MHP’li Özdemir’den bir günde 8 soru önergesi

MHP’li Özdemir’den bir günde 8 soru önergesi
Kayseri’de ilçelerin yaşadığı sorunları ve var olan eksikliklerin giderilmesi için yapılan çalışmaların son durumunu meclis gündemine taşıyan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, bir günde 5 Bakanlığa 8 adet yazılı soru önergesi vererek yeni bir rekora daha imza attı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, şehrin sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor. Sağlık, ulaşım, işsizlik, tarım gibi konuları ele alan Özdemir, bir günde 5 Bakanlığa 8 yazılı soru önergesi vererek yeni bir rekora imza attı.  MHP’li Özdemir, 10 Haziran 2024 tarihli 8 soru önergesini Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdi.

Özdemir’in şehrin sorunlarına yönelik ilgili Bakanlıklara verdiği yazılı soru önergeleri şöyle;

Sağlık Bakanlığı'na;

Kayseri ili Pınarbaşı ilçesinde 2023 yılı nüfus verilerine göre 24 bin 172 vatandaşımız yaşamaktadır. İlçe, coğrafi konum itibarıyla Kayseri-Sivas-Malatya-Kahramanmaraş illerimizin kesişim ve kavşak noktası konumundadır. Bu haliyle Pınarbaşı'nın sahip olduğu trafik yükü ve dışarıdan ağırladığı nüfus da fazladır. Ayrıca yaz aylarında ilçenin nüfusu daha da artmakta, tahmini olarak iki katına çıkmaktadır. Nüfusun ağırlıklı kısmı ise yaşlı ve hatta bakıma muhtaç kimselerden oluşmaktadır. Mevcut durumda Pınarbaşı ilçemizde Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan Pınarbaşı Devlet Hastanesi hizmet vermektedir. 25 yataklı hastanede, 4 adet diş ünitesi, 1 adet ameliyat masası, 6+1 homodiyaliz ünitesi, 4 yataklı 1. Seviye yoğun bakım ünitesi, 4 yataklı palyatif bakım merkezi ve fizik tedavi ünitesi bulunmaktadır. Hastane bu haliyle tam kapasiteyle hizmet vermektedir. İlçede görevli doktorlardan bazılarının ise Pınarbaşı'nda ikamet etmek yerine Kayseri il merkezinde kaldıkları iddia edilmektedir. İlçenin nüfus yükünün fazlalığı, tedaviye muhtaç kesimlerin çokluğu ve trafik kazaları gibi diğer sebeplerle Pınarbaşı Devlet Hastanesi'nin yeterli ve verimli hizmet veremediğinden Pınarbaşılı hemşerilerimiz yakınmaktadır. Tedavi için çoğu hemşerimiz Bünyan yahut Kayseri'ye yönlendirilmekte ancak erişim imkânı bulunmayan vatandaşlarımız da böylesi durumlarda çok ciddi sıkıntılar ve mağduriyetler yaşamaktadır. Bu kapsamda;

 

1.Pınarbaşı Devlet Hastanesi'nin fiziki, kadro, cihaz ve alt yapı yetersizliği sebebiyle daha geniş servisler, tıbbi kadro ve cihazlarım olduğu şartlarla ilçeye yeni bir hastanenin yapılması bakanlığınızca planlanmakta mıdır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na;

Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi'nin yapım süreci devam etmektedir. Bu kapsamda;

1. İlgili projenin yapımıyla alakalı etüt proje çalışmaları hangi aşamadadır?

2. Projede fiziki ilerleme başlanmış mıdır? Başlandıysa projenin yüzde kaçı tamamlanmıştır?

3. Yatırımın sürmesi için bakanlığınızca 2024 yılında ayrılan ödenek miktarı ve şuana kadar harcanan toplam tutar ne kadardır?

4. Bahse konu olan yüksek hızlı tren projesinin ne zaman tamamlanması öngörülmektedir

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na;

1. 2024 yılı Mayıs ayı itibarıyla Kayseri il genelindeki istihdam sayısı ve oranı kaçtır?

2. 2024 yılı Mayıs ayı itibarıyla Kayseri'nin ilçelerine göre genç işsizlik oranı dağılımı nasıldır?

2024 yılı Mayıs ayı itibarıyla Kayseri'nin ilçelerine göre kadın istihdam oranı dağılımı nasıldır?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na;

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler ve artçıları Kayseri'de de yoğun olarak hissedilmiş, ilimizde bulunan bazı ilçelerdeki yapılarda hasarlar meydana gelmiştir. Takip eden süreç içerisinde bakanlığınızca ağır hasarlı yapıların yıkımı ve yenilenmesiyle alakalı çok sayıda proje geliştirilmiştir. Bu kapsamda;

1. Sarız ilçesinde toplam kaç ağır hasarlı yapı ortaya çıkmıştır?

2. Sarız ilçesindeki ağır hasarlı yapıların yüzde kaçı yıkılmıştır?

3. Sarız ilçesinde yıkılması planlanan yapıların yerine yenilerinin yapımı için bakanlığınıza gerçekleştirilen müracaat sayısı kaçtır?

4.Sarız ilçesindeki ağır hasarlı yapıların yerlerine yenilerinin yapımının tamamlanması için öngörülen süre ne kadardır?

