Reklamı Kapat

Pandemide Sokak Sporcusu Olmak

Pandemide Sokak Sporcusu Olmak
Sokak sporlarının belki de en bilineni BMX; bu güne kadar sokaklarda yapılıyordu. Son zamanlarda herkesin hayatını etkileyen Covid-19 virüsü bu sporcuları da olumsuz etkilemiş durumda. Lisanslı BMX sporcusu Ahmet Samet Erdem, bu durumun yanında Türkiye’de sokak sporları ile ilgili diğer konulara da değindi.

Ben Ahmet Samet Erdem yani BMXCII”

Kendimden bahsedeyim en başta; ben Ahmet Samet Erdem, sosyal medyada beni tanıyan on binlerce kişinin de dediği gibi BMXCII. 17 yaşımdan beri bu spora gönül vermiş durumdayım. En başlarda bu yaptığım şeyin spor olduğundan olduğundan bile habersizdim. Çok hızlı bir şekilde kendimi geliştirdim, adımı duyurdum ve onlarca sponsorun ilgisi çektim. Almanya’ da ülkemizi başarılarıyla temsil ettim. Almanya’ da yapılan "best trick" etkinliğinde başarı ve yapılan yarışmada dördüncülük olmak üzere iki alanda derecelerim oldu. Türkiye içerisinde yapılan organizasyonlarda sayısız derecelerim var. Peki bütün bunlar nasıl mı oldu? Belki de çoktan yazılmış kaderim bana bir çocukluk fotoğrafımdan el sallıyordur.

“Herşey Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda başladı.”

Kendini tanıttıktan sonra yaptığı spor ile tanışmasını: “Benim BMX sporu ile tanışmam, Kayseri Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’ nde BMX ile akrobasi hareketleri yapan ağabeylerimi görmem ve onların yanına gidip merak ettiklerimi sorarak başladı. Sonrasında zaten kendime ait ilk BMX bisikletimi aldım.” ifadeleri ile anlattıktan sonra, sokak sporu kültürünün şuan ki durumuna “Aslında diyeceğim, BMX sporu tamamen sokak kültüründen gelen ve sonrasında profesyonel organizasyonlara dahil olmuş bir spor türü. Halen birçok hevesli genç arkadaşlarımız tarafından sokaklarda yapılmaya devam ediliyor. Zaten dediğim gibi; sokakta var olmuş bir kültür, insanlar sokağa çıkamazlarsa bu kültüre olan ilgi ve alaka azalacaktır. Umarım herkes eski günlerdeki gibi pedallamaya, kaykay sürmeye, paten sürmeye ve diğer sokak sporlarını yapmaya devam edebilir.” cümleleri ile değindi.

“Lisanslı sporcu olduğum için ben sokakta sürebiliyorum ama...”

Az önce de bahsettiği pandemi ile alakalı sürecin yaşattığı problemlere değinen Erdem:  “Pandemiden dolayı insanlar sokağa çıkamaz durumdalar ve bu durum yaptığımız sokak sporlarını da olumsuz etkiliyor. Ben ve Türkiye’deki bazı arkadaşlarım lisanslı sporcu olduğumuz için bu olumsuzluktan mümkün oldukça az etkileniyoruz. Ancak hevesli arkadaşlarımız sokaklara çıkamıyor, hayallerinden mahrum kalıyorlar. Lisanslı sporcular olarak bizden bahsederken her ne kadar daha az etkilendiğimizi söylesem de, tam anlamıyla bir rahatlık söz konusu değil tabiki. Sokağa çıkma saatlerimiz diğer vatandaşların ekmek almak için serbest olduğu zaman aralığından farklı değil maalesef. Gönül ister bize bir ayrıcalık tanınsın; insanların evlerinde, sokakların boş olduğu bu zamanlarda sokaklar bize kalsın ve uluslararası etkinliklerde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için çalışmalarımıza pandemi kurallarına uyarak devam edelim. Bu şekilde yaptığımız çalışmalar sadece evde yaptığımız basit kondisyon antrenmanları ve kısa süreli kısıtlı serbestlik zamanında dışarı çıktığımız zamanda yaptıklarımızdan ibaret oluyor.” cümleleri ile problemlerin detaylarına indi.

Kapalı alanda çalışabileceğimiz imkânımız yok.”

Sokakta çalışılamadığı durumda kapalı alanda çalışmanın çok güzel bir alternatif oldunu ifade eden sporcu: “Ne yazık ki bu tarz sporları önemseyen ülkelerde olduğu gibi kapalı çalışma sahalarına sahip değiliz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ya da özel firmalar tarafından kapalı “skatepark” yapılma girişiminde bulunulmuyor. Halbuki kapalı alanlarda çalışsak çok daha güvenli ve verimli antrenmanlar yapabileceğiz. Dışardaki hava durumundan tutun, virüse kadar her olumsuzluk bizim çalışmalarımızı aksatıyor. Diğer ülkelerde, hatta Kıbrıs’ta bile kapalı sahalarda çalışan yabancı arkadaşlarımı gördükçe içim gidiyor açıkçası. Aslına bakarsanız bu konuda genel bir bilinçsizlik var. Türkiye’ deki insanların ilgileri oldukça zayıf ve haliyle bilgisizler. Hâl böyle olunca biz kendimizi göstermek için kat kat çabalıyoruz. Ben belli bir miktarda kendimi göstermiş durumda olsam da keşfedilmeyi bekleyen onlarca yetenekli genç var. Bu konuda gerekli destek ve ilgi gösterildiğinde Dünya çapında dereceler yapabilecek elmas kadar değerli çocuklar var. Sporun sadece güreş ve futboldan ibaret olmadığını insanların görmesi gerekiyor artık.” sözleri ile ülkemizde bu tarz sporlara ilgi ve desteğin az olduğundan yakındı.

“Pedal çevirmezsen bisikleti ilerletemezsin.”

Son olarak bütün heveslilere tek bir mesaj iletmek istediğini belirten Erdem,: “Eğer beni duyuyorlarsa, dediklerimi umursuyorlarsa bütün sporcu arkadaşlara tek bir şey söylemek istiyorum. Ne olursa olsun yapmak istediklerinden, istemekten, tutkularından vazgeçmesinler. Pedal çevirmezsen bisikleti ilerletemezsin. Pedal çevirmeyi, yürümeyi, koşmayı ya da artık her ne yapıyorlarsa; bu yaptıklarından vazgeçmesinler. Ufak ya da büyük fark etmez bütün başarıların öncesinde çaba, azim ve tutarlı tutku vardır.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Haber: Ömer Haktan Bulut

PAYLAŞ
GÖNDER
×