Nuh Naci Yazgan ve Osmanlıdan Cumhuriyete Dönüşüm” Konferansı

Nuh Naci Yazgan ve Osmanlıdan Cumhuriyete Dönüşüm” Konferansı
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Rektörlüğü tarafından “Nuh Naci Yazgan ve Osmanlıdan Cumhuriyete Dönüşüm” konulu bir konferans düzenlendi.

Erciyes Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Şahin, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı etkinlikleri kapsamında NNYÜ Mühendislik Fakültesi Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı. NNYÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Fazıl Özsoylu, akademik ve idari personelin yanı sıra öğrencilerin ilgiyle takip ettiği konferansta konuşan Prof. Dr. Mehmet Şahin, değişimlerin en önemli aşamasının Cumhuriyet olduğunu hatırlatarak Osmanlıdan Cumhuriyete dönüş sürecinde ki tarihi gelişmeleri ve buna bağlı olarak yaşanan demografik, sosyal, kültürel ve iktisadi değişimlerhakkında bilgiler verdi. Bu büyük değişim ve dönüşümün içinde yer alan Kâtipzade Nuh Naci Yazgan’a ayrı bir başlık açan Şahin, Nuh Naci Yazgan’ın Sivas Kongresi’ne katılmasını, milli mücadele yıllarını, milletvekili olarak Meclis’te bulunmasını, Kayseri’den üç arkadaşıyla birlikte Adana’daki Milli Mensucat Fabrikasını satın alıp üretime geçirmesini ve sonraki süreçlerini kronolojik dizine göre anlattı. Şahin, “Tarihin her döneminde zengin adamlar olmuştur. Ama müteşebbislik başka bir kavramdır. Müteşebbis zengin olmayabilir. Müteşebbis yaratıcı insandır. Üretici insandır. Organizatör olan insandır. İhtiyacı belirleyip ona uygun davranan insandır. Bunun neticesinde zenginlik gelebilir. O ayrı ama müteşebbisin zengin olması şart değildir. İşte Nuh Naci Yazgan, Türkiye’nin ilk müteşebbislerinden birisidir.” dedi.

 

NNYÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Fazıl Özsoylu konferans sonunda Prof. Dr. Mehmet Şahin’e teşekkür ederek plaket takdim etti.

PAYLAŞ
GÖNDER
Erciyes Üniversitesi ile Gazi Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı Kayseri Üniversitesi ile Osman Ulubaş Köşk Anadolu Lisesi Arasında İki Ayrı Protokol İmzalandı Rektör Prof. Dr. Altun, Uluslararası Öğrenciler ile Buluştu Eğitimci Merve Gülcemal, ERVA'da 'Edeb'i Anlattı ERÜ, Sürdürülebilirlik 2024 Sıralamasında 8. Oldu ERÜ Tarafından Düzenlenen 5. Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı Sona Erdi ERÜ’de Araştırma Dekanlıkları Çalıştayı Düzenlendi Altun: “Araştırma merkezlerimiz üniversitemizin yukarıda kalmasına katkı sağladı ERÜ Malezya’daki 3 Üniversite ile İş Birliği Yapacak ERÜ’ye TÜBA’dan 3 Ödül AGU¨ O¨gˆretim U¨yesi Dr. Erdem’e U¨stu¨n Bas¸arılı Genc¸ Bilim I·nsanı O¨du¨lu¨ NNYÜ’de “Diş Hekimleri İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi” sempozyumu Deprem Bölgesinden Kayseri’ye gelen öğretmenlere, Öğretmenler Günü yemeği ERÜ Araştırma Üniversiteleri Sıralamasında Devlet Üniversiteleri Arasında 8. Sırada Yer Aldı Erciyes Üniversitesi, ORA-KAF’23'e Ev Sahipliği Yapacak Bakan Yusuf Tekin: “Eğitimin başlangıç noktası ailedir” ERÜ’de rektör-öğrenci buluşması Öğrencilere teknolojik cihaz ve internet desteği başvuruları başladı AGÜ Öğretim Üyeleri “Dünyanın en etkili bilim insanları” Listesinde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, ERÜ’yü Ziyaret Etti AGÜ Öğretim Üyesi Dr. Koca’ya YÖK’ten Üstün Başarı Ödülü Nuh Naci Yazgan ve Osmanlıdan Cumhuriyete Dönüşüm” Konferansı Üniversite öğrencileri için ‘Kültür Yolu’ gezisi düzenlendi ERÜ Safiye Çıkrıkçıoğlu Ziraat Fakültesi Laboratuvar Binası Temeli Atıldı ERSEM, nitelikli eğitim ihtiyacını karşılamaya yönelik eğitim alanlarını genişletiyor
×