Prof. Dr. Naci Görür’den Kayseri’de deprem açıklaması

Prof. Dr. Naci Görür’den Kayseri’de deprem açıklaması
Kayseri’nin İncesu ve Hacılar ilçesi merkezli meydana gelen depremler sonrasında açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür, "Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif. Fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Benim beklentim, olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır" dedi.

AFAD verilerine göre Kayseri’nin İncesu ilçesi merkezli saat 14:47’de 4.7 ve Hacılar merkezli 14:48’de ise 4.4 şiddetinde ikinci deprem meydana geldi. Bu depremlerden 5 dakika sonra saat 14:53'de ise İncesu’da 4,3 şiddetinde, saat 15:15’de ise İncesu merkezli 3,8 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi. Depremler kentin birçok yerinde hissedildi. Korkan vatandaşlar bulundukları yapıları terk etti. Sokakta ve parklarda bekleyiş başladı.

Yaşanan depremler sonrasında sosyal medya hesabından açıklama yapan Prof, Dr, Naci Görür, "Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur. 1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur. Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif. Fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum
yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim, olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır" ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
GÖNDER
×