Tarım ve Orman Bakanlığı’na;

Ülkemizde hububatla ilgili hasat döneminin gelmesiyle birlikte Toprak Mahsulleri Ofisi'nce ürünlerin alım süreci de yakında başlayacaktır. Bu kapsamda;

1. Kayseri'de Toprak Mahsulleri Ofisi'ne ait toplam kaç alım noktası vardır?

2. Bu sezon Toprak Mahsulleri Ofisi, Kayseri'den hangi ürün gruplarında, ne kadarlık hububat alımı yapmayı planlamaktadır?

3.Geçen yıl randevu alımlarında çiftçilerimizin yaşadıkları zorlukların, bu yıl tekrarlanmaması için hangi tedbirler alınmıştır?

Tarım ve Orman Bakanlığı’na;

1. Kayseri'deki ilinde aktif durumda olan balık üretim çiftliklerinin sayısı kaçtır?

2. Bu çiftlikler Kayseri'nin hangi ilçelerinde bulunmaktadır?

3. Kayseri ilinde bulunan balık üretim çiftliklerinde yapılan üretimin ekonomik büyüklüğü ne kadardır?

4. Aynı çiftliklerde toplam kaç kişiye istihdam sağlanmaktadır?

Kayseri'de su ürünleri üretimi için verilen destek ve teşviklerin kapsamı nedir? Konuyla ilgili bakanlığınızın Kayseri'ye özel bir çalışması var mıdır?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na;

1. 2024 yılı Mayıs ayı itibarıyla Kayseri'de aktif durumda olan konut deprem sigortası sayısı kaçtır?

2. Aynı dönemde aktif durumdaki konut deprem sigorta sayısı, toplam konut sayısının yüzde kaçıdır?

3. Aktif durumda olan konut deprem sigortası ve zorunlu deprem sigortasının toplam ekonomik değeri ne kadardır?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na;

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler ve artçıları Kayseri'de de yoğun olarak hissedilmiş, ilimizde bulunan bazı ilçelerdeki yapılarda hasarlar meydana gelmiştir. Takip eden süreç içerisinde bakanlığınızca ağır hasarlı yapıların yıkımı ve yenilenmesiyle alakalı çok sayıda proje geliştirilmiştir. Bu kapsamda;

1. Pınarbaşı ilçesinde toplam kaç ağır hasarlı yapı ortaya çıkmıştır?

2. Pınarbaşı ilçesindeki ağır hasarlı yapıların yüzde kaçı yıkılmıştır?

3. Pınarbaşı ilçesinde yıkılması planlanan yapıların yerine yenilerinin yapımı için bakanlığınıza gerçekleştirilen müracaat sayısı kaçtır?

4. Pınarbaşı ilçesindeki ağır hasarlı yapıların yerlerine yenilerinin yapımının tamamlanması için öngörülen süre ne kadardır?

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, TBMM’de Kayseri’nin sorunlarına yönelik en çok yazılı soru önergesi veren isim olup, 44 adet yazılı soru önergesi ile rekor kırmıştı.

PAYLAŞ
GÖNDER
Genç: “Birikimlerini yapı kooperatiflerine emanet edenler adaletsizlikle karşı karşıya kaldı” Kılıçdaroğlu Kayseri’ye geliyor... Yücel, “Sığınmacıların gitme ve gönderilme yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir” Cıngı’dan Gökmen Çiçek ve Atanur Aydın vurgusu Milletvekili Cıngı, Mecliste Kayseri'deki çıkan olaylara ilişkin iddialara yanıt verdi İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Kayseri'ye geliyor CHP Milletvekili Genç, Özgür Özel’e Kayseri’deki olaylarla alakalı rapor sundu Özdemir: “UEFA, Türkiye’ye karşı açıktan düşmanlık besleyen unsurlardan kendini temizlemelidir” Bakan Özhaseki, görevden affını istedi Genç; "Toplumsal huzuru gözeten bir göç politikası geliştirmesi gerekiyor" Milletvekili Arıkan, “Provakoslara karşı çok dikkatli olalım” Zafer Partisi Lideri Özdağ'dan evlerinize dönün çağrısı Dervişoğlu: “Bu tabloyu yaşamamak için defalarca iktidarı uyardık” İYİ Partili Yücel: Acilen görevinizden istifa edin AK Parti Yerel yönetimler İstişare ve Değerlendirme toplantısının ilk oturumu gerçekleşti Genç; “12 Eylülün kalıntıları hala Kayseri'de mevcuttur” MHP ve CHP’nin arasındaki buzları eriten düğün Milletvekili Ersoy: “Azmettirici olduğumu iddia edenlere hukuki süreç başlatıyorum” CHP Genel Başkanı Özel, “Bu yaptıkları ne yiğitliktir ne de mertliktir” MHP’li Özdemir’den bir günde 8 soru önergesi Haziran ayının en sevilen bakanı Özhaseki Bekir Ulu, Türkiye İttifakı Partisi Talas İlçe Başkanı Olarak Atandı Pınarbaşı’nda 35 yıl sonra yeniden CHP kazandı Genç, “Islak imzalı tutanaklarımıza göre 289 oy farkla seçimi kazandık” Akar: “Büyük ve güçlü Türkiye olmak için çalışmalarımız devam ediyor”
×