KTB Başkanı Recep Bağlamış: “Et ve Süt Kurumu karkas et alım fiyatlarını revize etti”

KTB Başkanı Recep Bağlamış: “Et ve Süt Kurumu karkas et alım fiyatlarını revize etti”
Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından karkas et alım fiyatlarının yukarı yönlü revize edildiğini açıkladı.

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) kuzu etinde uygulamış olduğu yüzde 25’lik indirim hakkında değerlendirmelerde bulunan KTB Başkanı Recep Bağlamış, uygulamanın tüketiciyi koruma açısından doğru olduğunu ancak üreticilerin de mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Bağlamış’ın bu çağrısı Et Süt Kurumu tarafından karşılık buldu. ESK, karkas et alım fiyatlarını yukarı yönlü revize etti.

ESK tarafından yapılan duyuru ise şu şekilde: “Karkas alım fiyatı 88 TL/kg’dan 90 TL/kg’a çıkmıştır. İç tüketimin artırılması amacıyla da perakende satış mağazalarımızda yüzde 25 indirime gidilmiştir. Kuzu karkas ihracatında ise alım fiyatı en az 92 TL/kg olarak belirlenmiştir. Alınan bu tedbirlerle beraber kuzu karkas fiyatları, piyasada 85 TL/kg‘dan ortalama 90-95 TL/kg’a yükselmiştir."

ESK, 8 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere toklu alım fiyatlarını da 82 TL/kg’dan, primlerle 90 TL/kg’a çıkardığını duyurdu.

Açıklamada, ESK’nın indirim kampanyasıyla üretici fiyatlarına yönelik herhangi bir müdahalesi bulunmadığının altı çizilirken, kuzu kesimi yaptırmak isteyen üreticilerin kombina müdürlükleriyle irtibata geçmeleri gerektiği hatırlatıldı.
KTB Başkanı Recep Bağlamış, yapmış oldukları çağrıya duyarsız kalmayan Et Süt Kurumu’na üreticiler adına teşekkür etti.

PAYLAŞ
GÖNDER
×