OSB’nin Mali Genel Kurulu, muhalifleri haklı çıkardı

OSB’nin Mali Genel Kurulu, muhalifleri haklı çıkardı
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin 19. Mali Genel Kurulu, Kayseri OSB Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Genel kurulda gündeme gelen en önemli madde Dubai projesinin zararla kapatılması yönünde oldu. Dubai projesinde oluşan zarara yönelik, OSB’ne Sahip Çık Platformu üyesi muhaliflerin gündeme taşıdığı iddiaların haklılığı gün yüzüne vurdu.

Saat 14,30’da başlaması beklenen genel kurul, yeterli çoğunluğun sağlanabilmesi için 1 saat kadar gecikmeli gerçekleşti.  Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin 19. Mali Genel Kurulu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Mevcut Başkan Yunus İmamoğlu ve yönetiminin teklifi sonrasında Divan heyetinin oluşması ile genel kurul açılışı gerçekleştirildi.

Mali Genel Kurulda daha sonra denetim raporu ve Yeminli Mali Müşavir tarafından hazırlanan denetim raporu ile bilanço ve gelir gider tablosu okundu. Faaliyet raporu ve diğer raporların okunmasının ardından yönetim ve denetim kurulu üyeleri genel kurul üyelerince ibra edildi.

Mali genel kuruldaki en önemli başlık olan ve geçmiş dönem başkanı Tahir Nursaçan ve yönetiminin ağır eleştiriler aldığı Dubai kurulu bulunan TTM’nin kapatılması oldu. Dubai ile ilgili maddenin görüşülmesi esnasında OSB’ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü İşadamı Bekir Okay Kiracıoğlu, Dubai projesiyle ilgili Yeminli Mali Müşavir tarafından hazırlanan denetim raporu ile bilanço ve gelir gider tablosuna olan itirazlarını dile getirdi. Bu raporda 81 milyon liralık bir harcama bulunduğunu ve bunun Dubai projesine yönelik yapıldığının aşikar olduğunu kaydetti.

Mevcut yönetimin Dubai projesinde devlet tarafında verilen desteklerin ödemelerinin alınmasının ardından yaklaşık 8 milyon TL gibi bir zararın oluştuğunu iddia ettiğini ifade eden Kiracıoğlu, bu miktarın 2019, 2020 ve 2021 yılı ödemeleri göz önünde bulundurularak ve dolar kurunun 6 TL civarında hesaplanarak gündeme alınması gerektiğini vurguladı.

Bu harcama rakamının ilgili yıllarda yapıldığını ve 14 milyon dolar olduğunu konuşmasında sanayicilere aktaran Kiracıoğlu, bu rakamı kimin karşılayacağını Dubai'de yer alan 5 sanayicinin mi ödeyeceğini yoksa bütün sanayiciler tarafından mı karşılanacağını belirtti.

Dubai projesi ile ilgili yapılan hesaplarının hepsinin yanlış olduğunu iddia eden ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı teşvik ödemesinin bu yılın rakamları ile yapılacağının da altını çizen Kiracıoğlu, mevcut yönetim tarafından belirlenen 8 milyon TL’lik zarar rakamı Dubai projesinin kapatılmasına yönelik karar alınmaya çalışıldığını bunun 2019, 2020 ve 2021 yılı rakamları ile yapılması gerektiğini ifade etti.

Kiracıoğlu, ayrıca doğalgaz ve elektrik tüketimi konusunda yönetime harcama yetkisi veren maddeye de itiraz ettiklerini ve bu maddede herhangi bir rakam yazılmamasının yeni Dubai projesi zararlarını ortaya getirebileceğini kaydetti.

Genel kurul toplantısı gündemdeki maddelerin görüşülmesinin ve tek tek oylanmasının ardından sona erdi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Tele takılan Karaleyleği işçiler kurtardı ALİ ÖZCAN: “TİCARET DENİLİNCE AKLA KÜLTEPE GELECEK” Bakan Akar’dan Kayseri ziyareti Büyükşehir'in Kariyer Merkezi 50 Bin Kişiye Ulaştı, 2 Bin Kişiye İstihdam Sağladı Büyükşehir, Yavru Vatan Kıbrıs'ta İş Birliği İçin İmza Töreninde Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den Başkan Büyükkılıç'a Ziyaret KİRACIOĞLU: “HER ŞEY SANAYİCİLERİN HAKLARINI SAVUNMAK İÇİNDİ” Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın: “Kavgasız, gürültüsüz yeni bir dönem başlatıyoruz” Kayseri OSB’de Mehmet Yalçın dönemi OSB’ne Sahip Çık Platformu: Seçimde tüm sanayicilerimiz aday olabilmeli Kurbanda doğru bilinen bazı yanlışlar neler? Avrupa'nın en yüksek Dağ Maratonu Erciyes'te 6. kez koşulacak SON DAKİKA… Ekmek zamlandı! 200 gram ekmek 3,5 lira oldu Semt pazarı fiyatları Kurban pazarları 25 Haziran’da açılacak; Fiyatlar el yakıyor! Başkan Büyükkılıç’tan ‘ek bütçe’ açıklaması Sıcaktan bunalanlar için Erciyes’te kamp imkanı Meteoroloji gün ve saat verip yeniden uyardı KAYÜ Tomarza Mustafa Akıncıoğlu MYO’da Mezuniyet Coşkusu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kurban Bayramı’nda tren seferlerinde ek kapasite artışı yaptı Sinop ve Van'dan Getirilen İki Yavru Ayı, Hayvanat Bahçesi'ne Renk Kattı Uluslararası Nötrino Deneylerinin Kontrol Merkezi ERÜ’de Kuruluyor Bakan Nebati Kültepe Zirvesi için Kayseri’ye geliyor Kayseri Karadenizliler Derneği genel kurula gitti Nursaçan’a destek paylaşımları Mehmet Yalçın’a ittifak desteğini bozmadı
×