Sosyal Konut projesine özel müteahhitlerin de dahil edilmesi isteniyor

Sosyal Konut projesine özel müteahhitlerin de dahil edilmesi isteniyor
Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Göker Gözütok, yapılacak olan Sosyal Konut projesinde sadece TOKİ’nin değil de diğer özel müteahhitlerin de bu işe alınması gerektiğini söyledi. Gözütok, “Maden böyle sübvanse ederek konut üretim şekli var o zaman piyasayı da özel müteahhitleri de bu işe dahil edin” dedi.

Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Göker Gözütok, KayseRadar ve Radyo Radar’dan canlı olarak yayınlanan ‘Bunu Da Konuşalım’ programına konuk oldu. Gazeteci Erdinç Teğmen’in sorularını cevaplayan Gözütok, günümüz piyasasında maliyetlerin ne kadar olacağını belirlenemediği için yap-sat modeli ile projeler oluşturulduklarını söyledi. Açıklanan rakamlara göre inşaat maliyetlerinde sadece bu ay yüzde 25 zam geldiğini dile getiren Gözütok, “Piyasada önümüzü öngörüp insanlara fiyat veremediğimiz için ya da fiyatı belirleyemediğimiz için şu anda yaptığımız inşaat yap-sat modelinde. Çünkü vatandaşın alım gücü ortada, Öngörülemezlik ortada. Açıklanan rakamlarda inşaat maliyetlerine sadece bu ay yüzde 25 zam geldi. Yani bu sektörün geleceği çok parlak görünmüyor. Ya da şu anki mevcut hali ile çok parlak değil. Zaten biz herhâlde 2018 yılından beri 16-17 çeyrektir daralan bir sektörüz. Yani büyüme rakamları açıklanıyor, memleket yüzde 3-5 büyüyor ama bizim sektörümüzde devamlı küçülme rakamları açıklanıyor. Son çeyrekte bizim sektörümüzde yüzde 10 gibi bir daralma açıklandı. Memleketin her sektörü kıymetli, her sektörünün olması lazım. İnsanların da konut sıkıntısı var. İnsanlar evlenecek, düğün yapacak kiralık ev bulamıyorlar. Kiralık evlerin fiyatları malum yüksek” şeklinde konuştu.

‘KALAN İŞLERİMİZİ BAYINDIRLIK BİRİM FİYATINDAN GÜNCELLEYİN’
Emtia fiyatlarına gelen ciddi zamlardan dolayı, ihale edilen işlerin, Bayındırlık Birim Fiyatları üzerinden güncellenmesini istediklerini söyleyen Gözütok, “2021 yılının 6’ncı ayından itibaren emtia fiyatlarına çok ciddi zamlar gelmeye başladı. Betona yine zam geleceği söyleniyor. Elektriğe yine zam geldi. Bizim Kamu Müteahhitleri Derneğini kurma amacımız, kamu müteahhitlerinin aldıkları çoğu işin fiyatları sabit. Yani o gün 100 liraya aldığı işin bugün yapılabilir maliyeti 500 lira olmuş. Bayındırlık birim fiyatlarıyla açıklanan fiyatlarımız var. Şu anda zaten ihale edilen işlerin tamamına yakını bayındırlık birim fiyatı üzerinde fiyatlarla veriliyor, ihale ediliyor. Biz de diyoruz ki, hükümet olarak kalan işlerimizi bayındırlık birim fiyatından güncelleyin” ifadelerini kullandı.

‘SADECE TOKİ’NİN ELİYLE YAPILMASI DA ÇOK DOĞRU DEĞİL’
Kayseri’de yapılacak olan Sosyal Konut projesinde sadece TOKİ’nin değil de diğer özel müteahhitlerin de bu işe alınması gerektiğini dile getiren Gözütok şunları söyledi: “Konut sorununun çözümü adına biz yapılan her konutu kıymetli ve değerli buluyoruz ama yetersiz. Kayseri’de normal şartlar altında, normal piyasada 4 bin 500 konutu 2-3 tane müteahhit yapar. Biz bir yılda 750 tane konut teslim ediyorduk. Bunun sadece TOKİ’nin eliyle yapılması da çok doğru değil. Bu memleketin ayakta kalması gereken tek inşaat müteahhitti TOKİ müteahhitti midir? TOKİ 800 bin liraya yüzde 40 indirim yaparak konutları yapıyor. Maliyetten fedakârlık yapıyor ve arsa payı yok bu dairelerin. TOKİ tamam yapsın amenna ama diğer özel sektör müteahhitlere de konut yapımı için önayak olunması lazım, onlarında katılması lazım. Şu an da TOKİ’nin yaptığı işte arsa payı sıfır. Yani devletin arsalarıyla yapılıyor. Madem böyle bir imkân var bununla konut yapılabiliyor ve yüzde 40’da indirim yapılıyor o zaman durum şöyle olabilirdi. Biz o zamanda çözüm önerisi olarak söylemiştik. Sıfır arsa paylı yerlere kentsel dönüşüm yapılıyorsa o zaman Belediyeler ihaleye yüzde sıfır payla çıksın. Devlet sübvanse desteğini bu alanlarda da kaydırması lazım. Maden böyle sübvanse ederek konut üretim şekli var o zaman piyasayı da özel müteahhitleri de bu işe dahil edin. 4 bin 500 konutun yarısı zaten ilçelerde yapılacak. Kayseri’ye yapılan konut 2 bin 300 ve üç yılda yapılacak. Kayseri için bu rakam nedir ki?”

PAYLAŞ
GÖNDER
×