Reklamı Kapat

LGS tercih başvuruları 4 Temmuz’da başlayacak

LGS tercih başvuruları 4 Temmuz’da başlayacak
LGS kapsamında 5 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları açıklandı LGS kapsamındaki merkezi sınava katılan 193 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı, öğrencilerin yaklaşık yüzde 10'u, 400-500 puan aralığında yer aldı.

Sonuçlara "meb.gov.tr" adresinden ulaşabilirsiniz.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın duyurduğuna göre, LGS tercih başvuruları 4 Temmuz Pazartesi başlayacak.
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 5 Haziran'da uygulanan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçları "www.meb.gov.tr" adresinden açıklandı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, merkezi sınav başvurusunun 8'inci sınıf öğrencileri için otomatik yapıldığı sınava 1 milyon 31 bin 799 öğrenci girdi ve katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti.
LGS kapsamındaki merkezi sınav sonuçları ile birlikte "Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu" yayımlandı. Raporda öğrencilerin merkezi sınavdaki sonuçları ayrıntılı olarak incelendi, sınavdaki alt testlere ait dağılımlar değerlendirildi ve testin psikometrik özellikleri hakkında detaylı sonuçlara yer verildi.
Sınava 48 farklı ilden katılan 193 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda 400-500 puan arasında puan alan öğrenci oranı geçen seneye göre artış gösterdi. Öğrencilerin yüzde 9,93'ü 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 56,04) ise 200-299 oldu.
Raporda, öğrencilerin cinsiyetleri ile sınav performansları arasındaki ilişki hakkında sonuçlar da incelendi. Elde edilen bulgular, önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi.
Matematik ve fen bilimlerinde başarı arttı
Yüz yüze eğitime kesintisiz devam edildiği eğitim öğretim yılının ardından gerçekleştirilen sınavda matematik ve fen bilimleri alt testlerinde doğru cevap sayısı ortalamalarının 2021 yılına göre kısmen artış gösterdiği görüldü.

PAYLAŞ
GÖNDER
Büyükşehir’in Uzaktan Eğitim Merkezi kurs kayıtları başladı Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kütüphanesine 3 bin kitap Veliler, öğretmenlerin sürekli değişmesinden şikayetçi Rektör Prof. Dr. Altun, ERASMUS Öğrencileri ile Bir Araya Geldi Rektör Altun , “Öğrencilere ailelerin bize emaneti olarak bakıyoruz” Okullarda ilk zil ders zili çaldı ERÜ’de TÜBİTAK 1001 Projeleri Bilgi Günü Düzenlendi Rektör Karamustafa, “2023-2024 eğitim öğretim dönemi 2 Ekim’de başlayacak” Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı: “Öğrencimizi dışarıda bırakma niyetinde değiliz” Üniversitelerin Güvenliğine Yönelik Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi Okullarda yeni dönem; Öğretmenlerde derse telefonla giremeyecek Karaköse, “Şu an 26 bin 300 öğrenci ile eğitim öğretime başladık” Büyükşehir ve Valilik işbirliği ile kadınlara ücretsiz e-ticaret eğitim programı başladı İDEAL PANEL - İDEAL GELECEK ERÜ Diş Hekimliği Fakültesi Yeni Mezunlarını Verdi ERÜ İlahiyat Fakültesi 55. Dönem Mezunlarını Verdi ERÜ ile Kazakistan Atyrau Kh. Dostuhamedov Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı Kırtasiye desteği için başvurular başladı Felahiye’de 17’nci Sıtmapınar Şenliği başladı Öğrencilere kırtasiye yardımı bu yıl da devam edecek ERÜ Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri MYO Yeni Mezunlarını Verdi ERÜ Edebiyat Fakültesinde Mezuniyet Coşkusu Yaşandı ERÜ Hukuk Fakültesi 16. Dönem Mezunlarını Verdi Abdullah Gül Üniversitesi Tanıtım ve Tercih Günleri ERÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Yeni Mezunlarını Verdi...
×