Reklamı Kapat

Kocasinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde sesli kütüphane açıldı

Kocasinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde sesli kütüphane açıldı
Gençlik ve spor bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı tarafından desteklenen “Spor Ve Gönüllü Konuşan Atölyem İle Hayata Değer Kat” isimli proje kapsamında Kocasinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından görme engelliler için kurulan sesli kütüphane, programa katılan protokol tarafından kurdele kesilerek açıldı. Protokolde İlçe Milli Eğitim Müdürü, şube müdürleri ve birçok Okul Müdürü yer aldı.

Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahameddin KARAKÖSE yaptığı açıklamada;  “Gelişen toplumlarda okuma, bilgi edinme ve çağdaşlaşma insanlığın temel gereksinimleri arasında görülür ve kamu yaşamı bu eksen etrafında şekillenir. Görme engelli bireyler de diğer insanlar gibi, aynı kitapları, dergileri ve gazeteleri okuma hakkına sahiptir. Görme engelli bireylerin bu haklarını yeterince kullanabilmeleri için görme engellilere yönelik kütüphanecilik hizmetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu aşamada okulumuzda açılışını yaptığımız sesli kütüphanemizde yüzlerce gönüllü öğrencimiz hem bu alandaki kütüphanecilik eksiğinin kapatılmasına katkı sağlayacak hem de bu sayede görme engelli bireylerimizin okuma haklarına kavuşmalarına yardımcı olacaklardır” ifadelerini kullanarak emeği geçenlere teşekkür etti.

Kocasinan Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatma HÖKELEK: “Bu anlamlı projemiz ile öğrencilerimiz, yardımseverlik değeri bağlamında sesleri ile hiç tanımadıkları, görmedikleri belki de binlerce görme engelli bireye hiçbir karşılık beklemeden yardım etmenin haklı gururun ve mutluluğun hazzını yaşayacaklardır. Böyle bir çalışmanın diğer okullarımıza da model olacağını düşünüyorum” diyerek duygularını ifade etti.

Proje koordinatörü Fuat AYDIN ise; “Görme engelliler için bir şey yapılacaksa; bu da, bu bireylere kendilerini diğer normal insanlar gibi hissetmelerini sağlayacak uygulamaları hayata geçirmektir. Projemizde görme engelliler için oluşturduğumuz sesli kütüphanemiz ile gören gönüllü okuyucu öğrencilerimiz sayesinde onların hayat bulmalarını sağlamayı amaçlamaktayız. Çünkü gönüllü okuyucu öğrencilerimiz görme engelliler için kitaplara ses vererek, görme engellilerin “bilgiye erişim” hakkını somutlaştıracaklardır” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
YKS sonuçları açıklandı Kayserili LGS birincisi Galatasaray Lisesi'ne yerleşti 'İnşallah 6 Eylül'de okulları açacağız' Kayseri Üniversitesi’ne engelsiz üniversite işareti olan 'Turuncu Bayrak' ödülü ERÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Mezuniyet Sevinci Çandıroğlu, telafi eğitimi gören lise öğrencilerini ziyaret etti, masa tenisi oynadı Kayseri Üniversitesi’nde yeni açılan lisans programları öğrenci alımına başlıyor Çandıroğlu, telafi eğitim gören öğrencileri ziyaret etti Abdullah Gül Üniversitesi 4. mezunlarını verdi ‘Kocasinan Okuyor - Kocasinan Masal Anlatıyor’ ödülleri sahiplerini buldu AGÜ’de Mezuniyet Heyecanı Okullar 6 Eylül'de yüz yüze eğitimle açılacak Kayseri'de 303 bin 49 öğrenci yaz tatiline girdi ERÜ Tıp Fakültesi 47. dönem Mezunlarını verdi Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Çandıroğlu, LGS'de Türkiye birinciliği elde eden öğrenciyi ödüllendi Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tanıtım Toplantısı Yapılacak Kayseri’nin ilk ve tek ücretsiz Özel Teknik Koleji’ne kayıtlar başladı YKS'da ikinci oturum heyecanı Özel Yetenekli Öğrenciler Kayseri Üniversitesi’nde Üniversite adaylarını başarıya götürecek uyarılar Kayseri’de 46 bin öğrenci YKS’de ter dökecek Çocuk istismarıyla mücadelede öğretmen yeterlilikleri güçleniyor Okullarda ‘Cıvıl Cıvıl’ etkinliklerle 2 Temmuz’a kadar sürecek faaliyetler başladı Uluslararası Sanat ve Tasarım Araştırmaları Kongresi Başladı NNYÜ Hemşirelik Bölümü TÜBİTAK Projesi İlkokul 2. sınıf öğrencilerine uygulandı
×