Koca: Kalabalıklardan uzak durun

Koca: Kalabalıklardan uzak durun
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı ardından yazılı açıklama yaptı. Koca açıklamasında kişisel önlemlere dikkat çekti ve kalabalıklardan uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

 

Bakan Koca'nın açıklaması şöyle: 

"Vaka sayılan artıyor. Kişisel korunmanın önemi arttı. Kalabalık ortamlaidan uzak durulmalı.
Bilim Kurulumuz, salgının seyri, karantina kurallan, tedbirler ve aşı programı gündemi ile toplandı. Toplantımızda alınan kararlar maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır.
1 Omicron varyantı beklendiği üzere önemli bir vaka I artışına neden olmuş durumda. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul'da hastane yükünde belirgin bir anış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.
2 Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate L alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir, Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. Gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşsız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.
3 Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır. O Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda Uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.
4 Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının önemi artmıştır. Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.
5 Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;
A. Kalabalık toplantılar
B. Ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar
C. Havalandırması sınırlı eğlence mekanları D) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.
D. Bu onamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük sosyal mesafeye uyulmalıdır,
6 Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri U içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir, Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir, Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır, Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir."

PAYLAŞ
GÖNDER
Zararlı güneş ışınları kansere sebep olabilir Kalp ve damar hastalığında riskli gruplar kimlerdir? Ramazan Bayramında nasıl beslenmeliyiz? ERÜ Hastaneleri, UCARE/ACARE Mükemmeliyet Merkezi Programlarına Kabul Edildi Bahar Geldi Polen Alerjisi Kapıda Peki Nasıl Korunmalıyız? KANKA Hastanesinde çocuklar akülü araçlarla geziyor BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN TUZ’DAN UZAK DURUN “Deprem sonrası yaşanan travmalar bağırsak problemlerine yol açabilir” “Deprem sebebiyle oluşan kaygı bozukluğu, daha önce var olan kalp problemini ortaya çıkarabilir” İlaçla birlikte greyfurt tüketimine dikkat! Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği, deprem bölgesi Hatay’a gönderildi Sık kullanımda bakın başınıza ne geliyor? Sağlık Müdürü Erşan: "İldem’e yapılacak yeni hastane, bölgeyi rahatlatacak" Kayseri Şehir Hastanesi Obezite Merkezi’ne yoğun ilgi Tükenmişlik sendromu nedir ve tedavisi var mıdır? Bebek hasreti çeken çiftlerin özlemi tüp bebek tedavisiyle son buluyor KANKA ile 46 çocuk hayata tutundu Aldığı randevuya gitmeyenler, 15 gün yeni randevu alamayacak Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor Tırnak yeme alışkanlığının sebebi ve tedavi şekli 27 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak.. ERÜ Hastaneleri, SKS Değerlendirmesinden Başarıyla Geçti ERÜ Hastaneleri Uyku Bozuklukları Merkezi, TUTD Tarafından Reakredite Edildi ERÜ Rektörü Altun, Hasta Yakınları Misafirhanelerini Ziyaret Etti Kayseri Şehir Hastanesi’nde ‘Obezite Polikliniği’ açıldı
×