Sandıkta Saklı Güzellikler Gün Yüzüne Çıktı

Sandıkta Saklı Güzellikler Gün Yüzüne Çıktı
Talas, muhteşem bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. Talas Belediyesi ile Talas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin birlikte hazırladığı “Sandıkta Saklı Güzellikler” çeyiz sergisi, düzenlenen programla kapılarını araladı.

Talas’ın Ali Saip Paşa Caddesinde (Osmanlı Sokağı) yer alan tarihi mekanlardan Talas Sanat Galerisi’nde açılan sergide, birbirinden kıymetli çeyiz ve ev eşyaları ziyaretçiler için sergilenmeye başladı.

Geçmişi 19 ve 20. yüzyıl ortalarına kadar uzanan el emeği göz nuru eşyalarının yer aldığı sergi ile eski Maraş işi işlemelerden dantel ve nakış yatak örtülerine, peşkir ve peştemallerden masa örtüleri, kese ve giysilere kadar birçok değerli eşyayı gözler önüne seriliyor.

200 yıllık yatak örtüsünün de sergilendiği sergide ayrıca 2 adet 80 yıllık karyola, 150 yıllık çeyiz sandığı, hamam takımları ve mutfak eşyaları da meraklılarına sunulmak için sergideki yerini aldı.

“UNUTULMUŞ GÜZELLİKLERİN GÖRÜLMESİNE BAŞKAN YALÇIN VESİLE OLDU”

Serginin açılış konuşmalarını yapan Talas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Necla Erkara, “Bu sergiyi hazırlamaktaki amacımız; unutulmuş, kenarda kalmış ürünleri sandıklarımızda saklı güzellikler var diyerek sergi vasıtasıyla paylaşmak istedik. Öncelikle Talas Belediye Başkanımız Mustafa Yalçın’a teşekkür etmek isteriz. Gece gündüz bize destek oldular.” ifadelerini kullandı.

“KÜLTÜRÜMÜZDE YUVAYI KURMAK ÇEYİZLE BAŞLAR”

Daha sonra kürsüye gelen Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, şunları söyledi: “Burasını sıradan bir çeyiz sergisi değil, kültürümüzün önceki döneminden sonraki dönemlere aktarılmasına bir köprü görevi yapan hizmet olarak görüyorum. Bu çok önemli bir şey. Bir medeniyetten bahsediyorsak, bugünün değil yıllar öncesinden kültürel kodlarını da görmek gerekiyor. Bizim kültürümüzde yuva yapmak hanımefendiyi hazırlamakla başlıyor. Kızlarımızın bebeklikten itibaren çeyizi de bir taraftan yapılıyordu. Bu bizim geçmişten bugüne kadar gördüğümüz bir geleneğimiz. Bende bu emeğin hazırlanmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.”

ÖĞRETMENLERİMİZİ KUTLUYORUM

Konuşmasında ayrıca öğretmenler gününe de değinen Başkan Yalçın, “Bugün aynı zamanda öğretmenler günü. Buradan başta Mustafa Kemal Atatürk’ün olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Bu serginin öğretmenler gününe denk getirilmesi, bir öğretmen olarak benim için de çok anlamlı oldu.” dedi.

Kurdelası kesilerek açılışı yapılan sergi, 24-28 Kasım tarihleri arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri OSB’de Sanayicinin Memnuniyeti Anketlerle Düzenli Ölçülüyor Baharın müjdesi cemre suya düştü KASKİ, 'ISO/IEC 27001 Sertifikası' ile Bilgi Güvenliğini Tescilledi Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli”
×