NASA yarışmasında birinci olan takım Kayseri ve Türkiye’yi temsil edecek

NASA yarışmasında birinci olan takım Kayseri ve Türkiye’yi temsil edecek
NASA Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması (NASA SPACE APPS CHALLENGE), takımların Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) tarafından organize edilen Uluslararası yarışmasına Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi ‘Bold’ takımından katılan öğrenciler Kayseri’den proje birincisi oldu. Okul Müdürü Nazif Cindi, “Öğrencilerimize fırsatlar verildiğinde çok güzel projeler ortaya çıkarıyorlar. Öğrencilerimiz projelerini Amerika’ya gönderdiler orada incelenecek. Ardından online bir yarışma olacak” dedi.

Bu yıl Kayseri’de ilk kez düzenlenen NASA Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışmasına 6 okuldan 7 takım katıldı. NASA uluslararası uzay uygulamaları Yarışmasında Kayseri’den Hidayet Aydoğan sosyal bilimler Lisesi Fethi Ahmet Öner Mentorlüğünde 10-D sınıfı öğrencilerinden Furkan Yalçın ve Ahmet Emin Atasoy tarafından kurulan ‘Bold’ takımının projesi birinci oldu. Proje birincisi olan takım Global olarak Kayseri’yi ve Türkiye’yi temsil edecek. Öğrencilere fırsat verildiğinde çok güzel projeler ortaya çıktığını ifade eden Okul Müdürü Nazif Cindi, “Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Biz Sosyal Bilimler Lisesiyiz. Yarışmaya katılan okullara baktığımızda genelde fen liseleri, diğer proje okulları var. Sosyal bilimler lisesi olmamıza rağmen bu dalda ‘Bold’ isimli takımımız, Kayseri birincisi oldu. Öğrencilerimize fırsatlar verildiğinde çok güzel projeler ortaya çıkarıyorlar. Öğrencilerimiz projelerini Amerika’ya gönderdiler orada incelenecek. Ardından online bir yarışma olacak. Oradaki yarışmanın sonucunda da yurt dışında okulumuzu, ülkemizi temsil edecekler” ifadelerini kullandı.

‘KAYSERİ’DE 6 OKULDAN TAKIMIN KATILDIĞI YARIŞMADA BİRİNCİ OLDU TAKIMIMIZ’

Kayseri’den 6 takımın katıldığı yarışmada kendi öğrencilerinin birinci olduğunu söyleyen proje danışmanı ve Biyoloji Öğretmeni Fethi Ahmet Öner, “NASA Uzay Uygulamaları yarışmasında öğrencilerimizle beraber Kayseri’de ilk defa düzenlenen bu yarışmaya katıldık. Bu yarışmada öğrencilerimiz aydaki depremlerin 3 boyutlu sismik verilerini alarak haritalama tekniği ile projelendirdiler. Projeyi duyduktan sonra bizler öğrencilerimizi bilgilendirerek, gerekli bilgileri açıklayarak projeye katılmaları konusunda teşvik ettim. Öğrencilerimizde kendilerini 3 gün içerisinde hazırlayarak bu projeyi alanında uzman 3 akademisyen jüriye sundu. Proje jüri tarafından değerlendirilip Kayseri’de 6 okuldan takımın katıldığı yarışmada birinci oldu takımımız. Bu bizim için gurur verici. Öğrencilerimi bu anlamda tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

‘ULUSLARARASI ARENADA PROJEMİZLE HEM İLİMİZİ HEM DE ÜLKEMİZİ TEMSİL ETME HAKKI KAZANDIK’

Öğrencilerin sunumlarını 7 dakika içerisinde İngilizce olarak gerçekleştirdiklerini anlatan proje danışmanı Öner, “NASA Uzay Uygulamaları öğrencilerimizin daha çok ilgisini artırmak için 30 konudan oluşan bir meydan okuma konusu belirlemiştir. Bu meydan okuma konusundan biri olan aydaki depremleri sismik haritalandırma tekniği konusunu öğrencilerimiz seçerek projelendirmesini gerçekleştirmiştir. Bu proje Kayseri’de Şehir Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşmiştir. Orada İl Milli Eğitim Müdürümüz Bahameddin Karaköse, Sayın Talas Kaymakamımız Yaşar Dönmez, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Elmalı’da katılım sağlayarak bizleri onurlandırdılar. Yapılan değerlendirmeler sonucunda öğrencilerimiz sunumlarını 7 dakikada gerçekleştirerek sayın jüri önünde birinci oldular. Uluslararası arenada projemizle hem ilimizi hem de ülkemizi temsil etme hakkı kazandık. İnşallah orada da güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

