Öğretmenler promosyonların güncellenmesini istiyor

Öğretmenler promosyonların güncellenmesini istiyor
Türk Eğitim Sen Kayseri Şubesi 1 Nolu Şube Başkanı Muharrem Çolak, bu yıl yapılan banka promosyonları hakkında basın açıklamasında bulundu. Çolak, verilen rakama iki kez itirazda bulunduklarını ifade etti.

Kamu çalışanlarının hangi bankadan maaş ve diğer özlük haklarını alacakları ile ilgili yasal düzenlemeler oluşturuldu. Bu kapsamda eğitimcimlerin bankalardan alacağı promosyonlarda belli oldu. Konuyla ilgili Türk Eğitim Sen Kayseri Şubesi 1 Nolu Şube Başkanı Muharrem Çolak, 2 Nolu Şube Başkanı Ramazan Sidar ile birlikte, 1 Nolu Türk Eğitim Sen Kayseri Şube binasında basın açıklamalarında bulundu.

Kamu çalışanlarını temsilen yetkili sendika ve kurum yöneticilerinden oluşan komisyonun ihale şartları hazırlayıp promosyon ihalelerinin yapıldığını söyleyen 2 Nolu Şube Başkanı Ramazan Sidar, "Bankalar genellikle 3 yıllığına yapılan bu ihalelerde kamu çalışanlarına promosyon ödemesi yapmaktadır. İlimizde bu konuda anlaşma yapan ilçe eğitim müdürlüklerine Mart ve Ağustos ayları olmak üzere 2 kez başvuruda bulunuldu. Kayseri’de gerçekleştirilen promosyon anlaşmaları imzalandığı tarihte dahi çalışanların lehine değildi. O günkü şartlarda dahi düşük meblağlara ve aylık ödenmesi gibi kabul edilemez şartlara bağlanmıştı. Enflasyona bağlı gelişmeler sonrası bu tablo asla kabul edilemez noktaya geldi. 30 bin ila 40 bin TL tutarında promosyon anlaşmalarının yapıldığı mevcut şartlarda 3 bin ila 4 bin TL mevcut şartları zora sokmaktadır. Bu talebe kulak tıkanmasını asla kabul etmiyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak buradan çağrı yapıyoruz. Tüm İlçe Eğitim Müdürlükleri güncel olmayan promosyon miktarlarını ilgili bankalarla görüşerek gerekirse ek protokol yaparak güncellemelidir. Bankalar bu teklifi kabul etmezler ise tek taraflı fesih konusu da gündeme getirilmelidir. Kendi bölgemizde yer alan Melikgazi ilçemizde 3 yıllığına promosyon anlaşması çerçevesinde 4025 TL olarak anlaşmıştı. İlçe Eğitim Müdürümüz Hacı Kaya ile promosyon güncellemesi konusunda bayağı yol katettik. Eğitimciler adına bu işin takipçisi olacağız" dedi.

'EĞİTİM- ÖĞRETİM ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA VERİLSİN'
Kocasinan İlçe Eğitim Müdürlüğü'nün bu promosyon anlaşmasında 126 TL’ye imza attığını, bu imzanın altında mevcut yetkili sendika olan Eğitim-Birsen’inde imzası olduğunu söyleyen 1 Nolu Şube Başkanı Muharrem Çolak, o günden beri bu karara iki kez itiraz ettiklerini söyledi. Çolak, "Dilekçelerimizi İlçe Eğitim Müdürlüklerine teslim ettik. İlçe Eğitim Müdürü Bahamettin Karaköse ile olan görüşmelerimizde 10-15 gün içerisinde iyileştirmeler yapılacağına dair bilgiler edindik. Eğer bunu başarabilirlerse bizde çok memnun oluruz. Ancak itiraz hakkımız saklı kalması şartıyla bu desteği veriyoruz. Diğer bir hususumuz ise her Eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere ödenen eğitim-öğretim ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına verilmesini istiyoruz. Bu enflasyon şartlarında 1 maaş tutarı verilmesini istiyoruz" sözlerine yer verdi.

'10 YILINI DOLDURAN UZMAN, 20 YILINI DOLDURAN BAŞ ÖĞRETMEN OLMALIDIR'

Bir diğer önemli konunun ise kariyer basamakları yükselme sınavının olduğunu söyleyen Çolak, "Biz de bu konunun 15 yıldır takipçisiyiz. Öğretmenlik mesleğinin itibarını ayaklar altına alan davranış ve tutumları kabul etmiyoruz. Öğretmenlik tecrübe mesleği ise 10 yılını dolduran uzman, 20 yılını dolduran baş öğretmen olmalıdır. Genel başkanımızın tabiriyle bu iş ya çözülecek, ya çözülecektir. Şu anda da mahkemeye vermiş bulunmaktayız ve sonuç bekliyoruz. Ancak öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili sosyal medyada yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Biz öğretmenler ve sendika başkanları olarak, genel merkezimizin emir ve talimatlarına uyarak mücadelemizi hukuk çerçevesinde sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
ERÜ’ de “Yurtdışı Yayın Üretme, Yazma ve Yayınlama Teknikleri” Konulu Konferans Düzenlendi ERÜ Rektörü Altun, Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde İncelemelerde Bulundu Kayseri OSB-MYO Projesinde İlk Somut Adım Atıldı Rektör Altun, Araştırma Merkezleri ve Laboratuvarlarını Ziyaret Etti KPSS'ye Hazırlanan Gençler, KAYMEK'in Hazırlık Kurslarından Çok Memnun ERÜ Öğrencisine Akülü Engelli Aracı Desteği ERÜ’de Tıp Öğrenimine Başlayan 375 Öğrenci Törenle Önlük Giydi KAYMEK’ten Online LGS sınavı Rektörler ERÜ’de Bir Araya Geldi ERÜ Kampüs Günleri’22” Etkinliği Düzenlendi NNYÜ öğrencileri “Kendi Enerjini Kendin Üret” proje yarışmasında birinci oldu ERÜ’de “2022-2023 Egˆitim-Ögˆretim Akademik Yılı Açılış Töreni” Düzenlendi Kayseri Üniversitesi’nin “2022-2023 Akademik Yılı Açış Dersi Etkinliği” Gerçekleştirildi ERÜ ile İTÜ Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı Ebeveynlik Fırtınalı Havalarda Yol Almaya Benzer KAYÜ Ev Sahipliğinde 2. Uluslararası Oğuz Boyları Sempozyumu Düzenlendi KAYÜ “Kariyer Etkinliği” Kapsamında Dondurma Profesörünü Ağırladı Eğitimci Murat Ataşçı, her öğretmenin karşılaştığı bir soruya dikkat çekti KAYÜ Aşçılık Programı Öğrencileri, Mersin’den Ödülle Döndü ERÜ’ye Yeni Kayıt Yaptıran Öğrencilere “Kayseri Kültür Yolu Turu” Düzenlendi NNYÜ Rektörü dünyanın en etkili bilim insanları listesinde Ekrem Sabuncu, Kocasinan İlçe Şube Müdürü olarak atandı NNYÜ’de akademik yıl açılış etkinliği düzenlendi KAYÜ Develi Seyrani Kampüsünde “Hayırseverler Buluşması ve Toplu Açılış Töreni” Düzenlendi KAYÜ’de Öğrenci Kulüp ve Toplulukları Tanıtım Etkinliği Düzenlendi
×