Reklamı Kapat

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy: Ülkedeki problemleri biliyoruz

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy: Ülkedeki problemleri biliyoruz
MHP Kayseri İl Teşkilatı tarafından düzenlenen 'Adım Adım 2023, İl İl Anadolu' programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programda konuşan MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy; ülkedeki problemleri bildiklerini ve bu problemleri de çözecek olanın Cumhur İttifakı olduğunu ifade etti.

Ersoy ; "Bugün lokantacıların problemi var mı diye sorsak biliyoruz ki problemler var. Esnafın durumu nasıl desek, bir takım problemler var denilecek. Ekonomik olarak problemleri biliyoruz. Bu problemleri çözecek olan iktidar, mevcut iktidar yani Cumhur İttifakıdır. Bunu da biliyoruz. Ancak çeşitli algılarla sanki Türkiye başka bir yere doğru gidiyor, sanki Türkiye'de her şey o kadar kötü yönetiliyor ki 'biran önce erken seçim yapılmalı' diye çığırtkanlık yapan grup var. Tamam bunlara tepki gösteriyorsunuz, sandık istiyorsunuz. Defalarca sandık geldi, milletimiz oy verdi. Ancak milletimizin kabul ettiği cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine de bazıları diyor ki 'bu sistem çok ucube sistem, tutmadı' gibi şeyler söyleyerek algı yapmaya çalışıyorlar. Bu sistem tuttu. Bunların sıkıntısı şu; bugün Türkiye'de terörle mücadele inanılmaz etkin bir şekilde yapılıyor. Bugün yurt içinde neredeyse terörist sayısı sıfır noktasına geldi. Bunun dışında Afrin'deki askerlerimize 'işgalci' diyenler, müzakerelerde 'kürdistan', diyerek üzerine basa basa konuşmalarında söyleyenler başka bir hedefe doğru gidiyor. Bunların derdi, Cumhur İttifakı'nın kazanımlarının üzerini örterek başka hedeflere doğru gitmek. Biz problemlerimizi ailece oturur konuşuruz, hiçbirimizin birbirinden farkı yok. Ancak; bizi ayrıştırmaya çalışıyorlar, bölücü bir dil kullanmaya çalışıyorlar. Bunlara da müsaade etmememiz gerekiyor. Evet; Türkiye'de belli başlı sosyal, ekonomik, siyasi problemler olabilir. Biz bu problemleri hep beraber aşabiliriz. Bu bölücülere fırsat vermemeliyiz. Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi yan yana oturuyor, karşı tarafta da İYİ Parti, CHP ve HDP oturuyor. Orada HDP'lilerden bir tanesi konuşmasında 'kürdistan' diyor, 'kürt dilleri' diyor, Afrin'deki askerlerimize 'işgalci' diyor; bir tanesi de kafasını çevirip 'sen ne diyorsun?' diyemiyor. Bunlardan bir şey olmaz. Özellikle düne kadar bizim yanımızda olup da eğer Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Gazi Meclis'in çatısı altında bir milletvekili 'kürdistan' diyor da, askerimize 'işgalci' diyor da ona tepki göstermiyorsanız sizin de onlardan bir farkınız yoktur. Kimse algılara kapılmasın, problemleri sabahlara kadar oturalım konuşalım. Çözüm üretelim, ne yapılması gerekiyorsa yapalım" dedi.

 


Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yibur ise kalifiye eleman bulmakta zorluk çektiklerini dile getirerek; "22 milyon metrekare üzerine olan Kayseri Organize Sanayi Bölgemiz, kendi içerisinde de altyapı ve üstyapı hizmetlerini ciddi anlamda tamamlanmış olsa da üretimin en önemli noktasına taşımak adına bazı sorunlar ile de karşılaşmıyor değiliz. Bizim açımızdan bunların en önemli problemlerinden birisi de tabi ki kalifiyeli eleman sorunu. Günümüzde her ne kadar son zamanlarda meslek liselerinin yoğun bir şekilde eleman yetiştirme çabası olsa da şu anda yeterlilikleri problemli hale geliyor. Bizim sanayiciler ile yaptığımız görüşmeler neticesinde meslek lisesi ile alakalı öğrencilerin mezun olduktan sonra sanayi alanına gelmediklerini görüyoruz. 'Bunu nasıl açabiliriz' diye sorduğumuz zaman sanayicilerimizden yoğunluk olarak meslek lisesi mezunları için özel bir maaş statüsü ve bunun yanı sırada üniversitelere geçişlerde de belirli kriterler konulması kanaati baskın hale geldi. Bunun yanında en büyük sorunlarımızdan bir tanesi hammaddelerin sürekli olarak artış halinde olması ve bunun artışının gerekçesinin pazar içerisinde, piyasada denetlenmesinin yetersiz olması bizim üzerimizdeki özellikle satış kanadında, fiyat vermede çok büyük güçlükleri beraberinde getiriyor" dedi.

