Reklamı Kapat

Kooperatif mağduru kadın, meydanda pankart açarak hakkını arıyor

Kooperatif mağduru kadın, meydanda pankart açarak hakkını arıyor
Kayseri’de 19 sene önce S.S. Yenişehir Kent Yapı Kooperatifi tarafından izinsiz evinin alınıp bina yapıldığını öne süren kooperatif mağduru Gülhayat Vurdum, pankart açarak sesini duyurmaya çalıştı. Evinden olduğunu belirten Vurdum şu anda kirada kaldığını masraflarını karşılayamadığını dile getirdi. Vurdum, açılan mahkeme sonrası bilirkişi raporunda verilen kararda kooperatifin 3 bina vermesi hususunda anlaşmaya gidildiğini fakat kooperatif sahibinin bu 3 binayı da başka birisine izinsiz ve tapusuz olarak sattığını öne sürdü.

Yenişehir Kent Yapı Kooperatifi tarafından dolandırıldığını iddia eden yaşlı kadın Gülhayat Vurdum, Cumhuriyet Meydanı'nda pankart açarak eylem yaptı. Sesini yetkililer duyurmaya çalışan Vurdum, 19 sene önce evinin kooperatif tarafından alınıp bina yapıldığını ve hakkının verilmediğini öne sürdü. Vurdum, açtığı dava sonrası mahkemenin kararının ardından bilirkişi raporunda kooperatif tarafından kendisine 3 daire verileceği hususunda imzalı olarak kooperatif sahibiyle anlaştıklarını fakat daha sonra ise kooperatif sahibinin bu 3 daireyi de başka bir kişiye izinsiz ve tapusuz olarak sattığını iddia etti. Yetkililerden bu konuda yardım istediğini dile getiren kooperatif mağduru Vurdum, "Ben yadım başka kimse yanmasın" dedi.

Ben Yenişehir Mahallesi’nde o zamanlar muhtar adayıydım. Belediye mahallede yıkım olsun dedi. Bunlar da hemen öğrenmişler ucuza kapatmak için geldiler. Kimini tehdit ettiler, kimini kokuttular, kimini de kandırdılar. Herkes evini verdi. Ben de muhtar adayı olduğum için belediyeye gittim, sordum. ‘Ucuza vermeyin değerlenecek orası’ dediler. Ben vermedim. Oğlumun yanına Konya’ya taşındım. Ben gidince evimi yıkmış yerine ev yapmış. Komşular arayınca haberim oldu. Geldim belediyeye başvurdum. Mahkeme bilirkişi gönderdi. Bilirkişi ile gittik. Bilirkişi, ‘Beyefendi bu binayı yıkacaksın ya da hanımefendiyle anlaşacaksın’ dedi. Birinci noterde 3 tane daireye anlaştık. En sonunda oldu diye sevindiğimde ise duydum ki bana vereceği daireleri başkasına satmış. Ben yıllardır kirada sürünüyorum. 27 yıldır da tek başıma hayatla savaşıyorum. Tehdit ediyor. ‘Kocası öldü. Kime güveniyor, ne yapabilecek?’ diyor. Benim kaybedecek hiçbir şeyim yok. Bir evim vardı onu da o kişi aldı. Sonuna kadar savaşacağım” ifadelerini kullandı.

‘TAPU YOK, KAÇAK EVİ NASIL ALDI?’

