Kültepe Kaniş Karum’da kazılar yeniden başladı

Kültepe Kaniş Karum’da kazılar yeniden başladı
Kayseri’nin önemli kazı alanlarından Kültepe Kaniş Karum’da yeni dönem kazı çalışmaları Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu öncülüğünde yeniden başladı.

Kocasinan ilçesinde yer alan Kültepe Kaniş Karum bölgesi hem antik kent özelliği hem de ören yeri olmasıyla kültürel miras özelliği taşıyor. Kültepe, 2014 yılından bu yana Türkiye’deki Dünya Mirası Alanları Geçici listesinde yerini aldı. Kazılarda bulunan tabletler Kayseri’nin ticari önemini ve geçmişini aydınlatan birer tarihi vesika niteliği taşıyor. Kültepe Kaniş Karum bölgesindeki tarihe ev sahipliği yapan harabe saray ve yapılar da önem arz ediyor. 2022 yaz sezonuna kazı çalışmaları Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu öncülüğünde yeniden başladı. Yaklaşık 20 gündür devam eden çalışmalara, yabancı uyruklu arkeoloji uzmanları da destek veriyor.

Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Kulakoğlu, “Bu seneki kazılarımız hem tepede hem Karum dediğimiz aşağı şehirde sürdürülecek. Çalışmalarımızın elbette belli hedefleri var, durup dururken kazmıyoruz. Bir sorunumuz var ve o sorunlarımızı çözmek için kazılarımız yapılıyor. O sorunlarımızdan bir tanesi bizim 2010 tarihinden beri çalışmakta olduğumuz anıtsal bir yapı var” diye konuştu.

İlk anıtsal yapının Asurlu tüccarlar bölgeye gelmeden önceki döneme tekabül eden yapı olduğunu belirten Kulakoğlu, “İkincisi geçen yıl bir yapı içerisinde aslan kemikleri bulmuştuk. Bu sene de yine o yapı içinde çalışmaya devam ediyoruz. Halen de bu yapılan çalışmalarda yeni kaplar, hayvan kemikleri çıkıyor. Diğer taraftan da aslında Karum’da yani o tüccarlar mahallesinde de çalışmak istiyoruz ama zaman ve bütçe yeter mi artık bunlar zamanla çözülecek konular” ifadelerini kullandı.

Kulakoğlu, Kültepe Kaniş Karum’da bulunan çalışmalardan elde edilmiş eserlerin büyük bir titizlikle toparlandığını ve her birinin ayrı öneme sahip olduğunu vurguladı.

PAYLAŞ
GÖNDER
Varol’dan 5 Aralık Mühendisler Günü Mesajı KAYÜ ile ORAN Kalkınma Ajansı Arasında Destek Sözleşmesi İmzalandı Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi meclis toplantısı Kayseri’de gerçekleşti Vali Gökmen Çiçek: “Kayseri’de düzensiz göç ile mücadelemiz artarak devam ediyor” Başkan Şahin’den GSM Operatörlerine Çağrı Himmetdede ve Kalkancık Mahallerinde yarın planlı su kesintisi yaşanacak TÜRKİYE REKOR OYLA IMO’DA… Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç, Melik Mehmet Gazi'yi Kabri Başında Dualarla Andı KGC 2022’nin En İyilerini Ödüllendirdi NNYÜ’de Türk Havacılık Tarihi Anlatıldı ‘TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ’ YENİ SEZON SEFERLERİNE 11 ARALIKTA BAŞLAYACAK Kayseri OSB Yönetimi, Mustafa Elitaş, İsmail Özdemir ve Kayseri Milletvekillerini Ankara’da Ziyaret NASA yarışmasında birinci olan takım Kayseri ve Türkiye’yi temsil edecek "İsrail şımarıklığını Müslümanların sessizliğinden alıyor" Talas’ta Üretildi, Elbistan’da Dağıtıldı Kayseri OSB Yönetimi, Bakan Özhaseki’yi Ziyaret Etti Yeşilay’dan anne ve babalara mektup ‘Ağaç Dik, Doğayı Koru’ temalı ağaç dikim etkinliği yapıldı FİLİSTİN’DEKİ KATLİAMIN KARŞISINDAYIZ Gazze'ye yardım götüren uçak bu sabah Kayseri'den havalandı KAYSO eski başkanı Demirel son yolculuğuna uğurlandı Avrupa Konseyi Kayseri'de Toplanacak AK Parti Genel Başkan Vekili Elitaş: “Kayseri Şeker, göğsümüzü kabartıyor” Milletvekili Hulusi Akar: “Hak, er geç batılı yenecektir” Vali Gökmen Çiçek: “Ağırnas, önümüzdeki bahar bambaşka olacak”
×