Talas Belediyesi'nden kırsaldaki öğrencilere müze sürprizi

Talas Belediyesi'nden kırsaldaki öğrencilere müze sürprizi
Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, kırsal mahallelerdeki ortaokul öğrencilerine Kayseri kültürünü öğretmek amacıyla ücretsiz müze gezisi başlattı.

Talas Belediyesi tarafından geçen yıl yapılan tarihi çevre tanıtım gezileri kapsamındaki turlar şimdi Müzeler Haftasına dahil edilerek genişletildi. Kırsaldaki öğrencilerin Kayseri’deki şehir, yeme içme, giyim kuşam, tarihi eser gibi konularda bilgi sahibi olmalarının amaçlandığı gezi programı, Kayseri Lisesindeki Milli Mücadele Müzesi ile başladı. Sakaltutan, Alaybeyli ve Kamber mahallelerinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin yer aldığı turun ilk durağında Kurtuluş Savaşı’nda Kayseri’nin milli mücadeledeki rolü anlatıldı.

Talas Belediyesi Sanat Tarihçisi Özcan Eroğlu rehberliğindeki gezi, daha sonra Kayseri Kalesi içindeki arkeoloji müzesi ile devam etti. Kayseri bölgesindeki kazılardan çıkan uygarlıklara ait eserlerin sergilendiği müzede öğrenciler milattan önceye ait bilgilere yerinde ulaştı. Gezi, Güpgüpoğlu Konağı’ndaki etnografya müzesi ile sürdü. Burada öğrenciler, Kayseri yöresine ait geçmişteki giysilerden yiyeceklere, kullanılan eşyalardan kültüre kadar çeşitli alanlardaki eserleri gördü.
Gezinin son durağı ise Mimarsinan Parkı içinde bulunan Selçuklu Uygarlığı Müzesi oldu. Selçuklulardan günümüze ulaşan eserleri hayranlıkla inceleyen öğrenciler, böylelikle Kayseri’nin her dönemine ait genel bir kültürü yerinde öğrenmiş oldu.

“ÇOK FAYDALI BİR GEZİ”

Gezi sonunda görüşlerini belirten Sakaltutan Yeni Ufuklar İlköğretim Okulu Müdürü İsmail Kılıç, kırsaldaki çocukların da Kayseri kültürünü tanımalarına sağladıkları katkılardan dolayı Başkan Yalçın’a teşekkür ederek, “Çok faydalı bir gezi olduğunu düşünüyorum. Yavrularımız Kayseri’deki kültür ögelerini yerinde görerek tanıma fırsatı buldu.” dedi.

Alaybeyli Şehit Yüksel Turgut Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Tuğçe Bekiş, Kayseri’nin güzelliklerini tanıma fırsatı sağlamasından dolayı Başkan Yalçın’a teşekkür etti.

ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN AMCAYA TEŞEKKÜR

Geziye katılan öğrencilerden Şerife Yıldırım ise, daha önce bu müzeleri görmediğini belirterek, “Bunun için Başkan Amca’ya teşekkür ederim” diye konuştu.

Kırsaldaki ortaokul öğrencilerine yönelik müze gezisi bir hafta boyunca devam edecek. Geçen yıl başlatılan “Tarihi Çevre Tanıtım Gezileri” kapsamındaki gezilerle kırsal mahallelerdeki lise öğrencileri Kayseri kültürünü tanıma fırsatı bulmuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Suya yüzde 30 ek indirim mecliste kabul edildi Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde komisyon üyeleri belirlendi Büyükşehir'in Akıllı Projesi, 320 Kamera ile 135 Kavşakta Trafik Akışını Canlı Takip Ediyor Kayserililer, Bayram Tatilinde Millet Bahçesi'ne Akın Etti Büyükşehir'in Ramazan Etkinliklerine 1,5 Milyon Ziyaretçi Şuşa Azebaycan Evi açılışı Talas’ta gerçekleştirildi Büyükkılıç, 150 Milyon TL'lik Yeni Açılan Yolu, TOGG ile Deneyimledi Gön Han’da Pastırma-Sucuk Atölyesi ve Müzesi yapılacak Büyükşehir'den Daha Yeşil Bir Kent İçin 81 Bin Metrekare Alanda Bahar Hazırlığı “Çok kıymetli bir hazine Talas'ta” Avşarlar’dan ‘Kültür Evi’ne Tam Not KASKİ, Sarıoğlan'da İçme Suyu Terfi Hatlarını Güçlendiriyor Kayseri’de suya yüzde 30 daha indirim yapıldı Talas'ta Ahmet Özhan Rüzgarı Talas'ta Gönüllere Dokunmaya Engel Yok Talas Çanakkale Müzesi Rekor Üstüne Rekor Kırıyor Türkiye'nin İlk Sabit Arenalı Espor Merkezi Palancıoğlu, Yıldırım Beyazıt Mahallesi Kentsel Dönüşüm Dairelerini İnceledi Hocalı Şehitleri, Yeni Yapılan Azerbaycan Parkında Anıldı Kocasinanlı Gençler, Yeni Proje İle Tarımsal Üretime Teşvik Edilecek! Mahalle sakinleri girişteki kavşağın düzeltilmesini istiyor KASKİ'den Araç ve İş Makinesi Alım İhalesi KAYMEK, Evli Çiftleri Kayseri Yağlaması Etkinliği İle Buluşturacak Kocasinan’ın 41. sosyal tesisi Kocasinan Akademi, Ertuğrulgazi Mahallesi’nde açıldı Büyükkılıç: Erciyes Dağı 4 mevsim vatandaşımıza hizmet sunacak
×