Öğrenciler tarihi hem sınıfta hem de yerinde öğreniyor

Öğrenciler tarihi hem sınıfta hem de yerinde öğreniyor
Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mehmet Çoban öğrencilerine dersi sadece sınıfta teorik olarak değil tarihi yerlere götürerek de anlatıyor. Böylelikle dersler öğrenciler için hem daha eğlenceli hem de daha kalıcı hale geliyor. Bu şekilde öğrencilerin başarısında da artış olduğunu ifade eden Sosyal Bilgiler Öğretmeni Çoban, “Dersimiz daha aktif, kalıcı ve de eğlenceli hale geliyor. Dolayısıyla bu şekilde bir ders anlatımının başarı düzeyine inanılmaz bir etkisi bulunuyor. Çünkü öğrencilerimiz gördükleri şeyi unutmuyorlar” dedi.

Kayseri’de 14 yıldır Sosyal Bilgiler öğretmeni olan Mehmet Çoban öğrencilerine tarih dersini Kayseri’de bulunan tarihi yapıları gezdirerek anlatıyor. Öğrenciler için dersler hem daha eğlenceli hem de daha kalıcı hale gelirken aynı zamanda başarı seviyelerinde de artış olduğunu ifade eden Sosyal Bilgiler Öğretmeni Çoban, “Öğrencilerimiz tarih derslerini genelde sıkıcı bulurlar. İçerik konusunda tabiri caizse öğrencilerin uyuduğu bir ders olarak adlandırıldığı için bu dersi yaşayarak öğretmemiz lazım. Nitekim öğrencilerimizle farklı aktivitelerle örneğin yeri geldiğinde fotoğrafçılık kulübü adı altında fotoğraf çekmek ve aynı zamanda öğrencilerimizle gezi-gözlem adı altında Kayseri’nin tarihi yerlerini gezerek görüyoruz ve öğreniyoruz. Böylelikle tarihi yapılara dokunmuş oluyoruz. Aynı zamanda öğrenciler tarihi yerleri gezerken yaşayarak öğreniyorlar. Nitekim Kayseri Kalesi, Gevher Nesibe Tıp Fakültesi, Hunat Hatun Cami ve yeni yapılan Kayseri Kalesinin altındaki arkeoloji üzesinde öğrencilerimizle kültür yolu müze gezisi yaptık. Geçen yılda, bu yılda yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Dersimiz hem daha aktif, kalıcı hem de eğlenceli hale geliyor. Dolayısıyla ders anlatımının başarı düzeyine inanılmaz bir etkisi bulunuyor. Çünkü öğrencilerimiz gördükleri şeyi unutmuyorlar. Her öğrencinin öğrenme şekli farklı. Bazı öğrenciler görsel anlamda daha çabuk öğrenirken bazı öğrencilerde yazı ile daha iyi öğreniyor bazı öğrenciler ise gezerek öğrenmesi daha anlaşılır oluyor. Bize velilerimiz, ‘hocam hem öğreniyorlar hem eğleniyorlar. İyi ki varsınız’ gibi geri dönüşler oluyor. Bu durumda daha iyi işler yapmamız anlamında bizi motive etmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

‘HEM ÖĞRENİYORUM HEM EĞLENİYORUM’

Tarihi yerleri gezerek öğrenmenin daha eğlenceli ve kalıcı olduğunu dile getiren Öğrenci Renginnaz Doğrusöz, “Ben Kayseri Kalesi’ni pek bilmiyordum. Öğretmenimizle gidip gezerek öğrendiğimde daha kalıcı oldu. Gezip görmek bana daha iyi geliyor. Zihnimde daha kalıcı oluyor. Böylelikle eserlerin adını da öğrenmiş oluyorum” dedi.

Sosyal Bilgiler dersine gezerek öğrenme sayesinde ilgisinin arttığını söyleyen Öğrenci Kutay Salman, “Dersler bu şekilde anlatıldığı zaman hem öğreniyorum hem de eğleniyorum. Mehmet hocamızda dersi bize daha eğlenceli şekilde anlatıyor. Önceden bu kadar çok ilgim yoktu tarih dersine ama şimdi bu derse olan ilgim daha çok. Netlerimde daha çok arttı” şeklinde konuştu.

Tarihi yerlerde gezerek anlatılan ders sayesinde sınavlarda daha başarılı olduğunu belirten Öğrenci Kerem Aközlü, “Tarih dersinde gezerek öğrendiğimizde daha akılda kalıcı oluyor. Bu yüzden sınavlarımız daha kolay geçiyor. Tarihi müzeleri, kaleleri geziyoruz, görüyoruz, öğreniyoruz. Sultan Alparslan ile ilgili bir kaleyi gezmiştik. Önceden kitaplardan okuduğum için biliyordum o kaleyi. Gezince daha iyi öğrendim” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri OSB’de Sanayicinin Memnuniyeti Anketlerle Düzenli Ölçülüyor Baharın müjdesi cemre suya düştü KASKİ, 'ISO/IEC 27001 Sertifikası' ile Bilgi Güvenliğini Tescilledi Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli”
×