SP’li Aktaş’tan Palancıoğlu’na kentsel dönüşüm eleştirisi

SP’li Aktaş’tan Palancıoğlu’na kentsel dönüşüm eleştirisi
Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu’nu kentsel dönüşüm çalışmaları üzerinden eleştirdi.

Aktaş, “Sn. Palancıoğlu belediyeye daire çıkmazsa kentsel dönüşüm yapmıyor. Peki sn. Başkan Melikgazide bahçeli evler bitince ne yapacaksınız? Kentsel dönüşüm yapmayacak mısınız?” dedi.

Sinan Aktaş açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz gün sn. başkan Yıldırım Beyazıt mahallesinde yine bahçeli evleri yıkıp yeni bir kentsel dönüşüm projesi başlattı. 12 şer katlı 6 blok 233 daire yapacak. Melikgazi ve şehrimiz bir beton yığını olmaya hızla devam ediyor. Sn. Başkan arada  bir Erciyes’in yamaçlarına çıkın ve şehre bir bakın. Gördüğünüz manzara sizi rahatsız etmiyorsa söyleyecek hiçbir sözüm yok.

Kazım Karabekir mahallesinde, Küçük Ali mahallesinde aynısını yaptınız ve yapmaya devam ediyorsunuz. Şimdide şehrin diğer yakasında Yıldırım Beyazıtta yeni bir beton yığını yapıyorsunuz ve bir törenle övünerek anlatıyorsunuz.

Kentsel dönüşüm nedir sn. başkan? Bizim bildiğimiz çürük binaların yenilenmesi değil mi? Yani olası bir depremde ölüm riskini ortadan kaldırmak için şehirdeki eski ve yıkılma riski yüksek binaların yenilenmesi değil mi? Peki siz ne yapıyorsunuz?

Kentsel dönüşüm mü yapacaksınız. Buyurun Küçük Mustafa mahallesi, Çorakçılar mahallesi, şehrin merkezinde yüzlerce bina. Buralardaki binalar çok eski ve olası bir depremde yıkılma ve can kaybı riski oldukça yüksek. Siz bunlar için bir proje geliştireceğinize belediyeye daire çıkarmak için tek katlı bahçeli evlerin olduğu yerlere yöneliyorsunuz. Çünkü sizde biliyorsunuz ki buralardan belediyeye bir pay çıkmayacak.

Bakanlık kentsel dönüşüm projelerinde zemin+5 kat veriyor ama siz bunu delmek ve 12 13 kat bina yapmak için kendinizce bir takım yollar arıyorsunuz.

Yapmayın bunu sn. başkan. Gerçekten Melikgazimize ve şehrimize yazık ediyorsunuz. Bunun bir takım kişilere rant sağlamanın dışında şehrimize hiçbir getirisi yok.

2 katlı ve bahçeli olacak şekilde konut projeleri geliştirin. Hadi bunu yapamıyorsanız. O halde bakanlığın tavsiyesine uyun ve hiç olmazsa zemin+5 kat yapın.

Yüksek katlı binaların sonra ihtiyaç olduğunda geri dönüştürülmesi büyük maliyetler gerektirir. Bakın en bariz örneği cumhuriyet mahallesinde kilisenin yanında yüksek katlı bir binayı yıkmak için belediye olarak trilyonlarca para ödeyerek satın aldınız. Bir kere yaptınız mı bu modern cezaevleri gelecek nesillere kalıp gidiyor.

İşte sahabiye projesi. 20 katlı ucubeler şehrin göbeğine yerleştirildi. Hiçbir şeye benzemez. Modern şehirleşme bu değil. Yaşanabilir şehirler inşaa etmek bu değil.

Sn. Başkan sizler son derece lüks ve bahçeli evlerde otururken. Vatandaşa bu modern cezaevlerini mi layık görüyorsunuz. Lütfen Sn. Başkan şehrimize, insanımıza ve geleceğimize yazık etmeyin ve artık bu ucube dikey mimariden vazgeçin. “

PAYLAŞ
GÖNDER
Özdemir: "CHP, açık bir milli güvenlik tehdidi haline dönüşmüştür" Devlet Bahçeli’den, CHP ve İYİ Parti’nin HDP çıkışına sert yanıt Saadet Partisi İl Başkanı Büyükşehir'in zam kararını eleştirdi YRP İl Başkanı Önder Narin’den teşekkür mesajı DEVA Partisi’nde deprem!.. "EYT sorununu çözeceğiz" Türkiye’de kaç siyasi parti var? Kazım Yücel: Okullar eğitim ve öğretime hazır değil Narin: “CHP bu milleti ve cumhuriyet ruhunu anlayamayacak” Erbakan: “Seçim barajı sıfıra kadar indirilmeli” Kazım Yücel manzarayı gözler önüne serdi ve yetkililere çağrı yaptı “Suda KASKİ vurgunu!” Fatih Erbakan: 'Kaliteli nesiller yetiştirmek hayati öneme sahip' Ataman: Yeni eğitim-öğretim yılı hayırlı uğurlu olsun Özhaseki: “Ülkemizde özgürlük ortamını AK Parti olarak biz sağladık” Karayel: "Afganistan’dan veya başka yerden daha fazla mülteci istemediğimizi ifade ettik" Kazım Yücel: Etin ve yemin ithal edilmesi ülkemiz için büyük utanç Milletvekili İsmail Özdemir'den MHP İl Başkanı İncetoprak'a tebrik AK Parti'den MHP İl Başkanı İncetoprak'a hayırlı olsun ziyareti MHP'de İncetoprak'ın yönetimi belli oldu SP teşkilatı Tomarza’da vatandaşlarla buluştu MHP İl Başkanı İncetoprak’ın listesi onaylandı Kazım Yücel’den Büyükşehir Belediyesi’ne ironi dolu gönderme MHP Milletvekili Baki Ersoy: “Kayseri İl teşkilatındaki değişim bir nöbet değişimidir” Özhaseki, "Gönül belediyeciliğini de inşa etmeye çalışıyoruz”
×