kaymakamlığına Ali Buzkaya atandı ERÜ mağaza açıldı Faruk Molu’nun adının serbest bölgeye verilmesine destek geldi Kayseri OSB Sağlık Merkezi Projesinde Ön Fizibilite Çalışması Gerçekleştirildi Rektör Prof. Dr. Altun, Göreve Gelişinin 1 Yılını Değerlendirdi Evladını kaybeden acılı aile Viyadük’e güvenlik önlemi istiyor Kültepe’de 4 bin 100 yıllık buğdaylar bulundu Cuma günü çöl tozu geliyor! Vali Çiçek, Gaziler Onuruna Yemek Verdi Çiçek, “Ahilik Teşkilatı, Medeniyetimizin Dünyaya Armağan Ettiği En Büyük Hediyelerden Birisidir” Altınokta Körler Derneği Kayseri Şube başkanı Atmaca güven tazeledi URALOĞLU TUSAŞ’I ZİYARET EDEREK İNCELEMELERDE BULUNDU Şehidimize Son Görev Kayseri OSB Başkanı Yalçın: “Kayseri’yi Fuarlar Şehri Yapmak İçin Çalışıyoruz” TURKSAT6A DA HEYECAN DORUKTA! Şehit polis Murat Akpınar için tören düzenlenecek Dünya Temizlik Günü’nde Kayseri’de gönüller 3 yerde çevre temizliği yaptı
×