 


Bağlamış: "Hayvancılık sektöründe küçülme söz konusu"

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış konuşmasında hayvancılık sektöründe küçülme söz konusu olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak; "2020 yılının Mart ayındaki tarım ve hayvancılık üretim maliyetleri, 2021 yılının Kasım ayında hemen hemen yüzde 150 oranında bir artışla karşı karşıya gelmiş durumda. Ama malum üreticilerimiz geçen yılla üretmiş olduğu üretim maliyetlerinin bu yıl satış yaptığı rakamlar ile kıyasladığı zaman tarım ve hayvancılıktaki girdi maliyetlerinde olağanüstü bir sıkıntı olduğunu görüyoruz. Biz aslında tarım ve hayvancılık üreticileri olarak girdi maliyetlerindeki yükselişin, satış yapılarak vatandaşa yansımasını değil, özellikle Tarım Bakanlığımızdan girdi maliyetlerindeki artışa hızlı bir şekilde çözüm getirilmesi noktasında desteklerine ihtiyacımız var. Biz tarım ve hayvancılık camiası olarak hem şehrimiz hem de ülkemiz adına 3 yıldır pandemi sürecini de göz önünde bulundurarak gayretli bir şekilde üretmeye devam ediyoruz. Ama bizim üretecek dermanımız kalmadı. Özellikle hayvancılık sektöründe 3 yıldır önemli bir küçülme söz konusu oldu. Tarım Bakanlığımızın hayvancı ve tarımsal giderde maliyet indirimine gidilmesi noktasında bizlere destek vermesi gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu.

 


Güneş: "Üretimimizi engelleyen şartlar var ama üretmeye devam edeceğiz"

Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdülkadir Güneş; de çiftçinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek; "Pandemi döneminde herkes evinde yattı. Devletimiz sokağa çıkma yasağı ilan etti ama biz sokağa çıkma yasağından muaf tutulduk. İnsanlara 'evde kal' demesi tabi ki kolay, herkes devletin kanununa uyar. Bu insanların, evde kalan insanların ihtiyaçlarını çiftçiler karşıladı, üreticilerimiz karşıladı. Biz de tabi ki bundan şeref duyarız. Biz gecemizi gündüzümüze kattık ürettik. Üretmeye de devam edeceğiz. Euro’nun, doların, altının artması tabi ki üretimimizi engelleyen şartlar ama biz üretmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de görüşlerini bildirdiği toplantıya MHP Milletvekilleri Nevin Taşlıçay, Sefer Aycan, Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ruhi Ersoy, MYK üyeleri Emrullah Türe ve Uğur Öztürk, MDK Üyesi Emin Alper Öztürk de katıldı.

PAYLAŞ
GÖNDER
Süleyman Soylu Mutlu Haberi Baki Ersoy'un Telefonundan Verdi İYİ Partili Yücel: Biz şehre turist getirin dedik, mülteci getirdiler MHP’den Develi çıkarması Fatih Erbakan: Gençlerde kalp krizinden ölümlerdeki artışın sebebi mRNA aşıları mı? İYİ PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA Başkan Büyükkılıç, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı''na Katıldı... AK Parti Kayseri Teşkilatı “Kuruluşumuzdan Günümüze Teşkilat Buluşması” Programı Düzenlendi Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’ye hizmet davamızdan geri adım atmayacağız, nice yıllara AK Parti Fatih Erbakan: ‘Sata sata elde avuçta kalmadı, şimdi sıra geldi TCDD’ye…’ Çopuroğlu’ndan 21. Yıl Mesajı... İYİ Partili Kazım Yücel'den Büyükşehir Belediyesine Yanıt Büyükkılıç, CHP vekili Arık için sert konuştu Kazım Yücel'den Tramvay Hattı Tepkisi: Kayseri'nin Parası Heba Ediliyor AK Parti Kayseri teşkilatından Devlet Bahçeli jesti CHP’li Arık: “Cumhur ittifakının videoları düzmece” İYİ Partili Yücel, Büyükşehir ek bütçesini eleştiri yağmuruna tuttu VAN, ÖZHASEKİ’Yİ BAĞRINA BASTI CHP’li Arık: “Koltuk ittifakını telaş sardı” MHP'DE 18 EYLÜL HAZIRLIKLARI BAŞLADI Bakan Çavuşoğlu Kayseri'ye gelecek YRP Develi İlçe Başkanı görevden alındı Özhaseki'den İmamoğlu'na sert gönderme Dursun Ataş: Kayseri’de çiftçi kan ağlıyor DEVA’dan Özvatan’a atama Devlet Bahçeli Kayseri’ye geliyor
×