Kültepe kazılarında 4200 yıllık zeytin çekirdeği bulundu

Kültepe kazılarında 4200 yıllık zeytin çekirdeği bulundu
Kültepe-Kaniş-Karum Ören Yeri’nde devam eden kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan bulgular tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Kazı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; sürdürülen çalışmalar sonucunda ilk defa zeytin çekirdeklerinin bulunduğunu, hasır, heybe ve kilim gibi eşya kalıntılarına da rastlandığını söylerken bulunan zeytin çekirdeklerinin 4200 yıllık olduğuna dikkat çekti.

Kayseri’de bulunan Kültepe-Kaniş-Karum Ören Yeri’nde Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu başkanlığındaki kazı çalışmaları devam ediyor. Yapılan kazılarda çıkan bulgular ise tarihe ışık tutuyor. Bu kapsamda Kültepe’de yapılan çalışmalarda 4200 yıllık zeytin çekirdeğine rastlandı.

Zeytin çekirdeklerinin yanı sıra kilim, hasır ve heybe gibi eşyalara dair kalıntılar da bulunduğunu belirten Fikri Kulakoğlu, bölgede tarım ve toplayıcılığın yaygın olduğunu belirtti. Yapılan çalışmalar doğrultusunda Anadolu coğrafyasının farklı kültürel ve iklimsel değişimleri de ortaya çıkmaya devam ediyor. Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; daha öncelerinde bölgede 4100 yıl öncesine dayanan buğday kalıntılarına rastlandığını belirtirken bölgede zeytin çekirdeklerine ilk defa rastlandığına dikkat çekti. Bulgular sonucunda, Kültepe bölgesi içerisinde tarımın önemli bir geçim ve yaşam kaynağı olduğu ihtimalini daha da artırıyor.

PAYLAŞ
GÖNDER
Varol’dan 5 Aralık Mühendisler Günü Mesajı KAYÜ ile ORAN Kalkınma Ajansı Arasında Destek Sözleşmesi İmzalandı Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi meclis toplantısı Kayseri’de gerçekleşti Vali Gökmen Çiçek: “Kayseri’de düzensiz göç ile mücadelemiz artarak devam ediyor” Başkan Şahin’den GSM Operatörlerine Çağrı Himmetdede ve Kalkancık Mahallerinde yarın planlı su kesintisi yaşanacak TÜRKİYE REKOR OYLA IMO’DA… Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç, Melik Mehmet Gazi'yi Kabri Başında Dualarla Andı KGC 2022’nin En İyilerini Ödüllendirdi NNYÜ’de Türk Havacılık Tarihi Anlatıldı ‘TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ’ YENİ SEZON SEFERLERİNE 11 ARALIKTA BAŞLAYACAK Kayseri OSB Yönetimi, Mustafa Elitaş, İsmail Özdemir ve Kayseri Milletvekillerini Ankara’da Ziyaret NASA yarışmasında birinci olan takım Kayseri ve Türkiye’yi temsil edecek "İsrail şımarıklığını Müslümanların sessizliğinden alıyor" Talas’ta Üretildi, Elbistan’da Dağıtıldı Kayseri OSB Yönetimi, Bakan Özhaseki’yi Ziyaret Etti Yeşilay’dan anne ve babalara mektup ‘Ağaç Dik, Doğayı Koru’ temalı ağaç dikim etkinliği yapıldı FİLİSTİN’DEKİ KATLİAMIN KARŞISINDAYIZ Gazze'ye yardım götüren uçak bu sabah Kayseri'den havalandı KAYSO eski başkanı Demirel son yolculuğuna uğurlandı Avrupa Konseyi Kayseri'de Toplanacak AK Parti Genel Başkan Vekili Elitaş: “Kayseri Şeker, göğsümüzü kabartıyor” Milletvekili Hulusi Akar: “Hak, er geç batılı yenecektir” Vali Gökmen Çiçek: “Ağırnas, önümüzdeki bahar bambaşka olacak”
×