‘JÜRİDEN BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDIK’

Uluslarası yarışmada Amerika, Kanada Avrupa’dan katılavak olan takımlarla yarışacaklarını ifade eden 10’uncu Sınıf Öğrencisi Furkan Yalçın, “İngilizce yazılım alanına ilgi duyuyorum. İlerde en büyük hayalimde en büyük hayalimde iyi bir yazılımcı olmak. Aslında projeye başlarken çok umudumuz yoktu ama proje sürecinde daha da heveslendik. Kazanacağımızı düşündükçe daha da heveslendik. Ardından bu projeyi geliştirdik ve sunumumuzu İngilizce olarak gerçekleştirdik. Jüriden birincilik ödülü aldık. Bundan sonra globelde yarışacağız. Globalde Amerikalılar, Kanadalılar ve Avrupa’dan katılan takımlarla. Onların projeleriyle kendi projelerimizi karşılaştıracağız. Ardından NASA jürileri projeleri değerlendirecek” şeklinde konuştu.

‘KENDİMLE GURUR DUYUYORUM’

Yarışmada birinci oldukları için gurur duyduklarını söyleyen 10’uncu Sınıf Öğrencisi Ahmet Emin Atasoy, “Projeyi mentorumuz ve aynı zamanda Biyoloji öğretmenimiz olan Fethi Ahmet hocamız söyledi. Arkadaşım Furkan ile beraber katıldık ve kazandık. Çok zorluk yaşamadık 2 gün sıkı çalıştık. Kendimle gurur duyuyorum” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
Bakan İbrahim Yumaklı: 4,4 milyar lira tutarında su ve sulama projelerini Kayseri’ye kazandıracağız Vali Gökmen Çiçek: “Kooperatiflerimizin yıllık cirosu 40 milyon liraya ulaştı” Kastamonulu Bakan Yumaklı’dan Kayseri pastırması yorumu Bakan Özhaseki, iş insanları ile bir araya geldi ASKON VE KIZILAY İŞ BİRLİĞİYLE KAN BAĞIŞI ORGANİZASYONU Erciyes, ‘Artık Çekilmez Oldun Yarışması’nın 9’uncusuna Ev Sahipliği Yaptı Başkan Süleyman Varol, güven tazeledi Vekil Akar’ın dayısı Maraşlıoğlu son yolculuğuna uğurlandı Vali Gökmen Çiçek, “Kadınlar olmazsa hiçbir projede başarılı olma şansımız yok” DEMİRYOLLARINDA ‘YERLİ VE MİLLİ' SİNYALİZASYON Artık Çekilmez Oldun Yarışması, 9'uncu Kez Erciyes'te Start Alıyor Yeşilay Uyuşturucu ile Mücadele Rehabilitasyon Merkezi bu yaz hizmete açılıyor Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen: “Kayseri 6 Şubat depremleri sonrası 7,37 santimetre batıya kaydı” Mehmet Büyükince Kur’an Kursu açıldı Pala: “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir” Başkan adayı depremzedeler için tek başına yürüyüş başlattı TOKİ mağdurları, konutların verilmesi ve ödeme şartlarının iade edilmesi adına toplandı KalDer Kayseri’ye İlk Kadın Başkan TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON’UN MERKEZİ OLACAK Bakan Göktaş: “Üniversiteye başlayan öğrencilerde kız öğrenci oranı yüzde 50’yi aştı” HAVA YOLU YOLCU TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ Doğutürk, “Doğu Türkistan'da Yaşananlar Dünya Gündemine Gelmeli” “Kaybedecek tek bir günümüz yok” Asrın felaketinin yıldönümünde anma programı gerçekleşti Kayseri nüfusu 1 milyon 445 bin 683 kişi oldu
×