Reklamı Kapat

“Koronavirüs bahanesiyle işten çıkarmalar yasaklansın"

“Koronavirüs bahanesiyle işten çıkarmalar yasaklansın
HAK-İŞ Kayseri İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, “Koronavirüs salgını bahanesiyle işçilerin işten çıkarılmalarının yasaklanmasını istiyoruz” dedi.

Çelik, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Dünyanın dört bir yanında hızla yayılan ve ölümlere neden olan Koronavirüs Salgını (KOVİD-19) maalesef ülkemizi de etkisi altına almıştır. Hastalığın bulaşma riski göz önünde bulundurularak çalışma hayatı başta olmak üzere pek çok alanda devlet kurumlarımız tarafından gerekli düzenlemeler hızla hayata geçirilmektedir. Bu kapsamda salgının yayılmasını azaltmak amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarının, işyerlerinin kapatılmadan hizmetlerin aksatılmayacak biçimde uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma yöntemleri ile devam ettirilmesini son derece önemli buluyoruz.
İşsizliğin ülkemiz için gün geçtikçe daha önemli bir sorun haline geldiğini görmekteyiz. Koronavirüs salgını bahanesiyle işçilerin işten çıkarılmalarının yasaklanmasını istiyoruz.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüsle mücadele çerçevesinde çalışma hayatına ilişkin alınan önlemleri önemsiyoruz. Çalışma hayatının karşılaştığı zorlukların çözümü için alınan önlem paketleri tek tek hayata geçirilmektedir. Bu kapsamda, Kısa Çalışma Ödeneğinin devreye alınması, ödenekten faydalanma süreçlerinin kolaylaştırılması ve hızlandırılması ve bu bağlamda İşsizlik Sigortası Fonunun daha etkin ve yaygın kullanımına yönelik yararlanma kriterlerinin sosyal tarafların katılım ve katkısıyla kolaylaştırılmasının çalışma hayatının devamlılığı açısından hayati önemi bulunmaktadır.
Bu süreçte önceliğimiz insan sağlığını korumak başta olmak üzere, işçiyi ve istihdamı korumak, ekonomiyi korumak olmalıdır. Emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerin işsiz kalması, maaşlarının ödenememesi, ücretsiz izne çıkarılması gibi konuları kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Bu sebeple, Kovid-19 ile mücadele sürecini hükümet-işçi-işveren birlikte, “Kazasız atlatabilmek” ve “Kurulu düzeni bozmadan”, panik yapmadan, en sağlıklı geçişi, özveri ve fedakarlık içerisinde birlikte başarmalıyız. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak çalışma hayatını doğrudan ilgilendiren bu mücadele sürecinde her türlü destek ve işbirliği içerisinde olacağız.
Çalışma hayatında, işçi servislerinden üretim süreçlerine kadar tüm alanlarda “Sosyal Mesafe” kavramının dikkate alınarak, çalışanlar arasındaki temasın en aza indirilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Bütün işyerlerinde dezenfektan işlemleri periyodik aralıklarla yapılmalı, maske, eldiven gibi koruyucu ve temizlik malzemeleri ile dezenfektanlar temin edilerek, kullanımı teşvik edilmelidir.
Bütün işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları harekete geçirilmeli, Koronavirüs ile mücadele kapsamında çalışanların sağlığının korunması için gerekli önlemler alınmalıdır. Üretimin devam ettiği işyerlerinde, Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan uyarılar dikkate alınarak gerekli önlemler alınmalıdır.
Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında tüm önlemlere uyarak, büyük bir özveri ile çalışan tüm üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz ve teşekkürlerimizi yinelemek istiyoruz.
Sağlık çalışanlarımız için ayrıca bir vurgu yapmak istiyoruz. Bu süreçte bütün özverili çalışmaları ile gece gündüz mesai sarf eden sağlık çalışanlarımızın hepsine gönülden büyük bir teşekkür ediyoruz.
Koronavirüs’ün dünyada ilk çıktığı andan itibaren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hükümetimiz, başta Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca olmak üzere bütün bakanlarımız ve yetkililerimize süreci izleyip aldıkları hızlı önlemler ve başarılı çalışmalarından dolayı içten teşekkürlerimizi sunuyoruz."

PAYLAŞ
GÖNDER
Koronavirüsle mücadele tedbirlerine bir yenisi ekleniyor: İşten çıkarma üç ay süreyle yasaklanıyor Abdulkadir Güneş: “Türkiye’deki gıda üretimi savunma sanayi kadar önemlidir” O projede Kayseri de var Yazlık ekimi yapılacak tohumların dağıtımına başlandı Çeyrek altın 600 TL'yi zorluyor Erciyes Anadolu Holding Ceo’su Ertekin: “Bu zorlu süreçte istihdamımızı koruyacağız” Hizmet-İş'ten 'Biz bize yeteriz' kampanyasına tam destek TESK Başkanı Palandöken, “Esnaf kısa çalışma ödeneği için müracaat etmeli” Sedat Kılınç İnşaat’tan 750 aileye destek Koronavirüs Erciyes'te sezonu bitirdi “Sendikalar için yapılan devlet yardımı kesilsin” çağrısı KAYSERİ TİCARET BORSASINDAN 1000 AİLEYE GIDA YARDIMI THY'nin Kayseri- uçuşlarına koronavirüs ayarlaması Emeklinin bayram ikramiyesi 7 Nisan'da ödenmeye başlıyor THY, yurt içinde sadece Kayseri dahil 14 noktaya uçacak Erciyes Anadolu Holding CEO'su Ertekin'den güven veren mesajlar “Koronavirüs bahanesiyle işten çıkarmalar yasaklansın" Ziraat Bankası kredi borçlarını öteleyecek “KİMSE ENDİŞE ETMESİN KIRMIZI ET SIKINTISI YAŞAMAYIZ” Sedat Kılınç: “Faiz oranları düştükçe ülke ekonomisinde yatırım alanları çoğalıyor” Koronavirüs kayak sporunu vurdu Erciyes boş kaldı Koronavirüs riski emekli bayram ikramiyesi ödemesini erkene çekti Sedat Kılınç: “Koronavirüs inşaat başta bütün sektörlere olumsuz etki ediyor” İşsiz sayısı 4 milyon 469 bin oldu Nursaçan: "Verilemeyecek hiç bir hesabımız yoktur"
×