Reklamı Kapat

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Türkiye sayesinde varlığımızı sürdürebildik”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Türkiye sayesinde varlığımızı sürdürebildik”
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türkünün uluslararası arenada hakkının yenmeye çalışıldığını ancak Türkiye’nin desteğiyle buna izin verilmediğini söyledi. Tatar, “Türkiye sayesinde varlığımızı sürdürebildik” dedi.

Kayseri Üniversitesi senatosunun karar ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a fahri doktora beratı takdim edildi.  Düzenlenen törenle fahri doktora belgesini alan Tatar, doktora unvanı için teşekkür etti. Tatar, “İki yıl önce burada yine konferans vermiştim. Ve Valimiz o günlerde Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili çeşitli beklentileri olduğunu ifade etti. Adaylığım konuşulurken olacak Cumhurbaşkanı olduk. Cumhurbaşkanı olduk ve şimdi de fahri doktora unvanını almak için sizlerle burada beraberim. Teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“EZİLDİK AMA AYAKTA KALMAYI BAŞARDIK”

Kıbrıs Türkleri’nin üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını anımsatan Tatar, ama ayakta durmayı başardığını söyledi. Tatar, “Çünkü hep kuzeye Toroslara, Türkiye’ye, Anadolu’ya baktık. Çeşitli farklı ülkelerin biz Kıbrıs Türklerinin üzerinde bir baskısı var. Ama güçlü olan değil haklı olanın güçlü olması lazım. O şekilde yeni bir dünya düzeni insanlığın özlemidir. Çünkü beş ülkenin yönettiği dünya düzeni kendi çıkar ve menfaatlerine göre birtakım dengeler oluşturuyor. Bu dengeler yüzünden hakkına ve hürriyetine saygısızlık yapılan bizim gibi insanların sayısı çoğalmaktadır. Biz Türkiye’nin desteği ile varlığımızı sürdürebildik” dedi.

“HER ÜLKENİN KARDEŞLİĞİ SONUNA KADAR SÜRECEKTİR”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a cübbesini giydiren ve fahri doktora unvanını takdim eden Kayseri Üniversite Rektörü Kurtuluş Karamustafa da, “Doğu Akdeniz jeopolitiğinde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası haklarını her platformda savunacağız. Bu sadece Kıbrıs Türklerinin değil bütün Türkleri ilgilendiriyor. 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 14’üncü maddesi B fıkrasının 4’üncü bendi gereğince uluslararası ticaret ve lojistik alanında fahri doktora unvanı tevcih edilmesi oy birliği ile kabul edilmiştir. Dost ve kardeş Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti milletimiz için son derece önemlidir. Her iki ülkenin dostluğu ve kardeşliği sonuna kadar sürecektir” dedi.

PAYLAŞ
GÖNDER
×