Reklamı Kapat

Prof. İlber Ortaylı, sağlık sektörüne ışık tuttu, “dikkat” dedi

Prof. İlber Ortaylı, sağlık sektörüne ışık tuttu, “dikkat” dedi
Toplumsal olaylara farklı bakışı ve uyarılarıyla gündeme gelen ünlü tarihçi ve yazar Prof Dr. İlber Ortaylı, bu kez de sağlık sektöründeki beyin ve emek göçüne dikkatleri çekti.

Hastanelerde yaşanan personel kıtlığına işaret eden Prof Dr. İlber Ortaylı, sosyal medyada yaptığı paylaşımda “YAKINDA HEKİMSİZ, HEMŞİRESİZ KALACAĞIZ” başlığını taşıyan ve uyarılar içeren önemli bir tespitte bulundu.

 


Ortaylı’nın yaptığı paylaşımdaki tespitleri şu şekilde;

 


“Felemenkçe, İsveççe, Almanca gibi dilleri öğreten kurslar, doktor ve sağlık personeli dolu. Ne yapsınlar ki? Maaşlar ortada; 7-8 Bin TL'ye şu hayat pahalılığında mütehassıs doktor mu çalıştırılır? Üstelik bir de doktor, hemşire dövme modası devam ediyor. Hele en sonuncu hadise (yani üç hemşireyi bir mücrimin esir alması) eğer dış kaynaklı, tipik bir organizasyon değilse şaşarım. Çünkü pandemi krizinde Batı'daki tıbbi personelin gayret ve beceri yönünden bizimkilere yetişemeyeceği anlaşıldı. Açığı böyle kapatmak istemedikleri ne malum? Deli geçinen herif, ambulansın içinde hastaneye girmiş ve üç hemşiremizi rehin alarak ortalığı birbirine katıyor. Şayet deliyse tımarhane, psikiyatri klinikleri nerede? Bunu düzenleyen kanun neden hazırlanmıyor?

Hastaneler personel kıtlığına uğramaya başladı. Avrupa'nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor. Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz? İki asırdır evlatlarımızı tıp alanında büyük fedakârlıkla yetiştirdik. Bu densizliğin sınırları nerede duracak? Adamın biri, geçmişte bakan oldu, gelip hastanelerin kapısından T.C. rumuzunu kaldırmakla iş yaptığını zannetti, amacı belli. Beriki gelip "Sağlık personeli sizin hizmetinizdedir” diyor. Roma'nın "Patrici” beyleri bile Yunanlı köle hekimler için böyle edepsiz laf kullanmamıştır.

Ne zaman akıllanacağız ve herkese haddini bildireceğiz? Zorbalık çıkmadan evvel aklıselim hukuki tedbirlerle işin sağlanması gerekir. Nelere maruz kalacağımızı tasavvur etmek bile istemiyoruz.”

PAYLAŞ
GÖNDER
×