Daha öncende hakkını aradığını kooperatif sahibi hakkında şikayette bulunduğunu ifade eden kooperatif mağduru Vurdum, “Geçen yıl valiliğin önünde oturdum. Vali Yardımcısı ile görüştüm, anlattım. ‘Hanımefendi biz mahkemeye yazı gönderebiliriz. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok sana yazı gelecek’ dedi. Ne yazı geldi ne haber geldi. Hiçbir şey gelmedi. Kanun yok, korku yok, adalet yok. Bulan bulana, çalan çalana, vuran vurana. Ne oluyorsa bizim gibi vatandaşlara oluyor. Bu adalet ne zaman gelecek bilmiyorum. Ev yıkıldı zaten, ev yapıp verecek mecburen. Kiracısı olduğum ev sahibim evden çıkardı. 3 bin liraya 2 odalı bir ev bulduk. Taşınma ücreti toplam 15 bin liraya mal oldu. Ben böyle sürünüyorum. Beni böyle dolandırdı. Bana verilen 3 daireyi alan adam nasıl aldı. Tapu yok, kaçak evi nasıl aldı? Ben onu da anlamıyorum. Onu nasıl kandırdı da sattı bilemiyorum. Noter onayladıktan sonra 1 seneden evleri veririm dedi. Ha bugün, ha yarın, bu sene, gelecek sene derken 5-6 sene süründüm. Yaptıktan sonra da başkasına satmış. Ben kirada sürünüyorum. Adalet istiyorum. Pazartesi günü mahkeme var. Her girdiğimde 5-6 ay erteleniyor. Yazın da zaten adli tatil. Yıllarca mahkemelerdeyim. 20 yıla merdiven dayadı. Beyaz masaya çok şikâyet ettim” şeklinde konuştu.

‘KOCASİNAN BELEDİYESİ BU KİŞİYİ MECLİS ÜYESİ YAPMIŞ’

Hakkını aradığını dile getiren kooperatif mağduru Vurdum, “Geçen yıl da insanlardan, komşularımdan 100 bin lira istemişti. Beni de arayıp çağırdılar. Gelip burada toplu bir şekilde pankart açmıştık o zaman vazgeçmişti. Adam istediği gibi at koşturuyor. Kanun yok. Mahkeme yok. Kocasinan Belediyesi bu kişiyi meclis üyesi yapmış. Daha çok dolandırsın diye. Önce kimliksiz dolandırıyordu. Şimdi kimlikli dolandırıyor. Belediye ye de gittim. ‘Ben gelseydim dürüst, namuslu vatandaş olarak beni seçmezdiniz. Dolandırıcıyı nasıl meclis üyesi yaptınız’ dedim. ‘Suçu beyan olduğu için açığa aldık’ dediler. Yalan söylüyorlar. Kocasinan Belediyesinin meclis üyesiymiş” diye konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
Kayseri OSB Başkanı Yalçın’dan Mevlid Kandili Mesajı Felahiye Belediyesi anıtmezarı restorasyonunu tamamladı Vali Çiçek, “Kayseri 2024 Avrupa Spor şehri seçildi” Türkiye Adalet Akademisi’nin Tapu İptali ve Tescil Davaları meslek içi eğitimi Kayseri’de başladı Kayseri protokolü Erciyes jeotermal sondaj alanını inceledi Pınarbaşı Kaymakamlığına Mesut Bolat atandı Zirvede “Erciyes’in Gelecek Vizyonu” sunumu Şehit Polis memuru Murat Akpınar için mevlid okutuldu Yeni 'Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi' belli oldu Sarız’da Karabağ hassasiyeti Türkiye Muhtarlar Derneği Kayseri İl Başkanı Yakup Er, “Muhtarlar mahallenin abisi, ablası” Tomarza Kaymakamlığına Ali Buzkaya atandı ERÜ mağaza açıldı Faruk Molu’nun adının serbest bölgeye verilmesine destek geldi Kayseri OSB Sağlık Merkezi Projesinde Ön Fizibilite Çalışması Gerçekleştirildi Rektör Prof. Dr. Altun, Göreve Gelişinin 1 Yılını Değerlendirdi Evladını kaybeden acılı aile Viyadük’e güvenlik önlemi istiyor Kültepe’de 4 bin 100 yıllık buğdaylar bulundu Cuma günü çöl tozu geliyor! Vali Çiçek, Gaziler Onuruna Yemek Verdi Çiçek, “Ahilik Teşkilatı, Medeniyetimizin Dünyaya Armağan Ettiği En Büyük Hediyelerden Birisidir” Altınokta Körler Derneği Kayseri Şube başkanı Atmaca güven tazeledi URALOĞLU TUSAŞ’I ZİYARET EDEREK İNCELEMELERDE BULUNDU Şehidimize Son Görev Kayseri OSB Başkanı Yalçın: “Kayseri’yi Fuarlar Şehri Yapmak İçin Çalışıyoruz”
×