Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı

Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı
Baharın müjdecisi Nevruz Bayramı, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Erciyes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Baharın müjdecisi Nevruz Bayramı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Erciyes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen etkinliğe; Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Oktay Özkan ve Prof. Dr. M. Hakan Poyrazoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Şükrü Dursun, Genel Sekreter Prof. Dr. İbrahim Narin, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Uyar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şeyhi Odakır, Fakülte Dekanları ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın konseri saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okuması ile başlayan etkinlikte konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun: “Baharın gelişini ve doğanın uyanışını simgeleyen, özü itibariyle de bahar bayramı olan Nevruz, dostluk, umudun, kardeşliğin, dayanışmanın ve barış gibi evrensel değerlerin yoğun olarak yaşandığı, birlik ve dayanışmanın güçlendiği en eski Türk bayramlarındandır. Yeni gün anlamına gelen nevruz, Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Nevruz Türklerin Ergenekon'dan çıkış günüdür; İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar kutlana gelmiştir. Bayramlar, bireyler ve toplulukları yakınlaştırarak bütünleştiren, unutulmaya yüz tutmuş değerleri yeniden gün yüzüne çıkaran ve gelecek kuşaklara aktaran ortak kültür bağlarını oluşturur. Baharın başlangıcı olarak yeniden doğuşu simgeleyen, bolluk ve bereketi müjdeleyen bir bayram, bir şenlik günü olan nevruz, geleceğe dair umut, arzu ve temennileri içinde barındırmaktadır. Yüzyıllardır Orta Asya'dan Balkanlara kadar uzanan coğrafyada kutlanan nevruz, 2009 yılında Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Pakistan, Özbekistan ve Türkiye'nin ortak başvurusu ile UNESCO insanlığın somut olmayan kültürel mirasının temsili listesine girmeye hak kazanmıştır. Her sene 21 Mart’ta yakılan Nevruz ateşiyle baharın gelişini bayram coşkusuyla kutladığımız bu anlamlı günde, Nevruz’un güzel günler, mutluluk, bolluk, bereket, yaşama sevinci ve umut getirmesi dileklerimle hepinizin Nevruz Bayramınızı kutluyor, Saygılarımı sunuyorum” dedi.

Türk Cumhuriyetlerinden oluşan öğrenciler tarafından bayrak gösterisi ile devam eden Etkinlikte Kocasinan Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan Türk Kahramanları kıyafetlerinden oluşan sunum gerçekleştirildi. Nevruz Ateşi’nin yakıldığı etkinlikte ayrıca protokol üyeleri nevruz ateşinin üzerinden atladı. Etkinlik, örs üzerinde demir dövülmesi ve boyalı yumurtaların tokuşturulmasının ardından yumurta taşıma, çuval ve halat çekme yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin takdiminin ardından sona erdi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri protokolü bayramlaştı TÜRKİYE ZİRVEYE UÇUYOR! Motosikletin arkasında taşınan kesilmiş küçükbaş hayvan görenleri şaşırttı Kayseri'de Filistin'e Destek Konvoyu düzenlendi Vali Yardımcısı Tekeş, seçim gününe kadar Pınarbaşı Belediye Başkanlığına görevlendirildi Kayseri’de bayram yağmurlu geçecek Vali Gökmen Çiçek: “KAYOTED, turizmin Kayseri gündemine oturmasını sağladı” Kayseri OSB Başkanı Yalçın’dan Ramazan Bayramı mesajı CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin’in oğlu Hüseyin Keskin için cenaze töreni düzenlendi Şehit Abdurrahim Yörük son yolculuğuna uğurlandı Kayseri’nin tarihi turizm cenneti: Ağırnas Yeraltı Şehri Kayseri OSB Geleneksel İftar Programı Gerçekleştirildi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: Bayrama hazırız Erciyes Üniversitesi’nde Yapımı Devam Eden Projeler Birer Birer Hayata Geçiriliyor LÖSEV’in karşılıksız ihtiyaç çekleri kanser hastalarına merhem oluyor BOYTRANS SÜRÜCÜ AKADEMİSİ İLK MEZUNLARINI VERDİ! Şehit Çullu düzenlenen törenle memleketine uğurlandı HABERLEŞMEDE REKOR BÜYÜME Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden spor müsabakalarına seçim arası Yerel seçimler için 5 bin 560 kolluk kuvveti görevlendirildi Kayseri’de sağlık çalışanları ‘sessiz yürüyüş’ gerçekleştirdi Eyvan Sohbetleri'nin Konusu "Kayseri'de Ramazan Gelenekleri" Oldu KESOB Başkanı Şeyhi Odakır’dan 31 Mart açıklaması Gazze İftarı’na Kayseri’de Yoğun İlgi Erciyes Üniversitesi İle TÜZDEV Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
×