Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir”

Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir”
Memur emeklilerinin ülkede en mağdur kesim olduğunu iddia eden Türkiye Kamu-Sen Kayseri Şube Başkanı Muzaffer Pala; “Hepimizin bildiği gibi memur emeklileri, ülkemizin en mağdur kesimidir. Memurlarımızın hem emekli aylığına sayılmayan ödemeler nedeniyle maaşları ve emekli ikramiyeleri son derece düşük hesaplanmakta hem de ifa ettikleri görev ve görev aylıkları ile emekli aylıklarındaki ilişki tamamen kopmuş durumdadır. Bir memurun emekli maaşı ile çalışırken yaptığı görev, aldığı maaş ve ödediği pirimin hiçbir bağlantısı kalmamıştır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Kayseri Şube Başkanlığı Cumhuriyet Meydanı’nda kamu görevlilerinin ve emeklilerinin çözüm bekleyen sorunlarına ilişkin olarak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Memur sorunlarının ötelenmemesi gerektiğini ifade eden Türkiye Kamu-Sen Kayseri Şube Başkanı Muzaffer Pala; “Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde gündem, siyaset ağırlıklı ilerlemektedir. Ancak özellikle memur ve emeklilerimizin yaşadığı sorunlar ve beklentiler bu süreçte geri plana atılmamalı, milyonlarca vatandaşımızın geleceğini ilgilendiren konular seçim gündemi ile ötelenmemelidir. Memurlar, emekliler ve aileleri hesaba katıldığında yaklaşık 25 milyonu bulan bir kitlenin beklentilerinin iktidarımız nezdinde mutla surette karşılık bulması ve sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Bilindiği gibi 2023 yılı Temmuz ayında yalnızca çalışan kamu görevlilerine ödenmeye başlanan 8 bin 77 TL tutarındaki ilave ek ödeme, ocak ayındaki artışlarla birlikte 12 bin 54 TL’ye yükselmiş ancak bu ödemenin emekli maaşlarına sayılmaması nedeniyle çalışma yaşamı ile emeklilik arasındaki bağ tamamen kopmuş, emekli maaşlarının ödenen prim ve kadro ile olan ilişkisi kesilmiştir” dedi.

Memur emekliler Cumhurbaşkanının vermiş olduğu sözü beklediğini de belirten Türkiye Kamu-Sen Kayseri Şube Başkanı Muzaffer Pala; “Memur emeklilerine çalışırken aldıkları maaşın yüzde 45’i kadar emekli maaş bağlanmaktadır. İlave ek ödemenin emekli maaşlarına yansıtılmaması bu oranı daha da düşürmüştür. Hükümetimiz 2024 yılını emekli yılı olarak ilan etmiştir. Madem ki bu yıl emekli yılıdır öyleyse memur emeklilerinin durumu da mutlaka düzeltilmeli. İlave ek ödeme memur emeklilerine verilerek bu yoldaki adım atılmalıdır. Bununla birlikte yine geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın da söz verdiği, bitince dereceye gelen tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konuş da henüz hayata geçirilmiş değildir. Ek gösterge bilhassa memur emeklilerinin maaşlarını doğrudan ilgilendirdiği için emekli maaşlarının belirlenmesi bakımından hayati öneme sahiptir. Milyonlarca memur ve emekli Cumhurbaşkanımızın sözünün hayata geçirilmesini beklemektedir” şeklinde konuştu.

Öte yandan Memur emeklilerinin ülkede en mağdur kesim olduğunu iddia eden Türkiye Kamu-Sen Kayseri Şube Başkanı Muzaffer Pala; “Hepimizin bildiği gibi memur emeklileri, ülkemizin en mağdur kesimidir. Memurlarımızın hem emekli aylığına sayılmayan ödemeler nedeniyle maaşları ve emekli ikramiyeleri son derece düşük hesaplanmakta hem de ifa ettikleri görev ve görev aylıkları ile emekli aylıklarındaki ilişki tamamen kopmuş durumdadır. Bir memurun emekli maaşı ile çalışırken yaptığı görev, aldığı maaş ve ödediği pirimin hiçbir bağlantısı kalmamıştır. Çalışırken bir işçi ile aynı maaşı bir memur, emekli olduğunda işçiden yarı yarıya daha az emekli maaşı almaktadır. Hal böyleyken bir de 5510 sayılı kanunun getirdiği olumsuzluklar memurlarımızı mağdur etmektedir.2008 yılının ekim ayından önce göreve başlayan bir memurla bu tarihten sonra göreve başlayan memurun sosyal güvenlik ve emeklilik hakları aynı değildir. 2008 sonrasında göreve başlayan memur daha fazla prim ödemekte ama bu tarihten önce göreve başlayan memurdan daha az emekli maaşına hak kazanmaktadır. Ayrıca en düşük emekli aylığı miktarı da 2008 öncesi ve sonrasında göreve başlayanlar için farklı hesaplanmaktadır. Bu durum, kanun önünde eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığı gibi sosyal devlet anlayışına da uygun değildir. Bu nedenle hükümetimizin Emekli Yılı olarak ilan ettiği 2024 yılında 5510 sayılı kanundan kaynaklı bu çifte standardın da mutlaka giderilmesi en büyük beklentimizdir” ifadelerinde bulundu.


Öte yandan Sorunların tekrar oluşmasından rahatsızlık duyduklarını da iddia eden Türkiye Kamu-Sen Kayseri Şube Başkanı Muzaffer Pala; “3+1 süreli sözleşmeli statüde istihdam kaldırılarak tüm kamu görevlilerinin 657 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamında kadrolu olarak istihdam sağlanmalı, kamuda 4/A’lı kadrolu ve güvenceli istihdam esas alınmalı, esnek ve güvencesiz çalışma biçimleri tamamen sonlandırılmalıdır. Ayrıca Kanunda kapsam dışı kalan PTT’deki İHS’li personel, fahri Kuran kursu öğreticileri, Aile Bakanlığı’nda ek ders karşılığı çalışan personel ile diğer vekil memurlar gibi çalışanlar da kadro kapsamına alınmalıdır. Bununla birlikte kamuda yeniden giderek artış gösteren taşeron işçi çalıştırılması uygulamasına bir an önce son verilmelidir. Taşeron uygulamasının doğurduğu olumsuz sonuçları yakın zamanda yaşayarak gördük. Sorunun çözülmesi için büyük mücadeleler verdik. Nihayet gelinen noktada aynı sorunların tekrar baş göstermesinden son derece rahatsız olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Hem sözleşmeli personeli kadroya geçirerek hem de taşeron uygulamasına çözüm üreterek bu uygulamanın yanlış olduğunu kabul ettikten sonra bu yanlışlara yeniden dönmenin bir yarar sağlamayacağını da özellikle vurguluyoruz” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri protokolü bayramlaştı TÜRKİYE ZİRVEYE UÇUYOR! Motosikletin arkasında taşınan kesilmiş küçükbaş hayvan görenleri şaşırttı Kayseri'de Filistin'e Destek Konvoyu düzenlendi Vali Yardımcısı Tekeş, seçim gününe kadar Pınarbaşı Belediye Başkanlığına görevlendirildi Kayseri’de bayram yağmurlu geçecek Vali Gökmen Çiçek: “KAYOTED, turizmin Kayseri gündemine oturmasını sağladı” Kayseri OSB Başkanı Yalçın’dan Ramazan Bayramı mesajı CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin’in oğlu Hüseyin Keskin için cenaze töreni düzenlendi Şehit Abdurrahim Yörük son yolculuğuna uğurlandı Kayseri’nin tarihi turizm cenneti: Ağırnas Yeraltı Şehri Kayseri OSB Geleneksel İftar Programı Gerçekleştirildi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: Bayrama hazırız Erciyes Üniversitesi’nde Yapımı Devam Eden Projeler Birer Birer Hayata Geçiriliyor LÖSEV’in karşılıksız ihtiyaç çekleri kanser hastalarına merhem oluyor BOYTRANS SÜRÜCÜ AKADEMİSİ İLK MEZUNLARINI VERDİ! Şehit Çullu düzenlenen törenle memleketine uğurlandı HABERLEŞMEDE REKOR BÜYÜME Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden spor müsabakalarına seçim arası Yerel seçimler için 5 bin 560 kolluk kuvveti görevlendirildi Kayseri’de sağlık çalışanları ‘sessiz yürüyüş’ gerçekleştirdi Eyvan Sohbetleri'nin Konusu "Kayseri'de Ramazan Gelenekleri" Oldu KESOB Başkanı Şeyhi Odakır’dan 31 Mart açıklaması Gazze İftarı’na Kayseri’de Yoğun İlgi Erciyes Üniversitesi İle TÜZDEV Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
×